Zadovoljna.si
Dlake na obrazu

Zdravje

Zakaj se pojavijo dlake na obrazu?

J.V.
31. 07. 2023 05.00
0

Čeprav lepotni standardi narekujejo, da imajo ženske gladko kožo brez dlak, je povsem običajno in povsem normalno imeti dlake na obrazu, bodisi vzdolž čeljusti, nad ustnicami ali na bradi. Ugotovite, ali so dlake na obrazu razlog za skrb in ali je čas, da poiščete zdravniški nasvet.

Dlake na obrazu in telesu, ki hitro rastejo, so lahko znak, da je nekaj narobe. Te nove, nenadne spremembe v rasti, so pravzaprav lahko eden od prvih znakov hormonskega neravnovesja. 

Vzrok dlak na obrazu pri ženskah

Pogosto pravijo, da so vse dlake na obrazu pri ženskah znak težav. V resnici pa strokovnjaki paravijo, da je za ženske pripadnice popolnoma normalno, če občasno opazijo kakšno dlačico na obrazu, dokler so seveda te v majhnih količinah. 

Simptomi in z njimi povezani hormoni
Preberi še
Simptomi in z njimi povezani hormoni
Ko gre za prekomerno poraščenost, je to običajno znak hormonskega neravnovesja.
Ko gre za prekomerno poraščenost, je to običajno znak hormonskega neravnovesja.FOTO: Shutterstock

In medtem ko je malo dlak na obrazu normalno, pa lahko videz gostih in močnih dlak lahko kaže na hirzutizem ali prekomerno poraščenost. Hirzutizem prizadene med pet in deset odstotkov žensk v rodni dobi, vzrok za to pa je povečanje moškega spolnega hormona testosterona.

Pri diagnosticiranju hirzutizma igra vlogo več dejavnikov, med drugim tudi starost, rada in družinska zgodovina. Pri postavljanju diagnoze pa bo zdravnik pregledal področja, ki so najbolj občutljiva na androgene, vključno z zgornjo ustnico, brado, prsnim košem, trebuhom, sramnimi predeli, rokami, stegni in hrbtom. Če zdravnik ugotovi, da na teh predelih prekomerno rastejo dlake, potem gre verjetno za hormonsko neravnovesje. 

Vzrok za prekomerno poraščenost je lahko tudi sindrom policističnih jajčnikov (PCOS), ki se začne v puberteti in povzroča neravnovesje spolnih hormonov, tumorje, ki izločajo androgene, in motnje nadledvične žleze, kot je prirojena hiperplazija.

To je najpogostejša zdravstvena težava žensk
Preberi še
To je najpogostejša zdravstvena težava žensk

Kdaj so dlake na obrazu znak hormonskega neravnovesja? 

Ko gre za prekomerno poraščenost, je to običajno znak hormonskega neravnovesja, toda genetika in metabolizem vplivata tudi na vzorce rasti las. Čeprav je lahko vzrok sindrom policističnih jajčnikov ali motnje nadledvične žleze, je možno tudi, da imata vlogo nosečnost in menopavza, dva povsem normalna cikla v življenju ženske, ki povzročata intenzivne spremembe v hormonih.

Poleg tega pa je neželena rast dlak na obrazu lahko povezana tudi z uporabo nekaterih zdravil, ali pa je posledica hipertrihoze, čeprav je ta izjemno redka. Hipertrihoza je prekomerna rast od androgenov neodvisnih dlak, dlake pa se pojavljajo tudi na predelih, ki niso občutljivi na androgene. Ta vrsta poraščenosti je najpogosteje posledica genetike, lahko pa je povezana tudi s hipotiroidizmom, anoreksijo ali jemanjem nekaterih zdravil. Zaradi vseh teh dejavnikov je pomembno vedeti, kdaj je poraščenost obraza zdravstvena težava.

Pogosto pravijo, da so vse dlake na obrazu pri ženskah znak težav.
Pogosto pravijo, da so vse dlake na obrazu pri ženskah znak težav. FOTO: AdobeStock

Kdaj so dlake na obrazu opozorilni znak? 

Kadar se dlačice pojavijo le občasno, to ni problem, prav tako niso problematične tanke in drobne dlačice na licih ali nad ustnicami. Spremembe v gostoti ali splošnem videzu dlak na obrazu pa lahko nakazujejo na težavo, zato je v tem primeru nujno obiskati zdravnika. Te spremembe v rasti dlak so lahko znak, da se v telesu dogajajo druge spremembe, kot je hiperandrogenizem, ki se pogosto pojavi pri sindromu policističnih jajčnikov. Drugi znaki tega stanja so akne, visok krvni tlak, neredne menstruacije, globlji glas, povečanje telesne mase in povečana mišična masa.

Kako odstraniti dlake na obrazu? 

Možnosti odstranjevanja dlak se razlikujejo glede na vzrok rasti dlak na obrazu. Če je vaša poraščenost posledica hormonskega neravnovesja, potem vam lahko pomagajo peroralna zdravila za zniževanje testosterona, kot je spironolakton, ta zdravila pomagajo tudi pri zdravljenju aken. Pomagajo lahko tudi drugi peroralni kontraceptivi, ki pomagajo uravnavati hormonska neravnovesja. 

Ne glede na to, ali je poraščenost posledica hormonskega neravnovesja ali genetike, vedno obstaja možnost, da jih odstranite s pinceto, beljenjem, depilacijo ali laserjem, če vas motijo. Najučinkovitejša metoda za zdravljenje neželenih poraščenosti je lasersko odstranjevanje dlak. "Lasersko odstranjevanje dlak deluje na principu absorpcije laserskega žarka določene valovne dolžine (barvne svetlobe) v kožnem pigmentu v dlačnem mešičku – melaninu. Ob tem se sprosti toplotna energija, ki poškoduje zarodne celice dlačic in dlačni mešiček. Na ta način se dolgoročno onemogoči nadaljnja rast dlak na območju kože, kjer je bil izveden laserski poseg. Dlačica po 1–3 tednih odpade," je za naš portal pojasnila Laura Sardinšek, mag. kozm., dipl. m. s., ki že deset let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. "Najpogostejša področja, kjer se izvaja lasersko odstranjevaje dlak, so noge, bikini predel, roke, pazduhe, hrbet, trebuh, brčice, brada in med obrvmi. Lasersko terapijo lahko izvedemo praktično na vseh delih telesa, razen v neposredni bližini oči."

Lasersko odstranjevanje dlačic – ali res deluje?
Preberi še
Lasersko odstranjevanje dlačic – ali res deluje?

 Vir: misszdrava.hr, byrdie.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658