Zadovoljna.si
Indijski trpotec

Zdravje

Ali poznate ta izjemen vir vlaknin?

Ma.K.
18. 10. 2022 05.00
0

Uravnotežena prehrana, veliko tekočine, redno gibanje, izogibanje stresu – recept za kakovostno življenje, ki ga poznamo vsi. Zatakne pa se, ko je treba teorijo prenesti v prakso. Posledično je naša prehrana pogosto precej enolična, da smo dehidrirane, nas nemalokrat spomni šele glavobol, naše edino gibanje pa je hitenje z enega na drugi opravek. Utopično je pričakovati, da lahko tak življenjski slog povsem spremenimo, dobro pa je vedeti, kako si lahko pomagamo do boljšega počutja.

Kopica opravkov, stresni vsakdan v službi, gore umazane posode in perila, družinske obveznosti – je tudi vaš povprečen dan videti tako? Brez skrbi, niste edine. Večina sodobnih žensk se sooča s podobnimi izzivi v svojem vsakdanu in dejstvo je, da zaradi tega pogosto ne moremo živeti tako, kot bi si želele. Čeprav se zavedamo pozitivnih vplivov na zdravje, ne uspemo vedno jesti petkrat na dan, pri izbiri živil sta nam namesto kakovosti pogosto bolj pomembni cena ter hitrost priprave, steklenica z vodo pa je običajno bolj dekorativni element kot vir tekočine. Stres se kopiči, spanja primanjkuje, rezultat pa so kronična utrujenost, slaba volja in težave s prebavo. 

Prebava je ključnega pomena za naše zdravje

Predvsem prebava je na tej točki izjemnega pomena, saj s prebavnimi procesi telo dobiva energijo in hranila, ki jih potrebuje za normalno delovanje. Hektičen vsakdan jih pogosto močno upočasni, to pa lahko povzroči nepotrebno zadrževanje škodljivih snovi v telesu, zmanjšuje učinkovitost obrambnega sistema in ogroža zdravje. Vse škodljive snovi, ki smo jim izpostavljene s hrano, pijačo, zdravili in okoljem, negativno vplivajo na zdravje in delovanje našega prebavnega sistema. Za lajšanje kroničnih težav in krepitev telesa moramo zato črevesje na dnevni ravni spodbujati k delovanju, da se teh nakopičenih škodljivih snovi čim prej reši. 

Počasna in neredna prehrana je rak rana sodobne družbe.
Počasna in neredna prehrana je rak rana sodobne družbe.FOTO: iStock

A to je pogosto vse prej kot enostavno. Vse več ljudi ima namreč težave s počasno in neredno prebavo ter zaprtjem. Res je, da ima vsakdo svoj prebavni ritem, a ko je naše iztrebljanje oteženo, neredno, spremljata pa ga občutek nepopolno izpraznjenega črevesa in napenjanje, je naša prebava najverjetneje počasna. Gre za skrajno neprijetne občutke, ki lahko na dolgi rok močno vplivajo na kakovost našega življenja. Jasno je, da ne moremo pustiti službe, se požvižgati na družino ter zaživeti povsem drugače. To tudi ni potrebno. Za začetek bodo namreč dovolj že majhni koraki, ki pa lahko na dolgi rok prinesejo korenite spremembe in vam pomagajo urediti prebavo na naraven način

Z majhnimi spremembami do boljšega počutja

Ko ni časa in možnosti za redno telesno vadbo, je lahko odlična alternativa hoja. Določen del opravkov lahko zagotovo opravite peš, namesto dvigala izberete stopnice in skočite na kak krajši sprehod. Priporočljivo je, da naredite med sedem in deset tisoč korakov na dan in s tem aktivirate svoje telo ter prebavo. Ob tem se poskušajte čim bolj izolirati od stresnih situacij oz. se naučite pravilno spopadati z njimi. Pri tem sta vam lahko v pomoč tako strokovna literatura kot meditacija. Poskrbite še za zadosten in kakovosten spanec, ki je ključnega pomena za dobro počutje. 

Pomemben delež na poti do urejene prebave mora seveda prispevati tudi prehrana. