Zadovoljna.si
Ob pojavu glivic se tudi odsvetuje vsakršno lakiranje in zapiranje nohtov z gelom ali permanentnim lakom.

Zdravje

Kako odpraviti glivice na nohtih?

Špela Zupan
10. 06. 2022 05.00
0

Glivično obolenje nohtov je bolj razširjeno, kot si morda mislite. Pogostejše je v zrelejših letih, pri sladkornih bolnikih in ob oslabljenem imunskem sistemu, lahko pa so začetki tudi pri vas, a tega sploh ne veste.

Če glivice na drugih predelih telesa srbijo, jih na nohtih praviloma ne čutimo. Lahko pa jih vidimo - najprej se pokažejo na prostem delu nohta kot bela ali rumena pika pod njegovo konico, ob nezdravljenju ali nepravilni negi se razširijo in glivična okužba prodre globlje v noht. Posledice so obarvanje, odebelitev in krušenje nohta, v najhujših primerih so lahko prisotne tudi bolečine. Prizadetih je lahko več nohtov, glivice pa so pogostejše na stopalih kot na dlaneh. So nalezljive - z glivicami se lahko okužimo ob uporabi istega tuša ali kadi, prenašajo se tudi z uporabo istih pripomočkov za nego nohtov in brisač.

"Onihomikoze oziroma glivične okužbe nohtov povzroča več vrst glivic: dermatofiti, plesni in kvasovke. Pojavijo se lahko po poškodbah nohtov, zaradi slabše periferne cirkulacije krvi (predvsem starejši in sladkorni bolniki) in ob slabem imunskem sistemu. Vzrok je lahko tudi neprimerna obutev, na primer delovna in nezračna obutev, kjer je stopalo dalj časa v zaprtem vlažnem okolju," so pojasnili v centru Pedimed, kjer izvajajo medicinsko pedikuro in sanacijo težav s stopali. Ob pojavu glivic je priporočljivo, da stopalo čim več diha, da smo veliko bosi in brez nogavic, sicer pa je zelo pomembna izbira in nega primerne obutve. "Glivice imajo rade vlago, zato je pomembno, da je čevelj zračen in da noga ni potna. Pri zdravljenju glivic je pomembno tudi razkuževanje in sušenje čevljev," so poudarili.

V večini primerov se da glivice odpraviti doma s temu namenjenimi zdravili in tudi s posebnimi tretmaji v salonih z medicinsko pedikuro.
V večini primerov se da glivice odpraviti doma s temu namenjenimi zdravili in tudi s posebnimi tretmaji v salonih z medicinsko pedikuro. FOTO: Dreamstime

Zdravljenje je dolgotrajno. "Zdravljenje obširnejših okužb na stopalih lahko traja tudi več kot eno leto, saj nohti na nogah rastejo dvakrat počasneje kot na rokah. Pri zdravljenju je zelo pomemben del sanacija glivičnih nohtov, kar pomeni, da neboleče odstranimo in zbrusimo vse okužene dele nohta. Nato se doma nadaljuje vsakodnevna nega z antimikotiki, ki se jih nanaša na okužene nohte. Priporočljiv je reden obisk pedikerja, ki nohte redno sanira in spremlja stanje," so razložili. Jesenski in zimski čas je tako tudi zato morda najboljši za zdravljenje, da bodo nohti zdravi in lepi do poletja, kot si verjetno vsi želimo.

Kaj nam sporočajo nohti
Preberi še
Kaj nam sporočajo nohti

Ob pojavu glivic se tudi odsvetuje vsakršno lakiranje in zapiranje nohtov z gelom ali permanentnim lakom. Noht mora "dihati" in glivice je treba pravilno zdraviti, sicer so lahko posledice hude. V začetni fazi je lahko noht rumenkast z belimi lisami; okužba se po navadi začne na robu nohta in razširi po celotni plošči. Sledijo zadebeljeni nohti, odstop nohta z nohtne posteljice, rumeni in krhki nohti, ki se drobijo, pa deformacija nohtov in vraščanje. In ker so glivice nalezljive, se lahko pri nezdravljenju okužba prenese tudi na kožo in takrat se pojavi tudi srbečica, so opozorili v Pedimedu.

Ali pomagajo naravni tretmaji ali je nujno potrebno zdravljenje?

Obstajali naj bi tudi naravni zaviralci glivic. Pomagalo naj bi namakanje stopal v sodi bikarboni in kisu, slani vodi, kapljice olja čajevca in olja divjega origana, mazanje s česnom ... A vendar učinki ničesar od naštetega niso strokovno zdravstveno dokazani in zato jih v Pedimedu ne priporočajo. "Naravni tretmaji, kot je denimo olje čajevca, so bolj primerni za preventivo pred glivicami kot za zdravljenje. Priporočljiva je uporaba in kombiniranje antimikotičnih sredstev, kot so spreji in tinkture, ki uničujejo glivice," so poudarili.

Ob pojavu glivic se tudi odsvetuje vsakršno lakiranje in zapiranje nohtov z gelom ali permanentnim lakom.
Ob pojavu glivic se tudi odsvetuje vsakršno lakiranje in zapiranje nohtov z gelom ali permanentnim lakom. FOTO: iStock

Ne bo pa škodovalo, če se ob pojavu glivic (pa tudi sicer) začnete bolj zdravo prehranjevati. Telo se bo okrepilo in bo bolj pripravljeno na boj z nadležnimi glivicami. Z dovoljšnim vnosom beljakovin boste zagotovili optimalno rast nohtov, železo pripomore k trdnejšim nohtom, da se bodo manj krušili. Za zdrave in lepe nohte so tudi priporočljiva živila, bogata s kalcijem in vitaminom D, manj mastni mlečni izdelki in probiotični jogurti.

Imate težave z nohti in lasmi? Ste utrujene? Morda je krivo to
Preberi še
Imate težave z nohti in lasmi? Ste utrujene? Morda je krivo to

V večini primerov se da glivice odpraviti doma s temu namenjenimi zdravili in tudi s posebnimi tretmaji v salonih z medicinsko pedikuro. Včasih pa je vseeno potreben posvet z zdravnikom. Zapleti se lahko denimo pojavijo predvsem pri sladkornih bolnikih, pri katerih se lahko obenem pojavijo boleče razjede in razpoke ter druge težave s stopali. In glivice so trdovratne. Četudi so enkrat uspešno odstranjene, se rade znova pojavijo. V izogib (vnovičnim) težavam naj bodo stopala karseda suha, čista in negovana.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 357