Zadovoljna.si
Moški in ženska v postelji - 2

Zdravje

Eno leto stare spodnjice bi morale romati v koš

Š.Z.
16. 09. 2021 07.47
2

Verjetno ima veliko žensk med novimi in svežimi tudi vsaj nekaj dotrajanih, starih, raztegnjenih in morda celo malce raztrganih spodnjic, ki se vsaj nekatere med njimi valjajo po predalu že več let. Nočemo jih vreči v smeti, ker so udobne, ker smo nanje navezane zaradi takšnih in drugačnih razlogov ali ker nam v resnici izgledajo še kar v redu in uporabne. Če ne za drugega, jih nosimo med menstruacijo, "ker jih ni škoda".

No, strokovnajkinja za intimno nego, dr. Shirin Lakhani, je za Tyla.com razkrila svoje strokovno mnenje, da bi morale zavreči vse spodnje hlačke, ki so starejše od enega leta. Po njenih besedah se lahko namreč škodljive bakterije obdržijo na spodnjem perilu, četudi je oprano v pralnem stroju na visokih temperaturah. S pranjem na visokih temperaturah se denimo ne izniči E.coli, ki lahko povzroči različne nalezljive bolezni, najpogosteje okužbe sečil in črevesne okužbe, je pojasnila.

Ima jo vsaka tretja ženska, a se tega ne zaveda
Preberi še
Ima jo vsaka tretja ženska, a se tega ne zaveda

Najbolj so "umazane" spodnjice, ki jih običajno nosimo med športnimi dejavnostmi. Spodnje hlačke so namreč lahko tudi po več ur v neposrednem stiku z našo kožo in z intimnimi predeli, zato se nanje lahko prime odmrla povrhnjica in bakterije, ki povzročajo vnetja, glivične okužbe in spolno prenosljive bolezni, je opozorila. Zato svetuje zamenjavo spodnjega perila, če je starejše od enega leta, še bolje pa je, če spodnjice menjavamo vsake pol leta.

Ali veste, čemu je namenjen žepek v ženskih spodnjicah?
Preberi še
Ali veste, čemu je namenjen žepek v ženskih spodnjicah?

Seveda je odvisno, kako pogosto nosimo ene in iste spodnje hlačke, iz kakšnih materialov so, na kakšni temperaturi jih peremo in ali jih še dodatno "razkužimo" v sušilnem stroju. Izjemno pomembne pa so obenem seveda pravilna nega, skrb in higiena intimnih predelov za preprečitev morebitnih vnetij in drugih nevšečnosti. Slednje je še bolj specifično med nosečnostjo, po porodu, pred in med menopavzo, v zrelejših letih. Vsaka je edinstvena in ima svoj pH, a vendar lahko tudi na splošno govorimo o primerni intimni negi in higieni, ki velja za vse nas.

Spodnjice za vsakodnevno uporabo naj bodo iz naravnih materialov, najbolje bombaža.
Spodnjice za vsakodnevno uporabo naj bodo iz naravnih materialov, najbolje bombaža.FOTO: iStock

Intimne predele si umivajte z mlačno vodo in z blagim, neodišavljenim milom, najbolje, če je posebej namenjeno za intimne predele. Običajna mila lahko namreč prej povzročajo srbečico, izpuščaje in izsušitev. V vsakem primeru je ključno, da si vso milnico dobro izperete. Najboljše je imeti posebno brisačo za intimne predele, ki jih je treba dobro in do suhega obrisati, da se na njih ne bi zadrževala nepotrebna vlaga. Po uriniranju si vselej dobro obrišite vagino, da ne bi pomokrile še hlačk. Vselej brišite od spredaj proti zadnjici, da preprečite vdor morebitnih škodljivih bakterij v vagino ter posledično zmanjšate tveganja za vnetja in okužbe.

Skrivnosti intimne nege!
Preberi še
Skrivnosti intimne nege!

Umivajte se redno vsak dan ter vedno pred in po spolnih odnosih, da preprečite morebiten prenos bakterij na partnerja in obratno. Fino je tudi, če ste ponoči lahko brez perila, če pa že, raje nosite kratke hlače ali boksarice. Med menstruacijo si redno menjavajte vložke. Pri blažji krvavitvi vsaj na vsake štiri, pet ur, pri močnejši po potrebi, lahko na vsake dve, tri ure. Najbolj priporočljivo je uporabljati vložke iz naravnih materialov, vse bolj priljubljene pa so zadnje čase tudi menstrualne skodelice. Dnevno nošenje mini vložkov ni preveč zaželeno, saj je večje tveganje za razvoj bakterijskega ali glivičnega vnetja, zaradi prekomernega vpijanja vlage pa lahko nastane neprijetna srbečica.

V pralnem stroju se ne uničijo vse bakterije, zato je treba stare spodnje hlačke odvreči in jih zamenjati za nove.
V pralnem stroju se ne uničijo vse bakterije, zato je treba stare spodnje hlačke odvreči in jih zamenjati za nove.FOTO: Dreamstime

Za vsakodnevno uporabo nosite spodnje hlačke iz naravnih materialov, najbolje bombaža, da bo vse lepo dihalo. Izogibajte se sintetiki; denimo najlon in lajkra namreč še bolj spodbujata vlaženje, kar lahko privede do nastanka vnetja. V javnih straniščih se izogibajte neposrednemu kontaktu in se raje ne usedite na straniščno školjko, ki je lahko leglo bakterij. Prav tako ni dobro popolnoma odstraniti sramnih dlačic, saj so na svojem mestu zaradi pomembnega razloga - vagino ščitijo pred bakterijami. Raje si jih skrajšajte in uredite. In še - ne uporabljajte proizvodov z močnimi kemikalijami, dišavami in barvami.

Kdaj uporaba tamponov lahko povzroči toksični šok?
Preberi še
Kdaj uporaba tamponov lahko povzroči toksični šok?

Zdrava vagina je naravno vlažna in tudi izločki brez vonja so popolnoma normalni. Težava je, ko je izločkov preveč, so neprijetnega vonja in obarvani, ko vas spodaj skrbi, ko je vagina izsušena ali/in ko vas boli pri spolnih odnosih. Takrat se posvetujte s svojim ginekologom. Ker skrb občutljivih intimnih predelov ni zgolj redno umivanje, temveč je tudi ali prvotno preprečevanje vnetij in okužb. Pomembna je pravilna higiena zaradi vsesplošnega zdravja, zaradi zdravja reproduktivnega sistema in nenazadnje zaradi spolnih užitkov. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658