Zadovoljna.si
Dihanje

Zdravje

Dihalne vaje, ki jih lahko izvajate kjerkoli in kadarkoli

N. Č.
27. 06. 2023 05.00
0

Dihanje je ključnega pomena za življenje, s posebnimi tehnikami oz. dihalnimi vajami pa lahko celo močno vplivamo na svoje počutje. S pomočjo dihalnih vaj se lahko uspešno znebimo tudi stresa, ki se vse prepogosto vedno znova prikrade nazaj v naša življenja.

Strokovnjaki različne vrste dihalnih tehnik povezujejo s številnimi koristmi za zdravje, od zmanjšanja ravni oksidativnega stresa in pa vse do uravnavanja negativnih čustev in lajšanja simptomov tesnobe ter izboljšanja delovanja srca in ožilja.

Naučite se, kako opazovati svoj dih, ga občutiti, se vrniti k njemu in na koncu pridobiti boljši nadzor nad njim, da odklenete njegovo neverjetno moč.

Zavestno dihanje

Pri tej vadbi ne gre za manipulacijo dihanja, gre le za ozaveščanje njegovega naravnega pojava. Sliši se preprosto, vendar ni tako enostavno, kot se sliši. 

Vajo začnite z normalnim dihanjem, vendar se potrudite, da se nanj zares osredotočite. Opazujete ga, občutite ga ... Mnogim pomaga, da se osredotočijo na fizični zrak, ki se kaže v dviganju in spuščanju trebuha, zrak pa se dobro občuti tudi v nosnicah.

Ko vaš um naravno odtava (in tudi bo – to je neizogibno), to ozavestite, nato pa se preprosto vrnite k dihanju. Osredotočite se na vsak vdih in izdih posebej. To zavestno oz. osredotočeno dihanje, tudi če ga izvajate zgolj minuto ali dve na dan, pomaga odstraniti motnje, osvoboditi negativne misli, izboljšati samozavedanje in utišati vedno prezaposlen um.

Zakaj je treba pravilno dihati med vadbo?
Preberi še
Zakaj je treba pravilno dihati med vadbo?
Pri tej tehniki ne gre za manipulacijo, temveč za ozaveščanje dihanja.
Pri tej tehniki ne gre za manipulacijo, temveč za ozaveščanje dihanja. FOTO: Shutterstock

Štetje vdihov

Ko dobro osvojimo tehniko zavestnega dihanja, se lahko lotimo štetja vdihov. Tudi to ni tako zelo enostavno, kot se sliši. Opazili boste, da je presenetljivo težko slediti dihu. Tehnike, kot je štetje, nam pomagajo izstopiti iz miselnih zank, ki hranijo stres, tesnobo ali negativna čustva.

Globoko dihanje

Šele pri globokem dihanju lahko začnemo vaditi samo spreminjanje diha. To globoko dihanje, imenovano tudi trebušno dihanje ali diafragmatično dihanje, je pravzaprav tisto, ki najbolj pomaga zmanjšati stres in spodbudi občutek umirjenosti. 

To dotično tehniko, pri kateri gre za poglabljanje diha, lahko uporabimo v stresnih situacijah, že po nekaj minutah globokega in nežnega dihanja pa bodo naši možgani prejeli sporočilo, da je vse v redu. 

Težave s spanjem so povezane s hormonom kortizolom
Preberi še
Težave s spanjem so povezane s hormonom kortizolom
Globoko dihanje pomaga ublažiti občutek stresa.
Globoko dihanje pomaga ublažiti občutek stresa. FOTO: Adobe Stock

2-4 dihanje

Ta dihalna vaja vključuje podaljšanje izdiha, tako da je ta daljši od vdiha. Poudarjanje izdiha je namenjeno stimulaciji parasimpatičnega živčnega sistema (PNS), ki na nas deluje pomirjajoče. Medtem ko simpatični živčni sistem (SNS) pospeši srčni utrip, dihanje in pretok krvi, PNS upočasni dihanje, srčni utrip, krvni tlak in metabolizem.

Ko je vaš odziv na stres pretiran, se poskusite sprostiti s pomočjo dihalne vaje 2-4, pri kateri vdihnite dvakrat in takoj zatem izdihnite štirikrat.

Dihanje za energijo

Ko se počutite počasni in utrujeni, osvežite svoj um ter povečajte svojo energijo z dihalno tehniko, ki se pogosto uporablja tudi pri kundalini jogi. Gre za segmentirano dihanje, pri katerem vdihnemo v štirih enakih, a ločenih segmentih, tako da popolnoma napolnimo pljuča, nato pa izdihnite v enem dolgem, gladkem segmentu, da popolnoma izpraznite pljuča (ponovite trikrat ali štirikrat).

Res ni treba, da trpite zaradi stresa
Preberi še
Res ni treba, da trpite zaradi stresa
Mailing

Zadovoljna fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
S segmentiranim dihanjem si lahko naberete novo energijo.
S segmentiranim dihanjem si lahko naberete novo energijo. FOTO: Adobe Stock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646