Sladila so najpogosteje dodana slaščicam, pijačam, živilom za posebne prehranske namene, najdemo pa jih tudi v mlečnih izdelkih, predpakiranih izdelkih in žvečilnih gumijih. Kako zdrava so umetna sladila in kakšne so naravne alternative sladkorju, pa nam je obrazložila certificirana prehranska terapevtka, Alja Dimic.
Kako zdrava so v resnici umetna sladila?
Med njimi so najbolj znani ciklamat, saharin, sukraloza in aspartam. Poglejmo samo aspartam, ki se nahaja v veliko izdelkih, od juh v vrečkah, piškotih, jogurtih, bonbonih, žvečilnih gumijih, diabetičnih izdelkih ter drugod, v zdravilih in pijačah ter ga odobravajo kot zdrav nadomestek sladkorja. Pa kljub temu vemo, da zavira izražanje serotonina, ki v možganih deluje kot spodbujevalec ugodja, sreče in zadovoljstva. Vse to pa vodi v motnje razpoloženja, v tesnobo in anksioznost, vpliva na težave s prebavo ter vpliva na spomin, povezujejo ga celo s Parkinsonovo in Alzheimerjevo boleznijo. Prav tako aspartam ob razgradnji v telesu spodbuja nastajanje diketopiperazina, dokazano karcenogene snovi. Težave se ne pokažejo takoj, pri otrocih veliko prej, pač pa v določenemu časovnemu obdobju konstantnega uživanja umetnih sladil.
Ali je boljša izbira sladkorja ali umetnega sladila?
Beli sladkor ne vsebuje nobenih hranil, nič vitaminov, mineralov in encimov ter ob uživanju potrebna hranila še izčrpava iz telesa, dela vnetja in močno slabi imunski sistem, rjavi ali nerafiniran sladkor iz pese ali sladkornega trsa, vsebuje nekaj mineralov in vitaminov, še vedno pa zelo spodbuja dvig krvnega sladkorja in inzulina.
Boljša izbira je npr. kokosov sladkor, ki vsebuje veliko mineralov in vlaknin, še bolj pa svetujem izbiro tekočih sladil, kot so med, melasa in agavin, javorjev sirup oz. druge sirupe, ki nastanejo ob vretju npr. jabolčnega soka. Ti zgoščeni sadni sokovi vsebujejo največ fruktoze ter številne hranilne snovi iz sadja. Meni je zelo všeč tudi brezov sladkor, ksilitol in je sladkorni alkohol, ker vsebuje izredno nizek glikemični indeks, je moja najpogostejša izbira, oz. še raje kot njega, uporabljam eritritol ali stevio, ki je od sladkorja veliko slajša, ne vsebuje pa kalorij in glikemičnega indeksa.
Kaj pomeni napis "brez sladkorja" na produktih?
Če na izdelku piše brez sladkorja, ta izdelek verjetno vsebuje enega izmed umetnih sladkorjev, zato vedno preglejte dekleracije, kjer mora biti navedeno, kaj izdelek vsebuje. Če izdelek ne vsebuje belega sladkorja, to še ne pomeni, da ne vsebuje nobenega umetnega dodatka oz. umetnega nadomestka sladkorja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV