Zadovoljna.si
Stegna - 2

Zdravje

Kaj je lipedem?

J.V.
01. 11. 2022 05.00
0

Lipedem je stanje, s katerim se soočajo predvsem ženske in pri katerem pride do otekanja nog, stegen in zadnjice, ki ga povzroči nepravilna razporeditev maščobnega tkiva. Ker bolezen prizadene predvsem ženske, nekateri zdravniki in raziskovalci menijo, da je lipedem posledica hormonskih dejavnikov.

Kaj je lipedem?

Lipedem je zdravstveno stanje, ki večinoma prizadene ženske in je pri moških zelo redko. Zanj je značilno simetrično otekanje nog, stegen in zadnjice, v nekaterih primerih pa tudi rok. Lipedem je lahko zelo boleč in prizadeta območja so lahko zelo občutljiva ter nagnjena k nastanku modric. Sčasoma lahko lipedem povzroči tudi zastajanje tekočine v prizadetih delih telesa, kar povzroči zdravstveno stanje, ki ga imenujemo limfedem.  Čeprav to ni bilo potrjeno, se domneva, da ima lipedem genetsko osnovo, saj v nekaterih primerih obstaja družinska anamneza bolezni. Včasih se lipedem zamenja za prekomerni limfedem, povečanje telesne mase, debelost ali celulit, ali pa se domneva, da je posledica pomanjkanja vadbe. Lipedem lahko pomembno vpliva na kakovost življenja.

Kakšna je razlika med lipedemom in limfedemom?

Medtem ko obe stanji prepoznamo po otekanju določenih delov telesa in se običajno prvič pojavita v puberteti, otekanje lipedema povzroči odvečno tekočino v maščobnih celicah v nogah. Nasprotno je limfedem posledica kopičenja tekočine zaradi manjkajočih, blokiranih ali okvarjenih bezgavk. Oseba z limfedemom se lahko rodi z motnjo ali pa se ta razvije po biopsiji bezgavk, disekciji ali drugem medicinskem posegu, ki prizadene bezgavke, kot je obsevanje.

Dieta ne vpliva ali spremeni videza oziroma prisotnosti maščobe na nogah osebe z lipedemom.
Dieta ne vpliva ali spremeni videza oziroma prisotnosti maščobe na nogah osebe z lipedemom. FOTO: iStock

Lipedem prizadene predvsem ženske, limfedem pa lahko prizadene tako moške kot ženske. 

Štirideset odstotkov primerov lipedema je povezanih z družinsko anamnezo, medtem ko to v primeru limfedema velja v le 20 odstotkih primerov.

Limfedem običajno povzroči otekanje stopal, lipedem pa ne.

Tisti, ki se borijo z lipedemom imajo po navadi tanko in občutljivo kožo, ljudje z limfedemom pa debelo do čvrsto kožo.

Bolečina in občutljivost sta pogostejša pri ljudeh z lipedemom.

Maščobna oteklina z lipedemom je dosledna in konstantna, medtem ko se oteklina zaradi zadrževanja tekočine lahko razlikuje pri limfedemu.

 Lipedem je značilen za posameznike s prekomerno telesno težo, limfedem ne.

Dieta ne vpliva ali spremeni videza oziroma prisotnosti maščobe na nogah osebe z lipedemom. Nasprotno pa lahko dieta povzroči enakomerno porazdeljeno izgubo teže za nekoga z limfedemom.

Faze lipedema

Lipedem se razvija v štirih stadijih in postopoma napreduje. Faze se ne razvijajo z enako hitrostjo, med seboj pa jih ločimo po fizičnem izgledu. 

Prva faza lipedema se kaže kot povečanje maščobnega tkiva pod površino kože. Maščoba se počasi nabira od bokov in zadnjice navzdol po nogah do kolen in gležnjev. Pojavijo se majhne strukture maščobnega tkiva.

Druga stopnja vključuje razvoj velikih kupov lipomov ali maščobnega tkiva po vseh nogah.

