Zadovoljna.si
Prehrana

Zdravje

Koliko magnezija potrebuje naše telo po 40. letu?

Zadovoljna.si
15. 12. 2023 05.00
0

Ste vedeli, da je magnezij eden najpomembnejših mineralov za naše telo? Tega večnamenskega minerala organizem ne more proizvesti sam, zato je na pragu menopavze priporočljivo povečati dnevni vnos.

Magnezij ima vlogo pri kar 300 različnih biokemičnih reakcijah v našem telesu. Poleg tega, da je magnezij nujno potreben za normalno delovanje mišičnega in kostnega tkiva, je pomemben tudi za zdravje naših zob. 

Še posebej pomembno je, da ženske poskrbijo za zadosten vnos tega minerala, saj lajša tudi menstrualne krče in druge simptome PMS. Več o tem, kako nam magnezij lahko pomaga pri 'ženskih težavah', si lahko preberete v članku Ali magnezij res blaži menstrualne krče? 

Ali magnezij res blaži menstrualne krče?
Preberi še
Ali magnezij res blaži menstrualne krče?

Poleg tega bo ta močan mineral preprečil, da bi se počutile utrujene in šibke, olajšal pa bo tudi vaše glavobole in preprečil mišične krče. Pomagal naj bi tudi pri nihanju razpoloženja, v času menstruacije so ženske namreč lahko še bolj razdražljive in občutljive. 

Več o tem, kako nam zadosten vnos magnezija koristi po 40. letu oz. v času menopavze, pa si lahko preberete v nadaljevanju. 

Magnezij učinkovito blaži menstrualne krče, odlično pa se obnese tudi v času menopavze.
Magnezij učinkovito blaži menstrualne krče, odlično pa se obnese tudi v času menopavze.FOTO: Adobe Stock

Kako nam zadosten vnos magnezija pomaga po 40. letu starosti?

Ko vstopimo v menopavzo, pa tudi tik pred tem obdobjem, naše telo še toliko bolj potrebuje magnezij, saj ta bistveno omili posledice hormonskih sprememb, ki nas čakajo.

Zadosten vnos magnezija omogoča:
Boljši spanec
Lajšanje tesnobe
Več energije
Močnejše kosti
Zdravi zobje
Nižja raven holesterola

S katerimi živli lahko povečamo naš vnos magnezija?

Po 40. letu je skrb za prehrano še posebej pomembna, saj se lahko s starostjo spremenijo prehranske potrebe. Magnezij je ključen mineral, ki pomaga pri delovanju mišic, srca, regulira krvni tlak, sodeluje pri presnovi in lahko pomaga pri ohranjanju kostne gostote.

Najboljši način za povečanje vnosa magnezija je prehrana, bogata z magnezijem. Spodaj je naštetih nekaj živil, ki jih lahko vključite v svoj jedilnik.

Magnezij je zaveznik našega telesa
Preberi še
Magnezij je zaveznik našega telesa

Oreščki in semena

Mandlji, brazilski oreščki, indijski oreščki, semena buč, sončnična semena in sezamova semena so odličen vir magnezija. Dodajanje teh oreščkov in semen v obroke ali prigrizke je odličen način za povečanje vnosa tega minerala.

Zelenolistna zelenjava

Špinača, blitva, ohrovt in druge temno zelene listnate zelenjave so bogate s tem mineralom. Lahko jih dodate solatam, juham ali pripravite kot prilogo k obroku.

Po 40. letu je potrebno povečati vnos magnezija.
Po 40. letu je potrebno povečati vnos magnezija.FOTO: Adobe Stock

Polnozrnata žita

Ovseni kosmiči, rjavi riž, kvinoja in polnozrnati kruhovi izdelki so odličen vir magnezija. Zamenjava belih žitnih izdelkov s polnozrnatimi bo pripomogla k višjemu vnosu magnezija.

Stročnice

Čičerika, leča, fižol in grah so prav tako odličen vir magnezija. Vključite jih v juhe, enolončnice ali pripravite kot prilogo k obroku.

Viri vlaknin, ki pospešujejo prebavo in pomagajo ohranjati zdravo težo
Preberi še
Viri vlaknin, ki pospešujejo prebavo in pomagajo ohranjati zdravo težo

Meso in ribe

Losos, tuna, piščanec, govedina in svinjina vsebujejo magnezij. Vključite jih v svojo prehrano kot glavni vir beljakovin.

Temna čokolada

Kakav v temni čokoladi je bogat s tem mineralom. Uživanje majhne količine temne čokolade lahko prispeva k višjemu vnosu magnezija.

po 40. letu je potrebno povečati vnos magnezija.
po 40. letu je potrebno povečati vnos magnezija.FOTO: Dreamstime

Priporočen dnevni odmerek

Priporočen dnevni odmerek magnezija za odraslo žensko je 310 mg, za nosečnice 350 mg, za ženske v menopavzi pa na 400 mg na dan. Če niste prepričane, ali zaužijete dovolj magnezija s hrano, ni slabo za vsak slučaj vzeti dodatek magnezija.

Vendar velja biti previden, zdravniki poudarjajo, da z uživanjem te mineralne snovi ne smemo pretiravati, saj primeru pretiravanja pride do stanja, ki ga imenujemo hipermagneziemija. Simptomi, ki nakazujejo, da smo pretiravali, so med drugim driska, slabost in bruhanje, letargija, nezmožnost uriniranja, nereden srčni utrip in zastoj srca ter oteženo dihanje. To stanje se običajno zdravi z jemanjem kalcijevega glukonata, ki zmanjša stranske učinke čezmernega uživanja magnezija.

Mailing

Zadovoljna fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
Po 40. letu je treba povečati vnos magnezija.
Po 40. letu je treba povečati vnos magnezija.FOTO: Dreamstime
Superživilo, ki je nepogrešljivo za vse športnice
Preberi še
Superživilo, ki je nepogrešljivo za vse športnice
Vsi so nori na to zelenjavo, vendar z njo nikar ne pretiravajte
Preberi še
Vsi so nori na to zelenjavo, vendar z njo nikar ne pretiravajte

Vir: zena.net.hr

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 387