Zadovoljna.si
Ženska hujša in zdravo je - 3

Zdravje

Zakaj med menstruacijo naraste teža?

Špela Zupan
17. 01. 2023 05.00
0

Med menstruacijo lahko naraste teža. Vzroki so različni, med njimi so hormonska nihanja, zastajanje vode v telesu ali povečana presnova. Zakaj ženske pred ali med menstruacijo hrepenimo po sladkem, čokoladi, slanih, bolj kaloričnih prigrizkih in kako si lahko pomagamo, da bi vseeno raje posegale po zdravi prehrani, je razkrila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Srečne smo, ker imamo menstruacijo, saj omogoča zanositev. Redni ciklusi so ključni za nastajanje jajčec in za pripravo maternice na nosečnost. Čeprav je del življenja vsake ženske, pa se v resnici pogosto ne veselimo preveč tistih dni v mesecu. Lahko sicer minejo brez večjih težav, velikokrat pa jih spremljajo simptomi PMS.

Raznoliki obroki naj tudi med menstruacijo vsebujejo dovolj beljakovin, zdravih maščob, zelenjave in vlaknin, priporoča Alison Kogoj.
Raznoliki obroki naj tudi med menstruacijo vsebujejo dovolj beljakovin, zdravih maščob, zelenjave in vlaknin, priporoča Alison Kogoj. FOTO: osebni arhiv

V predmenstrualnem obdobju namreč približno 80 odstotkov žensk občuti vsaj enega od simptomov PMS, okoli 70 odstotkov jih med menstruacijo opazi napihnjenost in malce več kilogramov. Pred in med menstruacijo torej mnoge občutijo raznorazne tegobe, med njimi menstrualne bolečine, krče, razdraženost, glavobole, slabosti in napete prsi. Ob nasploh slabšem počutju se lahko pojavijo še nezaželeni mozolji in napihnjenost.

Številne med menstruacijo opazijo tudi rahel porast telesne teže in eden od razlogov je dodatno zadrževanje vode v telesu. "Na zastajanje vode vpliva hormonsko neravnovesje že pred začetkom krvavitve. Pred menstruacijo več vode zalije tkiva, kar naj bi bil eden izmed načinov priprave telesa na zanositev," je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Drugi razlog leži v pospešeni presnovi po ovulaciji. "Pred menstruacijo se poveča osnovni metabolizem, zato ste bolj ali pogosteje lačni," je pojasnila in dodala, da je normalno, če tedaj močneje hrepenite po hrani. A neugodno je, ker ob hudi lakoti praviloma pogosteje posegamo po manj zdravih prigrizkih, ki povzročijo nihanje sladkorja v telesu. Ne nasitijo nas za dolgo in kmalu po zaužitju praviloma čutimo še večjo lakoto.

Kako bi  morale skrbeti za maternico?
Preberi še
Kako bi morale skrbeti za maternico?
Ženske smo različne. Ene skorajda ne opazijo, da imajo menstruacijo, medtem ko druge spremljajo številne menstrualne tegobe.
Ženske smo različne. Ene skorajda ne opazijo, da imajo menstruacijo, medtem ko druge spremljajo številne menstrualne tegobe.FOTO: Adobe Stock

"V resnici telo hrepeni po zaščitni in hranljivi hrani. V tem obdobju se pripravlja na menstruacijo, za kar potrebuje dovolj energije, ki jo želi dobiti tudi s hrano," je razložila. Vseskozi se je priporočljivo prehranjevati zdravo, še posebej ključno pa je, kaj jeste v dneh po ovulaciji. "Če uživate veliko hitro pripravljene hrane, živil iz bele moke (sendviči, peciva, rogljički ...) in sladkarij, zastaja še več vode v tkivih," je izpostavila. Bolje je torej zdravo jesti. "V času po ovulaciji oziroma vsaj nekje sedem do 10 dni pred menstruacijo se svetuje, da ženska s prehrano poskrbi za čimbolj uravnotežen sladkor v krvi. Uživa naj dovolj beljakovin, maščob, zelenjave in vlaknin," je pozvala.

Alison Kogoj ob veliki neustavljivi želji po sladkem svetuje uživanje "gomoljnic, ki imajo sladek okus (sladek krompir, buče), dateljne ali sadje. Primerne so tudi križnice (brokoli, cvetača, zelje, ohrovt), ki pomagajo pri izločanju odvečnega estrogena iz telesa in posledično pripomorejo k ustreznem razmerju med estrogenom in progesteronom. Odlična je tudi zelenolistnata zelenjava, ki ima dovolj magnezija in kalcija, kar lahko prav tako pomaga pri odvajanju odvečne vode iz telesa."

Obenem lahko pred menstruacijo tudi upade raven magnezija, kar lahko privede do nižje stopnje inzulina in posledično veča željo po glukozi oziroma sladkorju. Tedaj lahko iščemo zadoščenje v slaščicah, pecivu, sladkem in slanem, kar seveda ni zdravo in nikakor ne pripomore k vzdrževanju primerne telesne teže. V izogib tovrstnemu hrepenenju je zato smiselno uživati več magnezija tudi v obliki prehranskih dopolnil.

6 znakov, da ste izjemno plodne
Preberi še
6 znakov, da ste izjemno plodne
Presnova se pred menstruacijo poveča, zato je ženska bolj ali/in pogosteje lačna.
Presnova se pred menstruacijo poveča, zato je ženska bolj ali/in pogosteje lačna.FOTO: Adobe Stock

Tolažba z ne preveč zdravo hrano, zaradi katere se nabirajo odvečni kilogrami, je seveda lahko tudi posledica čustvenega vrtiljaka in sprememb razpoloženja zaradi hormonskih nihanj. Obenem pred in med menstruacijo lahko zaradi slabšega počutja preskočimo nekaj vadb, kar se tudi lahko vsaj začasno pozna na teži. Razumljivo, da se vam ob menstrualnih tegobah ne ljubi telovaditi, a vseeno poskusite. Raziskave so namreč pokazale, da umirjena vadba, kot sta denimo joga ali sprehod v naravi, lahko blagodejno vpliva na počutje in bolečine.

Zdaj veste in ste lahko pripravljene, da ne boste presenečene ob morebitnem preverjanju števila kilogramov na tehtnici. Da se ne bi prenajedale z nezdravo hrano, si pred menstruacijo založite kuhinjo z zdravimi prigrizki. Obenem pijte dovolj tekočine, najbolje vode, saj lahko tudi ob preveliki žeji zmotno čutite lakoto. Jejte redno, priporočljivo pet manjših obrokov dnevno, da boste skozi celoten dan site, zadovoljene in zadovoljne, namreč najhuje, največ in najbolj nezdravo jemo, ko smo volčje lačne.

Endometrioza – mnogokrat spregledana bolezen žensk
Preberi še
Endometrioza – mnogokrat spregledana bolezen žensk

Predvsem pa ne skrbite preveč. Telesna teža stalno malce niha in višek med menstruacijo je zgolj posledica popolnoma normalnega odziva telesa med ciklusom. Pridobitev nekaj dodatne teže je torej običajna in se ne dogaja samo vam. Na srečo tudi ne gre za občutno povečanje – govorimo o pol do največ dveh kilogramih – in telesna teža se praviloma v nekaj dneh po menstruaciji znova povrne v normalo. V najhujših trenutkih pred in med menstruacijo pa se je smiselno tudi opomniti, da je menstruacija blagoslov, da smo ženske posebne, ker jo lahko imamo in predvsem, da niste same. 

Drugi viri: healthline.com, womenshealthmag.com, weightwatchers.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658