Zadovoljna.si
Tampon

Zdravje

Kdaj uporaba tamponov lahko povzroči toksični šok?

M.O.
11. 09. 2020 08.06
1

Higienskih pripomočkov, namenjenih zaščiti med menstruacijo, je na tržišču veliko, in težko se odločimo, kaj je za na nas najbolj primerno. Pakirani so v prikupnih škatlicah z vzorčki, eni dnevni, drugi nočni, nekateri dišijo lepše kot parfumčki. Vendar je katera pri izbiri pomislila tudi na to, kako higienska zaščita vpliva na naše telo ali resnično samo ščiti in ne povzroča telesu tudi morebitne škode? Kako izbrati pravo zaščito in kaj vse tvegamo z izbiro napačne, smo vprašali mag. Laro Beseničar Pregelj, dr. med., spec. ginekologije.

Katero zaščito bo ženska izbrala, je odvisno od nje, od tega, kako se ob uporabi higienskih pripomočkov počuti in kaj ji predstavlja manj težav pri menjavi. Ženske se odločajo za higiensko zaščito na podlagi jakosti menstruacije in aktivnosti med menstrualnimi dnevi. Katero obliko zaščite bodo izbrale, je odvisno tudi od njihove starosti.

Mag. Lara Beseničar Pregelj, dr. med., spec. ginekologije pravi: "Na začetku dekletom svetujemo, naj posežejo po vložkih, kajti vsako dekle se mora sprva navaditi na menstrualni cikel in je vložek oblika zaščite, ki ne posega v telo. Seveda jih opozorimo, da je treba vložke dovolj pogosto menjati. Če se pojavijo težave, kot je draženje ob uporabi vložkov, svetujemo uporabo vložkov iz stoodstotnega bombaža."

"Dekleta in ženske, ki posegajo po tamponih, v večini počnejo to iz higienskih razlogov, ker tako ustavijo kri, preden se izloči. Velikokrat se pri mlajših ženskah, ki še niso imele spolnega odnosa ali niso rodile, srečujemo z odporom do uporabe bodisi tampona bodisi menstrualne skodelice, kar je popolnoma razumljivo. Poudariti velja, da se tampone menja vsaj 3- do 4-krat dnevno. Tudi tu je treba biti pozoren pri izbiri, tamponi iz nebeljenega stoodstotnega bombaža so vsekakor priporočljivejši," pojasnjuje.

Če se toksični šok zgodi ob uporabi tampona, je stoodstotno posledica uporabe tega, vendar so tovrstni pojavi izjemno redki.
Če se toksični šok zgodi ob uporabi tampona, je stoodstotno posledica uporabe tega, vendar so tovrstni pojavi izjemno redki.FOTO: Dreamstime

Izbira primerne velikosti tampona je ključnega pomena

Pri uporabi tamponov se pogosto dogaja, da nam je neprijetno in morda vstavljen tampon čutimo. Ginekologinja poudarja, da v veliki meri tovrstne težave povzroča napačna izbira velikosti tampona. "Zaradi strahu, da bi tampon prepustil kri, ženske posegajo po prevelikih tamponih, kar povzroči nelagodje ob vstavljanju in občutek izsušenosti."

Strokovnjaki na področju higienske zaščite najstnicam, ki še niso imele spolnih odnosov, priporočajo, naj uporabljajo tampone z oznako "mini", ker je njihova nožnica ožja, in tako tampon ne bo povzročal neprijetnega občutka. Ženske, ki so že vstopile v svet spolnosti, in tiste, ki so rodile, pa naj posegajo po večjih tamponih z oznako "normal" ali "super". Različna podjetja so razvila tudi tampone, namenjene plavanju, ki preprečujejo vdor vode v nožnico. Te pa je treba takoj po prenehanju vodnih aktivnosti odstraniti.

Kaj je toksični šok in kdaj nastane?

"Če se toksični šok zgodi ob uporabi tampona, je stoodstotno posledica uporabe tega, vendar so tovrstni pojavi izjemno redki. V današnjem sodobnem svetu so ženske podučene o uporabi tamponov in se to skorajda ne dogaja. Največkrat se to zgodi, če je ženska pozabila vstavljen tampon v nožnici tudi več dni. Posledica je hudo vnetje, ki ga povzroča izjemno agresivna bakterija stafilokok, ki nato agresivno preide v kri in povzroči vnetje v celotnem telesu, zato govorimo o šoku, saj gre za sepso. Vendar poudarjam, to se zgodi pri zanemarjeni uporabi tampona ali če je bil tampon uporabljen na vaginalno ali ginekološko vnetje," razlaga mag. Lara Beseničar Pregelj.