V tretji fazi se na na nogah pojavijo grudice, pod kožo pa nastanejo izbočeni kupi maščobnega tkiva v nepravilnih oblikah vzdolž nog. Gube maščobnega tkiva se kopičijo na notranji strani kolena, debelina nog se lahko na splošno poveča.

Četrta faza se imenuje lipolimfedem in se pojavi, ko stanje napreduje in vključuje tako lipedem kot limfedem. 

Lipedem je zdravstveno stanje, ki večinoma prizadene ženske in je pri moških zelo redko.
Lipedem je zdravstveno stanje, ki večinoma prizadene ženske in je pri moških zelo redko.FOTO: Adobe Stock

Vzroki za lipedem

Lipedem se pojavi zaradi načina, kako se maščoba oziroma maščobno tkivo porazdeli pod kožo. Maščoba je neenakomerno razporejena po nogah in zadnjici. Običajno je maščobno območje na notranji strani kolen in na zunanji strani bokov. 

Razlog, zakaj pride do nepravilne razporedite maščbe in pojava lipedema, ni povsem jasen. Eden od možnih razlogov naj bi bil posledica hormonskih učinkov estrogena, saj se lipedem lahko začne s puberteto, nosečnostjo, perimenopavzo ali menopavzo. 

Še en možen razlog naj bi bila genetika. Namreč kar 64 odstotkov žensk s to boleznijo ima družinsko anamnezo lipedema. Zdravniki in raziskovalci verjamejo, da se genetski vzorec lipedema prenaša z matere, vendar do danes ni bil identificiran noben specifičen gen za to stanje. 

Kaj je sekundarni lipedem?

Gre za stanje, ki se pojavi kot posledica drugih zdravstvenih stanj ali bolezni. Nekateri ljudje s Prader-Willyjevim sindromom, Sotosovim sindromom ali Williams-Beurenovim sindromom imajo tudi lipedem, prav tako ljudje z motnjami, ki vplivajo na elastičnost kože. 

Simptomi za lipedem:

- noge so videti simetrično otekle, otekanje se lahko pojavi od bokov do gležnjev, stopala običajno niso prizadeta,

- prizadeta območja so 'gobasta' in hladna, koža pa je na splošno mehka in nežna,

- na prizadetih območjih se zelo hitro pojavijo modrice,

-  na prizadetih območjih se lahko pojavijo majhne krčne žile ali pajkove žile,

- noge in druga prizadeta območja so občutljiva na dotik,

- noge in druga prizadeta območja bolijo in povzročajo neprijeten občutek (otekanje se lahko poslabša popoldne, zvečer, po aktivnosti ali v vročem vremenu).

Kompresijska terapija za preprečevanje nadaljnjih edemov
Kompresijska terapija za preprečevanje nadaljnjih edemovFOTO: Adobe Stock

Preventiva in zdravljenje lipedema

Lipedem se trenutno dokaj uspešno lajša z različnimi terapevtskimi tehnikami, ki pomagajo ublažiti bolečino in zadržati napredovanje lipedema:

- kompresijska terapija za preprečevanje nadaljnjih edemov,

- aktiven življenjski slog, vključno z redno vadbo, kot je hoja,

- vaje za moč in kondicijo, ki pomagajo ohranjati gibljivost in preprečujejo poslabšanje lipedema,

- programi hujšanja za zmanjšanje tveganja za razvoj drugih zdravstvenih zapletov, povezanih s telesno težo,

- spremembe v prehrani za zmanjšanje vnetja in lajšanje simptomov,

- liposukcija za zmanjšanje velikosti in oblike izbočene maščobe.

Osebe, ki se borijo z lipedemom, imajo pogosto težave pri hoji, telesni aktivnosti in drugih vsakodnevnih opravilih. Zaradi omejene mobilnosti se pogosto borijo tudi z nizko samopodobo in drugimi težavami, kot je na primer anksioznost. Težave jim povzroča tudi nakup oblačil, saj je njihov zgornji del telesa pogosto v neskladju s spodnjim delom telesa. 

Vir: misszdrava.hr, betterhealth.vic.gov.au, limfedem.si

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658