Zadovoljna.si
Menstruacija

Zdravje

Barve menstruacije – kaj je normalno in kdaj je treba h ginekologu?

Špela Zupan
15. 01. 2022 07.28
0

Različne ženske imamo lahko drugačne barve menstrualne krvi. Navadno je temno ali svetlo rdeča, rožnata, črna, tudi rjavkasta in sivkasta, spreminja pa se lahko med menstrualnim ciklusom ali iz meseca v mesec. Na barvo vpliva več dejavnikov, med drugim hormonske spremembe, stres, prehrana, telesna aktivnost, način življenja, starost, okolje in zdravje. Včasih je lahko sprememba posledica vnetja, bolezni ali nosečnosti, kar pa praviloma spremljajo tudi neredne in neobičajne krvavitve.

Med menstruacijo se skozi vagino izločata kri in tkivo iz maternice. Kri je praviloma temnejše barve, saj so v njej tudi maternična sluz, delčki endometrija in vaginalni izločki, barva pa je obenem odvisna tudi od tega, koliko časa se je kri zadrževala v telesu. "Ženska v prvih dveh dneh izgubi več kot polovico celotne menstrualne krvi, zato je krvavitev takrat najobilnejša in je menstruacija temno rdeče obarvana. Ko menstruacija pojenja in postane šibkejša, se pogosto spremeni tudi barva, ki postane svetlejša. Črna ali rjava barva krvi, ki se pogosto kapljično pojavlja ob koncu krvavitve, je posledica stare, oksidirane krvi," je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Ko ženska v svojem ciklusu opazi vidne spremembe, naj se vpraša: "Kaj se trenutno dogaja z menoj in v mojem življenju?", poziva licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.
Ko ženska v svojem ciklusu opazi vidne spremembe, naj se vpraša: "Kaj se trenutno dogaja z menoj in v mojem življenju?", poziva licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj. FOTO: osebni arhiv

Na barvo krvi lahko poleg stopnje menstrualnega ciklusa vpliva tudi življenjski slog ženske, predvsem prehrana in telesna aktivnost. "Pri ženskah, ki imajo denimo prenizko telesno težo, recimo kot posledico motenj hranjenja ali intenzivne telesne aktivnosti, se pogosto srečujemo z zelo šibkimi krvavitvami. Menstruacija je lahko pri njih svetlo rdeče ali celo rožnate barve," je pojasnila.

Če torej ženska denimo prične kakšno (neprimerno) dieto za hujšanje in pri njej nekaj časa vztraja, se lahko hujšanje sčasoma izrazi tudi pri krvavitvi, ki bo postala šibkejša in svetlejša. Vodena kri je lahko posledica premajhne količine železa v krvi, sivordeča barva menstruacije, ki jo lahko spremlja tudi neprijeten vonj, pa je pogosto posledica okužbe s spolno prenosljivo boleznijo. Temna krvavitev z veliko strdki je lahko posledica nepravilnega razmerja med estrogenom in progesteronom, kar pa je pogosto posledica stresa in nezdravega življenjskega sloga, je nanizala.

Različne barve menstruacije in njihove značilnosti:

– Živo rdeča nakazuje izločanje sveže krvi. Menstruacija se lahko začne z njo, proti koncu menstruacije pa kri postaja temnejša.

– Črna, temno rjava in izrazito temno rdeča kri se praviloma pojavi na začetku ali na koncu menstruacije kot posledica oksidacije stare krvi. 

– Rjava krvavitev ali izločki lahko nakazujejo zgodnjo nosečnost. To imenujemo vgnezditvena krvavitev, med nosečnostjo pa lahko kaže na spontani splav ali zunajmaternično nosečnost. V vsakem primeru se ob kakršni koli krvavitvi med nosečnostjo posvetujte z ginekologom.

