Zadovoljna.si
Joga nidra: učinki, potek in vpliv na spanje

Zdravje

Ali veste, kaj je joga nidra?

M. A.
11. 04. 2023 05.00
0

V svetu, kjer pogosto hitimo in si vzamemo premalo časa zase in za svoje dobro počutje, se ves čas poudarja pomembnost spanja. Vsako noč bi morali spati minimalno sedem ur, če želimo optimalno funkcionirati, pa še več. Vse bolj priljubljena pa postaja tudi joga nidra ali NSDR, tehnika, s katero lahko sprostite svoje telo in um ter ju pripravite na nove vsakodnevne podvige in zmage.

Kaj je joga nidra ali jogijsko spanje?

NSDR je krajšava za 'non-sleep deep rest' (globok počitek brez spanja, op. a.), marsikdo pa to tehniko pozna tudi pod imenom joga nidra ali jogijsko spanje, ki velja za stanje zavesti med budnostjo in spanjem. Ta se vse bolj uveljavlja v zahodnem svetu, tisti, ki jogo nidra prakticirajo, pa prisegajo, da lahko s to tehniko izboljšajo svoje počutje in produktivnost, ko je za njimi neprespana noč, zaradi katere so utrujeni, brezvoljni in sitni. Pri NSDR torej svoje telo spravite v sproščeno stanje, medtem ko je um še vedno buden, omenjeno okrajšavo pa je skoval ameriški nevroznanstvenik Andrew Huberman, ki trdi, da s tem lahko svoje telo spravimo v obnovitveno stanje, podobno spanju.

Trik se skriva v tem, da upočasnite in zmanjšate frekvence možganskih valov, kar se sicer dogaja tudi med spanjem, le da ste v tem primeru še vedno budni. 

Joga nidra namreč sledi dvema korakoma: 

- najprej se sami spravimo v stanje počitka, 

- temu pa sledi obdobje usmerjene, intenzivne osredotočenosti. 

Gre za močno orodje, s katerim se hitro in globoko sprostimo. Najboljše pri tem je, da lahko v to stanje pridemo kadarkoli in kjerkoli, pomembno je le to, da smo lahko v telesnem položaju, v katerem lahko dosežemo globoko sproščenost. Prav tako je pomembno, da NSDR vadimo v tihem prostoru, v katerem nas ne bodo motili zunanji dražljaji.

Jogo nidra izvajajte v tihem prostoru, kjer vas ne bo nihče motil.
Jogo nidra izvajajte v tihem prostoru, kjer vas ne bo nihče motil.FOTO: Dreamstime

Pozitivni učinki jogijskega spanja

NSDR ima številne pozitivne lastnosti za telo, med drugim nam pomaga pri ohranjanju spomina, lajša stres in izboljša kakovost spanja, osredotočenost ter kognitivno funkcijo, prav tako pa poveča stopnjo nevroplastičnosti, kar lahko spodbuja učenje. 

Kako doseči globoko sprostitev?

Kot poroča dr. Huberman, obstajata dva načina za dosego globokega počitka brez spanja, to pa sta joga nidra in hipnoza.

Kdaj prakticirati jogo nidra?

Joga nidra ali jogijsko spanje je oblika vodene meditacije, ki povzroča hipnagogijo – stanje zavesti med spanjem in budnostjo oz. intenzivno stanje zavestno usmerjene sprostitve. Ta ima že dolgo brado, ki sega že vse do antike, sodobna znanost pa jo zdaj raziskuje celo kot možnost zdravljenja več bolezni. 

Praksa joge nidra se je izkazala za učinkovito pri obvladovanju težav s spanjem, kot je kronična nespečnost. Za to vadbo poiščite miren kraj brez motenj in se udobno namestite v položaj, v katerem boste lahko dosegli stanje globoke sproščenosti. Ob tem si lahko pomagate s spletom, kjer lahko najdete številne joge nidra, s katerimi boste usmerili svoje zavedanje v različne dele telesa, dokler ne pridete v stanje, ko ste napol budni in napol v spanju.

Jogijsko spanje velja za stanje zavesti med budnostjo in spanjem.
Jogijsko spanje velja za stanje zavesti med budnostjo in spanjem.FOTO: Dreamstime

Kaj je hipnoza?

Hipnoza pa se nanaša na transu podobno stanje, v katerem doživite globoko sprostitev, izboljšano osredotočenost in koncentracijo. Med hipnozo je oseba popolnoma ločena od svojega okolja in namesto tega osredotočena na svoje notranje izkušnje. 

Razlika med hipnozo in jogo nidra

Tako hipnoza kot joga nidra se začneta z vodeno meditacijo. Vendar se hipnoza od joge nidra razlikuje po tem, da se po njej morda ne boste spomnili, kaj se je zgodilo med prakticiranjem le-te. Postopek hipnoze vodi terapevt, ki običajno uporablja govor, s pravilnim usposabljanjem pa boste morda lahko izvajali samohipnozo, ki ne zahteva vodenja terapevta. 

Kako pogosto izvajati jogo nidra?

Omenjene tehnike vam ni treba prakticirati vsak dan, da dosežete njene pozitivne učinke, a strokovnjaki kljub temu svetujejo, da si izberete obdobje v dnevu, ko se posvečate NSDR, saj bo s tem tudi vaše telo bolje vedelo, kaj lahko pričakuje. 'Telesa ne želimo presenetiti s čudnim  obdobjem nedejavnosti in počitka sredi dneva,' je ob tem svetoval nevrolog Chris Winter, ki se v svoji karieri pogosto ukvarja prav s spanjem, jogijsko spanje pa sam pogosto prakticira med časom službene malice. Ob tem še svetuje, da bi morali imeti tudi določen končni čas, saj lahko predolgo početje povzroči 'upočasnitev vztrajnosti in občutek neprijetne omamljenosti'.

Vir: joinvitalhealth.com, sleep.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646