Zadovoljna.si
Ženska pri zdravniku

Zdravje

Sodelujte v nagradni igri in osvojite želen preventivni pregled

J.V.
03. 11. 2020 07.49
0

Hormonsko neravnovesje je dandanes ena najpogostejših zdravstvenih težav odraslih. Razlog za to je moderen način življenja, ki ga narekujejo hiter tempo, stres, premalo spanja, nezdravo prehranjevanje in pomanjkanje telesne aktivnosti. Vse to so dejavniki, ki vplivajo na neravnovesje hormonov, kot so estrogen, testosteron, kortizol, inzulin, progresteron, serotonin in ščitnični hormoni. Ti so namreč tisti, ki odločajo, ali se boste v svojem telesu počutili dobro ali ne.

Tako pri ženskah kot tudi pri moški s starostjo prihaja do sprememb v ravneh hormonov in čeprav so te spremembe velikokrat zelo subtilne, pa imajo kljub temu velik vpliv na naše splošno zdravje. Če določen hormon preveč pade ali se zviša, to lahko povzroči kar nekaj zdravstvenih težav pri posamezniku. Kadar stanje postane kronično, pa se hormonsko neravnovesje pokaže tudi v razpoloženju in vedenju. Pojavijo se neprijetni simptomi, ki znižujejo kakovost našega življenja, in zaradi tega je zelo pomembno, da spremljamo znake, ki nam jih pošilja telo ter poskrbimo za preventivo.

Je vaša koža suha? Se borite z aknami?
Je vaša koža suha? Se borite z aknami? FOTO: Dreamstime

Kakšni so znaki hormonskega neravnovesja?

Hormoni v našemu telesu skrbijo za prenos sporočil in vplivajo na naše celotno delovanje. Ko so hormoni v ravnovesju in med seboj sodelujejo, telo deluje pravilno, ko pride do hormonskega neravnovesja, je med znaki najpogosteje pomanjkanje želje po spolnosti, ki je pri moških lahko posledica nizkega nivoja testosterona, pri ženskah pa nižjega nivoja estrogena. Eden od simptomov so tudi težave s spanjem oziroma pomanjkanjem le tega. Če ste opazili, da se je vaš vzorec spanja spremenil in da spite vedno manj, za ženske to lahko pomeni padec hormona progesterona, za moške pa nizek nivo testosterona. Pomanjkanje spanja kot posledica hormonskega neravnovesja se sicer pogosteje pojavi po 50. letu starosti. Morda najbolj tipičen znak, da s hormoni ni vse tako, kot bi moralo biti, je nočno potenje. Do tega pri ženskah pride zaradi nizke ravni progesterona in naraščanja estrogena. Med najpogostejše simptome sodijo tudi napihnjenost, nihanje teže, izpadanje las, težave z aknami, suhi lasje in koža, utrujenost, glavobol, težave s spominom, nihanje razpoloženja, spremembe apetita in težave s prebavo. Če je med vsemi simptomi kar nekaj takšnih, ki že nekaj časa mučijo tudi vas, potem je lahko razlog porušeno hormonsko ravnovesje. 

Med najpogosteješe simptome sodijo tudi napihnjenost, nihanje teže, izpadanje las, težave z aknami, suhi lasje in koža ...
Med najpogosteješe simptome sodijo tudi napihnjenost, nihanje teže, izpadanje las, težave z aknami, suhi lasje in koža ...FOTO: Dreamstime

Kako ukrepati?

Prvi korak na poti k dobremu počutju in zdravju je laboratorijski test hormonov, ki bo pokazal, kakšno je stanje hormonov v vašem telesu in katero neravnovesje povzroča slabo počutje. Na podlagi testa boste potem lahko spremenili svoj življenjski slog in prehrano. Ta je namreč eden izmed ključnih dejavnikov, ki imajo vpliv na ravnovesje hormonov. Zelo pomembno je, da so na vašem jedilniku živila, bogata z zdravimi omega 3 maščobami, da zaužijete dovolj beljakovin in se čim bolj izogibate sladkorju, saj je to ključnega pomena za optimalno delovanje hormonov in preprečevanje debelosti, diabetesa ter drugih bolezni. Jejte veliko zelenjave, sadja in stročnic ter se izogibajte alkoholu.

Poleg zdrave in uravnotežene prehrane je zelo pomembno tudi to, da se dovolj gibate, če se le da na svežem zraku, in da se poskušate izogibati stresu, ki je eden glavnih dejavnikov, ki spodbuja hormonsko neravnovesje. Poskušajte se umiriti s pomočjo meditacije, joge in dihalnih vaj, saj boste svojim nadledvičnim žlezam pomagali, da bodo s prekomernim stresom lažje opravile. In pa seveda, poskrbite za zadostno količino spanca. Da bi omogočili zadostno tvorbo spalnega hormona melatonina, se poskušajte držati spalnega urnika, to pomeni, da se odpravite spat pred 23. uro in vsaj eno uro pred tem ugasnete televizijo in odložite mobilni telefon. 

Poleg zdrave in uravnotežene prehrane je zelo pomembno tudi to, da se dovolj gibate, če se le da na svežem zraku, in da se poskušate izogibati stresu, ki je eden glavnih dejavnikov, ki spodbuja hormonsko neravnovesje.
Poleg zdrave in uravnotežene prehrane je zelo pomembno tudi to, da se dovolj gibate, če se le da na svežem zraku, in da se poskušate izogibati stresu, ki je eden glavnih dejavnikov, ki spodbuja hormonsko neravnovesje.FOTO: Shutterstock

Hitro dostopajte do različnih zdravstvenih storitev

Vsi vemo, da je v javnem zdravstvu za obisk specialista v povprečju treba čakati več mesecev. To je pogosto več, kot si lahko privoščimo, saj se lahko naše zdravstveno stanje v tem času poslabša. Zdravstvena polica, ki je najpopolnejše zavarovanje za zdravstvene storitve v mreži zasebnih izvajalcev, pa omogoča hiter dostop do specialističnih storitev in operativnih posegov, asistenco zavarovalnice, obisk zdravnika na primarni ravni, sklenitev tudi za otroke (paketa Junior in Junior Plus). Obenem pa so vsi zavarovanci, ki sklenejo prenovljeno zavarovanje Zdravstvena polica, upravičeni do brezplačne storitve Dr. Posvet. Svoje vprašanje lahko zdravniku zastavite kadar koli in kjer koli prek ene izmed priljubljenih aplikacij za klepet, ta pa bo na vaše vprašanje odgovoril še isti dan. Izbirate lahko med 4 paketi zavarovanja, vsakega izmed njih pa lahko nadgradite z izbirnimi kritji po svoji meri.

Sodelujte v nagradni igri in osvojite želen preventivni pregled

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Sponzorirana vsebina

ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 604