Zadovoljna.si
Krčne žile - 1

Zdravje

Krčne žile: zakaj nastanejo in kako jih zdraviti?

J.V.
18. 08. 2022 05.00
0

Tudi vas mučijo krčne žile? Niste edine. Krčne žile so tako estetski kot tudi zdravstveni problem ter pogosto glavni razlog, zaradi katerega se pripadnice ženskega spola izogibamo nošenju krajših kril ali kratkih hlač. Čeprav se z njimi spopada vsaj petina prebivalcev v zrelem obdobju življenja, najpogosteje prizadenejo prav ženske. V nadaljevanju si preberite, zakaj nastanejo krčne žile in kako se z njimi spopasti.

Kaj so krčne žile?

Krčne žile so zavite, razširjene vene. Vsaka žila, ki je blizu površine kože, se lahko razširi. Najpogosteje prizadenejo vene na nogah, in sicer zato, ker stanje in hoja povečata pritisk v venah spodnjega dela telesa. Za mnoge ljudi so krčne žile in pajkaste žilice, ki so pogosta, blaga različica krčnih žil, predvsem estetski problem. Pri drugih ljudeh pa lahko krčne žile postanejo tudi zdravstveni problem, saj povzročajo bolečino, nelagodje in resnejše težave. 

Znaki krčnih žil

Primarni simptomi krčnih žil so zelo vidne, deformirane vene, običajno na nogah. Morda čutite tudi bolečino, oteklino, težo in srbenje nad ali okoli razširjenih ven. V nekaterih primerih lahko pride do otekanja in spremembe barve. Simptomi se pogosto poslabšajo v poletnih mesecih, ko je vroče, vročina pa povzroča dodaten pritisk na vene. 

Kaj lahko storite, da vam krčne žile ne »zagrenijo« nosečnosti?
Preberi še
Kaj lahko storite, da vam krčne žile ne »zagrenijo« nosečnosti?
Nastanejo kot posledica motenj krvnega pretoka v nogah, ki jih povzroča prekomeren tlak v venah spodnjih okončin.
Nastanejo kot posledica motenj krvnega pretoka v nogah, ki jih povzroča prekomeren tlak v venah spodnjih okončin.FOTO: iStock

– Žile, ki so temno vijolične ali modre.

– Vene, ki so videti zvite in izbočene, pogosto kot vrvice na nogah.

Ko se pojavijo boleči znaki in simptomi krčnih žil, ti lahko vključujejo:

– boleč ali težak občutek v nogah,

– pekoč občutek, utripanje, mišične krče in otekanje v spodnjem delu nog,

– povečano bolečino po dolgotrajnem sedenju ali stanju,

– srbenje okoli ene ali več žil,

– spremembe barve kože okoli krčne žile.

Zdravnik bo najprej pregledal vaše noge in vidne žile, medtem ko sedite ali stojite, da bi diagnosticiral krčne žile. Morda vas bo vprašal o morebitnih bolečinah ali simptomih, ki jih imate, ter želel narediti tudi ultrazvok, da preveri vaš pretok krvi. To je neinvaziven test, ki uporablja visokofrekvenčne zvočne valove. Zdravniku omogoča, da vidi, kako kri teče v vaših žilah.

Odvisno od lokacije se lahko opravi venogram za nadaljnjo oceno vaših žil. Med tem testom vam zdravnik v noge vbrizga posebno barvilo in predel rentgensko posname. Barvilo se pojavi na rentgenskih slikah, tako da vaš zdravnik bolje vidi, kako teče vaša kri. Testi, kot sta ultrazvok ali venogram, pomagajo zagotoviti, da druge motnje, kot je krvni strdek ali blokada, ne povzročajo bolečine in otekanja nog.

To so vzroki za krčne žile
Preberi še
To so vzroki za krčne žile

Zakaj nastanejo krčne žile?

Kri s svojim pretokom po telesu raznaša kisik in hranila ter skrbi za druge življenjsko pomembne naloge. Nazaj v srce in pljuča se kri z odpadnim ogljikovim dioksidom vrača po venah. Te imajo zaklopke, ki se ritmično odpirajo in zapirajo in tako pomagajo pri potiskanju venozne krvi do srca. Če pa te zaklopke ali pa žilne stene začnejo popuščati, nastanejo krčne žilice. V notranjosti se na stene ven veča pritisk, kar povzroča, da se vene čezmerno raztegujejo in vijugajo. Venske zaklopke tako ne morejo več opravljati svojega dela, zato kri zastaja v venah na nogah in se ne more nemoteno vračati do srca.