– Rožnata se lahko pojavi ob uporabi kontracepcijskih tablet zaradi nižje ravni estrogena v telesu ali po spolnem odnosu, če nastanejo manjše poškodbe vagine ali materničnega vratu. Prav tako je lahko posledica večje izgube kilogramov, nezdravega načina prehranjevanja in slabokrvnosti oziroma pomanjkanja železa.

– Siva je pogosto znak bakterijskega vnetja, ki ga spremljajo srbečica v vagini in okoli nje, neprijeten vonj ter pekoč in boleč občutek pri uriniranju. Nujen je obisk ginekologa.

Po besedah Alison Kogoj zahtevajo posvet z ginekologom tudi določene spremembe v menstrualnem ciklusu.
Po besedah Alison Kogoj zahtevajo posvet z ginekologom tudi določene spremembe v menstrualnem ciklusu.FOTO: iStock

Kdaj je treba h ginekologu?

Posebno dolgo krvavitev ženske doživimo po porodu, ko tako imenovana čišča traja od šest do osem tednov. Na začetku je močnejša in tudi bolj temno rdeče obarvana, sčasoma pojenja in postane bolj svetlo rdeča in rjavkasta. "Obisk ginekologa je potreben, če je čišča po šestih tednih še vedno močna in se ne ustavlja, če so v krvi pomešani tudi večji črni kosi, če ima čišča intenziven in neprijeten vonj ali če jo spremlja povišana telesna temperatura," je pojasnila.

Kdaj je neredna menstruacija lahko znak za preplah?
Preberi še
Kdaj je neredna menstruacija lahko znak za preplah?

Po besedah Alison Kogoj zahtevajo posvet z ginekologom tudi določene spremembe v menstrualnem ciklusu. Med njimi je naštela zelo močne in nevzdržne bolečine v času menstruacije, zelo močne krvavitve in več kot osem dni trajajoče krvavitve, odsotnost menstruacije, cikle, daljše od 35 dni (zaradi suma na policistične jajčnike), rjave kapljične krvavitve med dvema menstruacijama in nenavadno sivordečo menstruacijo, ki je lahko posledica spolno prenosljive bolezni.

Praviloma ni razloga za preplah, a vseeno se opazujte

Dejstvo je, da ima vsaka drugačno menstruacijo, "in kar je za eno normalno, za drugo morda ni. Bi pa rekla, da se barva menstruacije v klinični praksi ne ocenjuje, in redkost je, da se (le) na podlagi barve ocenjuje neko patološko stanje. Če ni kakšnih večjih in res očitnih odklonov glede barve menstruacije, potem se temu ne namenja dosti pozornosti."

"Ženska, ki opazuje svoj cikel in svojo menstruacijo, zna prepoznati odstopanja od svojega fiziološkega stanja," je prepričana svetovalka za naravno plodnost in po njenih besedah se lahko ob opaženih spremembah v ciklusu vpraša: "Kaj se trenutno dogaja z menoj in v mojem življenju?" Drugačna menstruacije je namreč nemalokrat simptom nekih zunanjih sprememb, ki kličejo po pozornosti in kažejo, da je morda čas za spremembo, je izpostavila.

Barva in odtenki menstruacije se lahko spreminjajo tudi zaradi raznovrstnih sprememb v življenju.
Barva in odtenki menstruacije se lahko spreminjajo tudi zaradi raznovrstnih sprememb v življenju.FOTO: Dreamstime
Če menstruacijo spremljajo izrazito močna krvavitev, neprijetni vonji, vročina, težave pri uriniranju in srbečica ali oteklina v vagini oziroma okoli nje, se posvetujte z ginekologom.

Barva menstruacije načeloma ni razlog za preplah, lahko pa je kazalec splošnega počutja in določenih sprememb. Pomembno je, da vsaka ženska pozna svoje telo in da natančno ve, kakšna je zanjo normalna menstruacija. V vsakem primeru je popolnoma običajna barvna paleta, ki sega od svetle živordeče do temno rjave ali črne. Siva lahko nakazuje vnetje, ob morebitni krvavitvi med nosečnostjo pa se je vselej treba posvetovati z ginekologom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646