Zadovoljna.si
ženska

Zdravje

Kaj je rotacija semen in kako pomaga ohraniti hormonsko ravnovesje?

J.V.
03. 09. 2020 06.40
0

Ste že slišali za 'seed cycling' oziroma rotacijo s semeni? Gre za metodo, ki izvira iz naturopatske filozofije in naj bi ženskam pomagala ponovno vzpostaviti hormonsko ravnovesje.

Hormoni, kot so estrogen, progesteron, testosteron, kortizol, inzulin, serotonin in ščitnični hormoni, so tisti, ki odločajo, ali se boste dobro počutili v svojem telesu ali ne. Ko so v ravnovesju in med seboj sodelujejo, telo deluje pravilno, ko pride do hormonskega neravnovesja, pa se lahko pojavijo težave s kožo, spremembe libida, težave s spanjem in spominom, s prebavo, nihanje razpoloženje in spremembe v teži. Kot način ponovnega doseganja ravnovesja hormonov je v zadnjem času vedno bolj priljubljena rotacija semen oziroma tako imenovani 'seed cycling'. Gre za tehniko, ki izhaja iz naturopatske filozofije in s katero naj bi uravnavali hormone, in sicer hormon estrogena v prvi polovici menstrualnega cikla in hormon progesterona v drugi polovici.

Težave s spanjem so povezane s hormonom kortizolom
Preberi še
Težave s spanjem so povezane s hormonom kortizolom

Rotacija semen pomeni obogatitev prehrane z različnimi vrstami semen v različnih fazah menstrualnega cikla. Zagovorniki te preproste in naravne tehnike trdijo, da zaradi bogastva hranil, ki jih semena vsebujejo, pomagajo uravnavati spolne hormone in tako ublažijo predmenstrualne motnje, menopavzne simptome in pomagajo ohraniti pod nadzorom sindrom policističnih jajčnikov. Izboljšal pa naj bi tudi plodnost, pišejo na spletni strani Healthline.

Gre za vedno bolj priljubljen trend, ki vključuje uživanje semen, kot so bučna semena, sezam, sončnična semena in lanena semena v različnih dnevih meseca. Toda, kljub številnim pričanjem o učinkovitosti uživanja semen še vedno ni dovolj znanstvenih dokazov, ki bi to potrdili. 

Lanena semena
Lanena semenaFOTO: Shutterstock

Kako poteka?

Najpogostejša metoda ženskam svetuje, da v prvih 13–14 dneh svojega menstrualnega ciklusa, pojedo 1 žlico sveže mletih lanenih in bučnih semen. Gre za obdobje, ki ga imenujemo folikularna ali predovulacijska faza.

V drugi polovici cikla, ki ga poznamo kot lutealna faza, pa zaužijejo po 1 žlico mletih sončničnih in 1 žlico sezamovih semen. To počnejo do dne, ko se ponovno prične njihov menstrualni cikel. 

Pri ženskah v menopavzi in tistih, ki nimajo rednega menstruacijskega ciklusa, je pogosto priporočljivo, da se orientirajo po fazah lune, ki jih uporabljajo kot vodilo za datume cikla, pri čemer prvi dan njihovega cikla pade na novo luno.  Torej, prva faza traja 14 dni od nove lune do polne lune, druga pa od polne do nove lune (15.–28. dan). Zagovorniki trdijo, da bodo pozitivne hormonske spremembe opažene že po samo nekaj mesecih rotiranja. 

Spremembe, ki se zgodijo po 40. letu
Preberi še
Spremembe, ki se zgodijo po 40. letu

Maščobe so strukturne komponente ene od najbolj pomembnih snovi v telesu, vključno s prostaglandini, hormonom podobnih snovi, ki uravnavajo mnoge funkcije v telesu in so nujne za tvorbo in nastajanje spolnih hormonov.

Zdrava prehrana
Zdrava prehranaFOTO: Dreamstime

Kakšen vpliv imajo semena?

Med folikularno fazo naj bi fitoestrogeni v lanenih semenih pomagali povečati ali zmanjšati raven estrogena, če je to potrebno. Fitoestrogeni so skupina snovi, ki jih najdemo v rastlinah in so po svoji strukturi zelo podobni estrogenu. Ravno zaradi te podobnosti se lahko vključujejo v hormonski cikel naših spolnih hormonov, tako da zasedajo receptorje zanje in s tem onemogočajo vključevanje našim spolnim hormonom. 

Poleg tega naj bi cink iz bučnih semen pospeševal proizvodnjo progesterona v pripravi na naslednjo fazo cikla. Med lutealno fazo pa naj bi lignani – vrsta polifenola, ki se nahaja v sezamu – zavirali, da bi se ravni estrogena preveč povečale. Medtem naj bi vitamin E v sončničnih semenih pomagal povečati raven progesterona.

Semena so tudi odličen vir vitamina E, omega-3 in omega-6 maščobnih kislin, pa tudi minerala cink (zlasti bučna in sezamova semena) in selena (sončnična semena). Vse to telo potrebuje  za normalno delovanje plodnosti. "Najpomembnejše so maščobe oz. zdrave maščobe. Omega 3 maščobne kisline so bistvena sestavine vseh celičnih membran v telesu in so nujno potrebne za tvorbo hormonov," pojasnjuje prehranska strokovnjakinja Alja Dimic in dodaja: "Uravnovešena prehrana običajno zadošča za pokritje potreb organizma po ALA maščobnih kislinah. Čeprav se ta v organizmu ob pomoči encimov lahko pretvarja v EPA in DHA maščobni kislini, ta pretvorba ne zadostuje za pokritje vseh potreb. Prav tako sočasno uživanje maščobnih kislin omega 3 in omega 6 namreč povzroča neugodne medsebojne učinke, saj te tekmujejo za iste encimske sisteme, zato je medsebojni izkoristek slabši. Vse to boste našli v živilih, kot so bob, leča, čičerika, konopljina semena, lanena semena, zelena listnata zelenjava, proso, oves in ajda."

Semena uvajajte v prehrano postopoma

Zaželeno je uporabiti surova semena, ki niso ocvrta ali soljena, po možnosti organska in sveže mleta pred uporabo, da se poveča izkoristek hranil. Semena postopoma vnašajte v svojo prehrano, še posebej, če niste vajeni jesti več vlaknin. Tako se lahko izognete stranskim učinkom, kot je napihnjenost. Dodate jih lahko v smoothieje, solate, jogurte ... Na vprašanje, koliko časa naj rotacija s semeni traja, da bodo vidni pozitivni učinki, se najpogosteje navaja obdobje 3 mesecev, čeprav je redni vnos semen prehranska navada, ki dolgoročno ponuja številne koristi in ne vpliva le na hormonski sistem. 

Kako s prehrano do uravnanega hormonskega ravnovesja?
Preberi še
Kako s prehrano do uravnanega hormonskega ravnovesja?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646