Na njihov nastanek vpliva tudi prekomerno sedenje in stanje.
Na njihov nastanek vpliva tudi prekomerno sedenje in stanje. FOTO: iStockphoto

Kaj so pajkaste vene?

Pajkaste vene so podobne krčnim žilam, vendar so manjše in se nahajajo bližje površini kože in so pogosto rdeče ali modre. Nastanejo kot posledica motenj krvnega pretoka v nogah, ki jih povzroča prekomeren tlak v venah spodnjih okončin. Razlikujejo se po velikosti in pogosto izgledajo kot pajkova mreža.

Dejavniki tveganja

Naslednji dejavniki lahko povečajo tveganje za nastanek krčnih žil:

Starost

Staranje povzroča obrabo zaklopk v venah, ki pomagajo nadzorovati pretok krvi. Sčasoma ta obraba povzroči, da zaklopke dovolijo nekaj krvi, da teče nazaj v vene, kjer se zbira.

Spol

Pri ženskah obstaja večja verjetnost, da se razvije bolezen. Hormonske spremembe pred menstruacijo ali med nosečnostjo ali menopavzo so lahko velik dejavnik, ker ženski hormoni ponavadi sproščajo stene ven. Hormonsko zdravljenje, kot so kontracepcijske tablete, lahko poveča tveganje za nastanek krčnih žil.

Nosečnost

Med nosečnostjo se volumen krvi v telesu poveča, ta sprememba namreč podpira rastočega otroka, lahko pa tudi poveča vene na nogah.

Dednost

Če so imeli drugi družinski člani krčne žile, obstaja večja verjetnost, da jih boste imeli tudi vi.

Prekomerna teža

Prekomerna telesna teža dodatno pritiska na žile.

Dolgotrajno stanje ali sedenje

Gibanje pomaga pretoku krvi.

Prekomerna telesna teža dodatno pritiska na žile.
Prekomerna telesna teža dodatno pritiska na žile.FOTO: Dreamstime

Kako preprečiti nastanek krčnih žil?

Izboljšanje krvnega pretoka in mišičnega tonusa lahko zmanjša tveganje za nastanek krčnih žil. Isti ukrepi, ki zdravijo nelagodje zaradi krčnih žil, jih lahko tudi preprečijo. Zdravniki svetujejo, da se izogibate visokim petam in tesno oprijetim oblačilom. Redno spreminjajte sedeč in stoječ položaj ter uživajte prehrano, ki je bogata z vlakninami in ima malo soli. Če pojemo preveč soli, se v telesu prične zadrževati voda, kar poveča pritisk na vene. In nikar ne pozabite na telesno aktivnost, ki vam bo pomagala ohraniti zdravo telesno težo. 

Kako zdravimo krčne žile?

Če že imate krčne žile, vam bo zdravnik morda svetoval, da nosite posebne kompresijske nogavice. Te dovolj pritiskajo na vaše noge, da kri lažje teče do srca, prav tako pa zmanjšajo oteklino. Stopnja kompresije je različna, vendar je večina vrst kompresijskih nogavic na voljo v lekarnah ali trgovinah z medicinskim materialom.

Če spremembe življenjskega sloga ne delujejo ali če vam krčne žile povzročajo veliko bolečino in škodujejo vašemu splošnemu zdravju, je trenutno na voljo širok izbor minimalno invazivnih možnosti zdravljenja krčnih žil:

– skleroterapija z uporabo tekoče ali penaste kemične injekcije za blokiranje večje vene,

– mikroskleroterapija z uporabo tekoče kemične injekcije za blokiranje manjših žil,

– laserska operacija z uporabo svetlobne energije za blokiranje žile,

– endovenska ablacijska terapija z uporabo toplotnih in radiofrekvenčnih valov za blokiranje žile,

– endoskopska operacija žil z uporabo majhnega osvetljenega daljnogleda, vstavljenega skozi majhen rez, da se zapre žila.

Ko imate enkrat krčne žile, jih ne morete popolnoma pozdraviti. Lahko pa preprečite napredovanje in zdravite simptome. Krčne žile namreč povzročajo težke, utrujene, boleče in otekle noge. Pa tudi neprijetne krče. Preden izberete metodo, se vedno posvetujte s svojim zdravnikom o možnostih zdravljenja in tveganjih. Priporočena metoda je lahko odvisna od vaših simptomov, velikosti in lokacije krčne žile. 

Vir: vizita.si, mayoclinic.org, healthline.com

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375