Zadovoljna.si
menopavza

Zdravje

Neredni ciklusi, nespečnost, razdražljivost? Tako si lahko pomagate med perimenopavzo

Špela Zupan
24. 09. 2022 05.00
0

Začne se s komajda opaznimi znaki, ko nas po 40. letu občasno prizadene nespečnost, ko kar naenkrat začutimo razbijanje srca, ko nas oblije vročica, čeprav ni tako zelo vroče, niti nismo preveč oblečeni. Občasno opazimo nihanje razpoloženja in se soočamo z nerednimi, predolgimi ali prekratkimi menstrualnimi ciklusi. Kaj se dogaja z nami? Odgovor je perimenopavza. Kaj doživljamo v obdobju med menstruacijo in menopavzo ter kako si lahko na naraven način pomagamo lajšati težave, je razložila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Perimenopavza je obdobje pred menopavzo, ko še imamo cikluse, vendar neredne. Pojavlja se nekje od 40. leta dalje, a se starostna meja vse bolj pomika navzdol. Pri nekaterih ženskah jo zaznajo tudi okoli 35. leta, kar imenujemo prezgodnja predmenopavza.

Pri večini žensk nastopi med 45 in 55 leti, eden od ključnih vzrokov je nihanje hormonov. Z leti namreč narašča nivo estrogena in upada raven progesterona; slednji igra pomembno vlogo med ovulacijo in menstruacijo, ravno tedaj najbolj občutimo tako imenovane predmenstrualne PMS težave. Posledice so slabše delovanje jajčnikov in usihanje njihove razmnoževalne vloge, neredne ovulacije, tvorjenje manj rumenega telesca, ki izloča progesteron in pripravlja spolne organe na nosečnosti. Obenem se pojavljajo močnejše krvavitve, saj prevlada estrogena povzroča zadebeljeno sluznico in je premalo progesterona za uravnavanje ciklusov, je nanizala certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina, ki ženskam že vrsto let na naraven način pomaga  uravnati hormonsko neravnovesje in ginekološke težave.

Kako lahko lajšamo težave oziroma kaj lahko ženska sama stori za svoje zdravje in počutje v perimenopavzi?

Z upadom spolnih začnejo prevladovati stresni hormoni, ki negativno vplivajo na raven sladkorja v krvi. Zato so v predmenopavzi še posebej ključni čim nižja raven stresa, pravilna prehrana in dovolj spanca, poudarja certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.
Z upadom spolnih začnejo prevladovati stresni hormoni, ki negativno vplivajo na raven sladkorja v krvi. Zato so v predmenopavzi še posebej ključni čim nižja raven stresa, pravilna prehrana in dovolj spanca, poudarja certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.FOTO: Aljoša Kravanja

Simone Godina v prvi vrsti svetuje izogibanje stresu, ki po njenih besedah ne pomeni zgolj, da smo preobremenjene, temveč se odraža v notranji tesnobi, nezadovoljstvu s seboj in z okolico, odnosi, delom in tako dalje. "Vsaki ženski bi svetovala, naj počisti svoj stresni inventar na različnih področjih in v svoj življenjski slog uvede tudi sporočanje, zadovoljstvo, srečo, povezovanje, občutek varnosti ... Naj poskrbi za izločanje hormona sreče - oksitocina," je pozvala. Stres pa ni samo čustven, povzročajo ga lahko tudi kemikalije, predelana hrana, ki veča tveganje za razvoj sladkorne bolezni in tudi preobčutljivost na določena živila. Vse našteto lahko vpliva na povišan nivo kortizola, stresnega hormona, ki pa na žalost uniči še tisto malo spolnih hormonov, ki jih imamo v obdobju predmenopavze.

Drugi najpomembnejši korak je spanje. "Dovolj spanca, recimo od 22. do 6. ure, dela čudeže. Ženskam, ki ponočujejo, priporočam, naj se pred spanjem pripravijo na počitek, veliko se jih namreč ponoči zbuja, saj spanec motijo stresni hormoni, ki prekomerno nihajo skozi cel dan," je izpostavila. Zato je pred spanjem priporočljivo sproščanje in umirjanje misli.

Tipični znaki perimenopavze, kot jih opisuje Simone Godina, so

- Nereden ciklus, čas med menstruacijami je daljši ali krajši, menstruacija za določeno obdobje popolnoma izostane, ali so močnejše krvavitve.

- Vročinski valovi in težave s spanjem.

- Nabiranje maščob na predelu trebuha je posledica vsakodnevnega nihanja hormonov, kot so kortizol, inzulin in melatonin. Spolne hormone, ki so v preteklosti uravnavali presnovo, namreč preglasijo stresni (kortizol in z njim povezavi inzulin), ki hranijo maščobe za težke čase, saj se telo tako odzove na stres.

- Spremembe razpoloženja, med perimenopavzo se lahko pojavijo nihanje razpoloženja, razdražljivost ali povečano tveganje za depresijo. 

- Vaginalna vnetja in vnetja mehurja se pojavljajo zaradi nižjih ravni estrogena, kar povzroči tanjšanje in elastičnost vaginalnega tkiva in manjšo navlaženost. Suha sluznica je bolj dovzetna za vnetja ter razrast različnih kvasovk in bakterij, izguba tonusa tkiva lahko prispeva tudi k urinski inkontinenci.

- Zmanjšanje možnosti zanositve zaradi spremembe hormonov in pešanja dejavnosti jajčnikov ter prekomernega stresnega življenjskega sloga in nezdravega okolja.

-  Nižanje spolne sle, med perimenopavzo se lahko spremenita spolna želja in vzburjenje. Zaradi upada spolnih hormonov in suhe nožnice lahko spolni odnosi postanejo neprijetni. Lahko si pomagate z vlažilnimi geli.

- Izguba mišične in kostne mase zaradi zniževanja ravni estrogena. Večje je tveganje za razvoj osteoporoze, ki povzroča krhke kosti, zato se priporoča uživanje beljakovin in zmerna vadba za vzdrževanje mišične mase celo bolj kot v mlajših letih. V nasprotnem primeru se del izgube teže zaradi zmanjšanja mišične in kostne mase nadomesti z maščobnim tkivom. 

- Spreminjanje ravni holesterola. Znižanje ravni estrogena lahko povzroči neugodne spremembe ravni holesterola v krvi, vključno z zvišanjem slabega in nižanjem dobrega holesterola, kar prispeva k povečanemu tveganju za bolezni srca in ožilja, obenem je zaznati tudi povečanje maščob v krvi.

Ključna je tudi sprememba prehrane, saj lahko počutje pokvari že napačna izbira zajtrka, polnega sladkorja in škroba in brez vlaknin. "V kolikor do sedaj niste posvečali dovolj pozornosti zdravi in uravnoteženi prehrani, je sedaj skrajni čas. Priporočam hranljivo in ne kalorično hrano, lahko tudi več manjših obrokov na dan, če so naše nadledvične žleze izčrpane zaradi prekomernih stresnih obremenitev," je pojasnila. Priporoča spremembo prehrane na način, da začnemo uživati manj kalorična živila, ki so bolj hranljiva, kot so denimo fitohranila, vlaknine, vitamini in minerali, še posebej odsvetuje prazno predelano hrano, polno sladkorjev in škroba.

Kako ločimo perimenopavzo od menopavze? Menopavza nastopi, ko smo 12 mesecev brez menstrualnih ciklov in kakršnih koli krvavitev. Tipičen pokazatelj menopavze je lahko raven hormona FSH (folikel stimulirajoči hormon), ki je povišan, saj se jajčniki več ne odzivajo, ker počasi zaključujejo svojo reproduktivno vlogo. Če je ciklus še prisoten redno ali občasno, pa smo v perimenopavzi.
Na raven hormonov lahko vplivamo tudi s prehrano.
Na raven hormonov lahko vplivamo tudi s prehrano.FOTO: Dreamstime

Svetuje pretežno rastlinsko hrano mavričnih barv, sezonskega, lokalnega in ekološkega izvora ter kakovostne beljakovine, ki so lahko tako rastlinskega kot tudi živalskega izvora, pri čemer bodite pozorni, s čim je bila hranjena žival. Izločite predelane in transmaščobe ter maščobe uživajte v primarni obliki, v semenih in oreških in ne toliko v oljih, ki so že predelano živilo, jejte veliko zelenjave in sadja in manj žitaric. "Kupujte z očmi, veliko barv, raznovrstne nadzemne in podzemne zelenjave ter si organizirajte nabavo, pripravo in shranjevanje živil. Res vzame nekaj časa tudi predelava in priprava zelenjave, a vendar je lahko tudi kuhanje dobra sprostitev in umirjanje, ki jo vključimo v svoj življenjski slog uglaševanja hormonov," je predlagala.

Pomembna je torej raznovrstna in uravnotežena prehrana, morebitna prehranska dopolnila po njenih besedah ne rešijo težav, temveč delujejo zgolj na simptome. "Raznovrstna prehrana lahko močno zmanjša potrebo po dopolnilih, saj odpravi ključne vzroke hormonskega neravnovesja, kot so preobčutljivost na hrano in posledično stres za telo ter umiri nihanje sladkorja, zaradi katerih nihajo tudi hormoni, se kopičijo maščobe in je moten spanec. Vlaknine iz zelenjave uravnavajo krvni sladkor in tako pomagajo uglasiti hormone," je razložila.

Suha nožnica ni nujno "zlo" staranja. Samo spregovoriti je treba
Preberi še
Suha nožnica ni nujno "zlo" staranja. Samo spregovoriti je treba

Navedeno ne pomeni, da se je potrebno v celoti odpovedati slaščicam. "Le pojemo jih po skledi velike pisane raznovrstne solate ali kuhane ali podušene zelenjave in ne samostojno. Tortica, ki jo pojemo po solati, ne bo povzročila nihanja sladkorja in zmedla hormonov. Če jo pojemo samostojno, pa bodo hormoni popolnoma podivjali," je opisala. Krivec za vse večji pojav težav že v predmenopavzi je namreč ravno stanje nadledvičnih žlez, ki primarno proizvajajo stresne hormone, ti pa pogosto preglasijo in nadvladajo še tisto malo spolnih hormonov. Ključno je, da naše nadledvične žleze nahranimo s hranili, kot so vitamini in minerali, da lahko opravljajo svojo vlogo.

Ženske, poskrbite zase.  Znižajte raven stresa, jejte zdravo, privoščite si sprehod v naravi in bodite zadovoljne.
Ženske, poskrbite zase. Znižajte raven stresa, jejte zdravo, privoščite si sprehod v naravi in bodite zadovoljne.FOTO: Dreamstime

Pomembno je torej vzpostaviti hormonsko ravnovesje, na kar vplivajo tudi motilci iz okolice v obliki kemikalij, ki jih najdemo v okolju, hrani, dišavah, čistilih, ličilih, pohištvu. Ob vsem Simone Godina ne priporoča pretirane kardio in izčrpavajoče telovadbe, h kateri se po njenih opažanjih ženske prepogosto zatečejo ob nabiranju odvečnih kilogramov zaradi hormonskega neravnovesja, temveč je boljša izbira bolj sproščujoča in umirjena vadba.

Kdaj je morda treba k zdravniku?

Ženska ima med perimenopavzo še cikluse in lahko zanosi, ampak je manj možnosti zaradi nerednih ovulacij. "V primerih, ko želi ženska še imeti otroka, svetujem testiranje estrogena, progesterona in FSH hormona hipofize, ki stimulira jajčnike. Visok FSH hormon namreč kaže na neodzivnost jajčnikov, kar otežuje zanositev, če so spolni hormoni nizki, jih lahko tudi dodajamo. Preverimo pa lahko tudi AMH (antimullerjev hormon), ki pokaže zalogo jajčec. A iz izkušenj lahko povem, da so ženske zanosile tudi z  nizko zalogo jajčec," je poudarila.

Žensko telo je čudež. Če ga sprostimo in uglasimo hormone, je vsega zmožno. Simone Godina

Simone Godina svetuje samopomoč z naravnimi metodami in delo na spremembah, ki jih lahko same uvedemo in šele na zadnji stopnji nadomestno dodajanje hormonov, kar deluje zgolj v podporo ter omili simptome in ne odpravlja ključnih vzrokov. Vsekakor pa priporoča pomoč zdravnika ginekologa v primerih, ko so krvavitve zelo močne in izčrpavajoče, saj je njihova posledica lahko tudi slabokrvnost.

Vzemite si čas zase in naučite se reči "ne".
Vzemite si čas zase in naučite se reči "ne".FOTO: Dreamstime

"Delam z veliko ženskami, ki so na hormonski podpori in pri katerih so se simptomi še dodatno zmanjšali, ko so pravilno prilagodile prehranjevanje in življenjski slog," je zatrdila. "Zato, ženska, ustavi se in se poslušaj. Nauči se reči "ne" in si v urnik poleg vseh nalog, ki jih moraš narediti, vpiši tudi obvezo sproščanja, pa najsibo sprehod v naravi, masaža, razvajanje, klepet s prijateljico, ustvarjanje, hobiji, sprostitev ..." je pozvala. Dober nasvet, kajne? Upoštevajte ga, bodite zadovoljne in imejte se rade! Vse ostalo bo sledilo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658