Zadovoljna.si
Menstruacija

Zdravje

Kakšni so znaki menopavze in kako si lahko pomagate?

J.B.
28. 02. 2020 14.03
0

Menopavza navadno nastopi med 41. in 59. letom starosti. Povprečna starost žensk v Sloveniji ob nastopu menopavze znaša 47 let. V nekaterih primerih pa nastopi že prej, celo pred 40. letom starosti. Navadno se ženske v tem času spopadajo s številnimi težavami in simptomi, ki lahko trajajo mesece ali celo leta in morebiti tudi vplivajo tudi na kakovost življenja.

Vročinski oblivi, nenadni navali vročine na predelu zgornjega ali celotnega dela telesa, so najpogostejši znak menopavze.
Vročinski oblivi, nenadni navali vročine na predelu zgornjega ali celotnega dela telesa, so najpogostejši znak menopavze.FOTO: iStock

Ob rojstvu ima ženska v jajčniku od 1 do 3 milijone jajčnih celic. Med puberteto je teh le še okoli 400 tisoč, s starostjo, predvsem po štiridesetem letu, pa njihovo število naglo upada. S starostjo jajčne celice v jajčniku prenehajo dozorevati, in ko upade raven hormonov, nastopi menopavza. Prihod menopavze pomeni konec reproduktivnega obdobja ženske, s tem pa fizične in psihične spremembe, s katerimi se sooča večina žensk – od vročinskih valov, nočnega potenja, nespečnosti in nihanja razpoloženja.

Kdaj bo pri meni nastopila menopavza?

V pomoč vam je lahko podatek, da menopavza pri hčeri nastopi v približno enaki starosti kot pri mami. Sicer pa vam je lahko v pomoč, da prepoznate zgodnje znake menopavze. Bodite pozorne na motnje menstrualnega ciklusa, navale vročine, nočno znojenje in spremembe razpoloženja. 

1. Vročinski oblivi

Vročinski oblivi, nenadni navali vročine na predelu zgornjega ali celotnega dela telesa, so najpogostejši znak menopavze. Pri veliko ženskah se ob tem tudi spremeni barva polti, nenadoma ob tem zardi in se poti. Prehoden val vročine in poti se zgodi zaradi sprememb v ravni estrogena, pojavijo pa navadno se leto ali dve po nastopu zadnje menstruacije. 

Pri veliko ženskah se ob tem tudi spremeni barva polti, nenadoma ob tem zardi in se poti.
Pri veliko ženskah se ob tem tudi spremeni barva polti, nenadoma ob tem zardi in se poti. FOTO: iStock

Pri vročinskih oblivih si lahko pomagate s sprostitvenimi tehnikami. Ena od njih je denimo treniranje telesa, da vstopimo v globoko sproščeno stanje in si predstavljamo hlad (sneg, led, hladen potok). Koristno pa je tudi, da si pomagate z naravnimi zelišči – za lajšanje navalov vročine si pomagajte z žajbljem.

2. Motnje spanja

Sprostitvene tehnike, s katerimi si lahko pomagamo pri vročinskih oblivih, nam bodo pomagale tudi pri nespečnosti in drugih težavah s spanjem, saj se med klimakterijem rado zgodi, da ženske težko zaspijo, se med spanjem zbujajo in težko zaspijo nazaj. Spanje lahko moti tudi nočno potenje in vročinski oblivi ponoči.

Dihalne vaje, sprostitev in redna športna aktivnost, ki telo utrudi, so izjemno pomembne za dober spanec. Za lajšanje stresa, tesnobe in motenj spanja si lahko pomagamo s korenino baldrijana. Baldrijan se namreč že stoletja uporablja za lajšanje tovrstnih težav, ker pomirja in sprošča.

3. Nihanje razpoloženja in potrtost

Pri ženskah v tem obdobju zaradi upada estrogena nastopijo tudi različne čustvene težave, med njimi so najpogostejše tesnoba, razdražljivost, utrujenost in depresija. Estrogen namreč vpliva tudi na delovanje možganskih celic. 

Dihalne vaje, sprostitev in redna športna aktivnost, ki telo utrudi, so izjemno pomembne za dober spanec.
Dihalne vaje, sprostitev in redna športna aktivnost, ki telo utrudi, so izjemno pomembne za dober spanec. FOTO: iStock

Ko nastopijo hude težave v razpoloženju, se ublažijo z nadomestnimi hormonskimi terapijami, a zdravniki morajo jasno določiti, da je depresija dejansko posledica menopavze. Ob baldrijanu, ki nam pomaga obvladovati stres in tesnobo, pa si lahko doma sami pomagamo tudi z šentjanževko, ki pomaga pri znakih potrtosti, še posebej v menopavzi.

4. Suha nožnica in zmanjšan libido

Estrogen vpliva tudi na sluznice, ki obdajajo nožnico, sečni mehur, sečevoda in sečnico. Po menopavzi se ti organi skrčijo, sluznica pa oslabi, kar s seboj lahko prinese tudi veliko težav: urinska inkontinenca, nočno uriniranje, pogostejše uriniranje in ponavljajoča vnetja spodnjih sečil. Ob tem postane nožnica suha in občutljiva in se pojavijo težave med spolnim odnosom. Ko se zaradi hormonov zmanjša še libido, pa so pogoste težave v postelji.

Za vlaženje nožnice zato lahko uporabljate različne lubrikante in druga mazila, priporočljivo je tudi uporabljanje olja vitamina E.

Estrogen vpliva tudi na sluznice, ki obdajajo nožnico, sečni mehur, sečevoda in sečnico.
Estrogen vpliva tudi na sluznice, ki obdajajo nožnico, sečni mehur, sečevoda in sečnico.FOTO: iStock

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375