Po 9 dneh končno odstranila tampon in doživela šok
Preberi še
Po 9 dneh končno odstranila tampon in doživela šok

Ginekologinja opaža tudi porast uporabe menstrualne skodelice in splošno zadovoljstvo uporabnic te zaščite, za katero pravi, da je "izredno čist in hipoalergen pripomoček, narejen iz silikona. Če ženska nima težav ali morda drugih zadržkov pred vstavljanjem skodelice v nožnico, je to zelo priporočljiva zaščita."

Kanadska raziskava, ki so jo objavili na PubMed in je bila izvedena na 110 ženskah, starih od 19 do 40 let, kaže na dobro sprejetost menstrualne skodelice. Primerjava menstrualne skodelice in higienskega tampona kaže, da je na začetku sicer težja adaptacija na vstavljanje menstrualne skodelice, ki pa se čez čas pokaže za nezahtevno. Prav tako lahko izpostavimo splošno zadovoljstvo uporabnic menstrualne skodelice, ki je po štirimesečni uporabi bistveno višje od uporabe tamponov. Kar 91 % žensk, vključenih v raziskavo, bo uporabo skodelice nadaljevalo, priporočilo pa bi jo tudi drugim ženskam. 

Pri uporabi tamponov se pogosto dogaja, da nam je neprijetno in morda vstavljen tampon čutimo.
Pri uporabi tamponov se pogosto dogaja, da nam je neprijetno in morda vstavljen tampon čutimo.FOTO: iStock

Ravnanje z menstrualno skodelico iz prve roke

"Večina žensk se sprašuje, kako skodelico vstaviti in kako jo potem izprazniti. Nič od tega ni zahtevno, potrebujete pa čas, da se navadite. Skodelico vstavimo tako, da jo prepognemo, razpremo nožnico in previdno vstavimo. Nič bolj zapleteno kot vstavljanje tampona. Izpraznimo tako, da popustimo vakuum, ki služi temu, da kri lepo odteka v skodelico, in jo izvlečemo iz nožnice, odlijemo kri, speremo in vstavimo za naslednjih 8 do 12 ur. Morda se katera sprašuje, kako to narediti v primeru, da se znajdemo sredi nakupovalnega središča ali v lokalu? Nič hudega. Ko izpraznimo skodelico, jo preprosto obrišemo s higienskim robčkom in že je pripravljena na ponovno uporabo. Sama sem se za uporabo skodelice odločila po prepričevanju sodelavke. Seveda sem potrebovala čas, predvsem za to, da sem se navadila, da skodelica leži nižje v nožnici kot tampon. Z uporabo sem zadovoljna, tako z vidika higiene kot z vidika potrošništva," pove simpatična 26-letna Primorka.

Kdaj je bolečina v času ovulacije znak za preplah?
Preberi še
Kdaj je bolečina v času ovulacije znak za preplah?

Koliko higienskih pripomočkov porabimo na leto?

Podatkov za Slovenijo žal nismo našli, v Kanadi pa ženske porabijo v povprečju 13 izdelkov na menstrualni cikel, torej 169 izdelkov na leto, kar znese 771.248.400 izdelkov letno. Finančno je letna investicija v tampone ali vložke čisto primerljiva nakupu menstrualne skodelice, vendar velja poudariti, da z uporabo menstrualne skodelice zmanjšamo količino odpadkov, še zapisujejo v strokovni raziskavi.

Kaj je najboljša zaščita ponoči?

"Vedno opozarjamo, da naj tampon ali menstrualna skodelica ne bi bila zaščita med spanjem. Omogočiti moramo, da se kri ne zadržuje v nožnici in da prosto odteka. Tovrstna zaščita se priporoča čez dan, ko je ženska budna in na nogah – v gibanju. Razlog je namreč sledeč; če se preveč krvi zadrži v nožnici, se maternica ne čisti normalno in obstaja majhna možnost, da kri zateka po jajcevodih nazaj v trebušno votlino, kjer bi lahko morebiti povzročala težave. Ob pravilni uporabi tamponov in skodelice je ta strah popolnoma odveč," pojasnjuje ginekologinja.

Napaka, ki jo na morju dela večina žensk!
Preberi še
Napaka, ki jo na morju dela večina žensk!
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658