Kaj je moringa?
Moringa, super hrana, bogata s hranili, raste na drevesu Moringa oleifera v Indiji. Rastlina se že stoletja uporablja v vzhodnih kulturah za lajšanje glavobolov in zaprtja, spodbujanje imunskega sistema in hujšanja ter povečanje libida. Sodobne raziskave kažejo, da lahko moringa pomaga znižati holesterol, uravnotežiti krvni sladkor in olajšati druge zdravstvene težave.
Je zelo bogat vir antioksidantov in bioaktivnih rastlinskih spojin, znanstveniki pa so doslej raziskali le delček njenih številnih zdravstvenih koristi. Med drugim naj bi imela tudi protiglivične, protivirusne, antidepresivne in protivnetne lastnosti. Najbolj dragoceni so plodovi drevesa in listi, ki jih zmeljejo v prah in so vedno bolj priljubljeno super živilo.
Moringa v prahu je priljubljen dodatek k smutijem, prehranskim ploščicam in energijskim napitkom, pije pa se tudi kot čaj. Moringino olje se uporablja lokalno za nego las in kože.
Za kaj se moringa uporablja?
Moringa, ki jo pogosto imenujejo čudežno drevo, ima bogato zgodovino uporabe v tradicionalni medicini po vsej južni Aziji, ki jo raziskuje sodobna znanost. Za izjemno rastlino velja zaradi svoje prehranske moči, saj vsebuje več vitamina C kot pomaranče, več vitamina A kot korenje, več kalcija kot mleko in več železa kot špinača.
Kaj vsebuje moringa?
Listi moringe, iz katerih pridelujejo popoln beljakovinski prah, vsebujejo vseh devet esencialnih aminokislin, ki jih telo potrebuje. Stroki so bogat vir vitamina C, užitna semena pa vsebujejo veliko oleinske kisline – koristne maščobne kisline, ki jo najdemo tudi v olivnem olju.
Moringa vsebuje veliko vitaminov in mineralov:
- vitamin A,
- vitamin B1 (tiamin),
- B2 (riboflavin),
- B3 (niacin), B-6,
- folna kislina in askorbinska kislina (vitamin C),
- kalcij,
- kalij,
- železo,
- magnezij,
- fosfor,
- cink.
Prav tako ima izjemno malo maščob in ne vsebuje škodljivega holesterola.
Kakšne učinke ima moringa?
Študije kažejo, da moringa vsebuje številne spojine z učinki, ki spodbujajo zdravje, vključno s kvercetinom in beta-sitosterolom. Ima tudi protivnetne spojine in lahko ščiti pred zdravstvenimi težavami, povezanimi z oksidativnim stresom in kroničnim vnetjem. Pomaga pri:
- zdravljenju in preprečevanju sladkorne bolezni,
- boleznih srca,
- težavah z anemijo,
- artritisu,
- simptomih bolezni jeter,
- težavah s kožo,
- izboljševanju prebave.
Moringa in hujšanje
Moringa se pogosto omenja kot pomoč pri izgubi odvečnih kilogramov, vendar je raziskav, ki to podpirajo, malo. Nekatere raziskave kažejo, da lahko pomaga pri zdravljenju presnovnega sindroma, skupini simptomov, ki vključujejo abdominalno debelost. Raziskujejo pa tudi njeno vlogo kot pomoč pri izgubi teže v kombinaciji z drugimi zelišči.
Izbira, priprava in shranjevanje moringe
Moringa se prodaja v trgovinah z zdravo prehrano in na spletu, in sicer v obliki kapsul, prahu in ekstrakta. Na voljo so tudi posušeni stroki in semena. Splošno priporočenega odmerka za moringo ni. Upoštevajte navodila na embalaži izdelka in ne prekoračite dnevnega odmerka, navedenega na etiketi.
Če želite zaužiti semena, odstranite strok in vlaknasto prevleko s semena (kot pri sončnici) in zaužijte notranje jedro. Semena imajo lahko pri nekaterih ljudeh odvajalni učinek. Priporočljivo je, da začnete z enim ali dvema semenoma na dan, da vidite, kako vpliva na vas, preden počasi dodate več.
Moringo shranjujte v nepredušnih posodah, zaščitenih pred svetlobo in toploto.
Kakšen okus ima moringa?
Moringa v prahu ima podoben okus kot ohrovt ali špinača, če jo zaužijemo kot list. Prašek ima bolj intenziven okus, saj je koncentriran. Semena pa imajo rahlo sladek okus kot zeleni fižol. Pogosto je okus moringe prikrit, saj jo dodamo pijačam ali energijskim ploščicam.
Vir: verywellhealth.com. healthline.com, webmd.com, today.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV