Zadovoljna.si
Bolečine

Zdravje

To je najpogostejša zdravstvena težava žensk

Š.Z.
19. 12. 2020 06.00
0

Sindrom policističnih jajčnikov je najbolj pogosta težava žensk v rodni dobi. Bolnice imajo med drugim lahko hormonske motnje, težave pri zanositvi, prekomerno težo in težave z uravnavanjem inzulina. A simptome je možno omiliti s pravilno prehrano.

Sindrom policističnih jajčnikov ima med 10 do 20 odstotkov žensk v rodni dobi ter je kot tak najpogostejša ženska težava v rodni dobi. Bolnice imajo neredne menstruacije ali jih sploh nimajo, ovulacija nastopi zelo redko. Zato praviloma težje zanosijo ali so neplodne, pri njih pa je obenem večje tveganje za razvoj ginekoloških rakavih obolenj. Pri ženskah s policističnimi jajčniki je tudi večje tveganje za razvoj depresije, sladkorne bolezni in visokega krvnega pritiska.

Kako izboljšati možnosti za zanositev po 35. letu
Preberi še
Kako izboljšati možnosti za zanositev po 35. letu

Številne ciste na jajčnikih nastajajo zaradi nepravilnega delovanja jajčnikov, kar povzroča prekomerno proizvodnjo moških spolnih hormonov, androgenov. Med značilnimi simptomi so še: mozoljavost, poraščenost telesa, izguba las, lahko tudi plešavost, značilna za moške, močno povišana telesna teža. Lahko pa so bolnice zelo suhe in imajo redke ovulacije, zato težko zanosijo.

Po podatkih ameriškega Nacionalnega inštituta je prekomerno težkih približno 50 odstotkov žensk s policističnimi jajčniki, kar je po vsej verjetnosti povezano predvsem z inzulinom in previsoke ravni sladkorja v krvi, piše na Healthline.com. Bolnice imajo namreč večkrat težave uravnavati inzulin, kar pogosto vodi do prekomerne teže in težav pri hujšanju, sčasoma pa tudi v razvoj sladkorne bolezni.

Se ne morete upreti sladkorju? To je rešitev!
Preberi še
Se ne morete upreti sladkorju? To je rešitev!

Tudi zato verjetno veliko žensk s policistični jajčniki ugotavlja, da lahko vsaj delno blažijo simptome s pravilno prehrano in spremembo načina življenja, njihova spoznanja pa utemeljuje tudi več raziskav. Namreč, živila, bogata z ogljikovimi hidrati, sladkorjem, maščobami, negativno vplivajo na uravnavanje inzulina in seveda tudi na vzdrževanje zdrave telesne teže. In posledično naj bi vplivale tudi na težave zaradi policističnih jajčnikov.

Policistične jajčnike ima med 10 do 20 odstotkov žensk v rodni dobi.
Policistične jajčnike ima med 10 do 20 odstotkov žensk v rodni dobi.FOTO: Dreamstime

Za ženske s policističnimi jajčniki je veliko bolje, če uživajo zelenjavo z veliko vlakninami, kakovostne beljakovine in protivnetna živila, je navedeno na Healthline.com. Vlaknine imajo dobro lastnost, da upočasnijo prebavo in da znižajo nivo sladkorja v krvi. Najdemo jih v brokoliju, cvetači, brokoliju, zeleni solati, rukoli, fižolu, leči, mandljih, jagodičevju, bučah, rdeči pesi, zelju. Visoko kakovostne beljakovine lahko pridobimo iz piščančjega in puranjega mesa, ribe, jajc, tofuja, medtem ko se med protivnetna živila uvrščajo ohrovt, špinača, česen, paradižniki, oreščki, olivno olje, kurkuma, jadodičevje in losos. Priporočljiva so živila iz polnozrnatih žitaric in ne bele moke, črn, rdeč in rjav riž, testenine iz fižola ali leče, kvinoja in avokado.

Enostavna navada, ki pomaga pri hujšanju
Preberi še
Enostavna navada, ki pomaga pri hujšanju

Po drugi strani se je dobro ogibati glutenu, mlečnim izdelkom, kavi in alkoholu. Negativno na sindrom pa vpliva predvsem uživanje sladkorja, torej recimo belega kruha, slaščic, pekovskega peciva. Najbolje si je pripravljati čim več obrokov doma. Ob nakupu živil v trgovini vas lahko namreč zavedejo različna poimenovanja sladkorja, ki ga na nalepkah o sestavi živil najdemo pod imeni saharoza, glukoza, fruktoza, etil maltol, visoko fruktozni koruzni sirup, dekstroza, dekstrin ... Veliko sladkorja vsebujejo tudi sladke pijače in sadni sokovi, zato je najbolje uživati vodo in nesladkane čaje. Iz prehrane je pametno tudi izločiti živila, ki povzročajo vnetja, kot so denimo ocvrt krompirček, margarina, rdeče meso in predelane mesnine, kot so salame, hrenovke, paštete.

Težave, ki spremljajo sindrom policističnih jajčnikov, lahko ublažite s pravilno prehrano.
Težave, ki spremljajo sindrom policističnih jajčnikov, lahko ublažite s pravilno prehrano.FOTO: Dreamstime

Vzrok za nastanek sindroma ni znan, prav tako zanj ni zdravil, temveč je možno zgolj lajšati simptome. Policistične jajčnike z ultrazvočno preiskavo odkrije ginekolog, ki bo nato običajno odvzel tudi bris materničnega vratu in pregledal kri. Po odkritju simptoma policističnih jajčnikov bo verjetno najprej svetoval izgubo telesne teže in spremembo prehrane za boljše uravnavanje sladkorja v krvi. Ginekolog bo poleg nasveta za izgubo teže in več gibanja po potrebi morda predlagal še zdravila za uravnavanje hormonov, kontracepcijske tablete za uravnavanje menstrualnih ciklov ali zdravila za spodbujanje delovanja jajčnikov, odvisno, ali želite morda zanositi.

Nad diabetes s 3 minutami vadbe na teden
Preberi še
Nad diabetes s 3 minutami vadbe na teden

Poleg s prehrano lahko lajšate simptome tudi z rednim gibanjem, kar lahko skupaj vodi v izgubo kilogramov. Ob pravilni prehrani, aktivnosti in izgubi kilogramov se lahko uredijo menstruacijski cikli in ovulacija, zato je posledično tudi večja možnost zanositve. Negativno na nastanek policističnih jajčnikov lahko vpliva tudi stres, zato ne bodo odveč tehnike sproščanja in umirjene vadbe kot je na primer joga. Če vam nič od zgoraj naštetega ne pomaga izboljšati stanja, se znova posvetujte z ginekologom.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 604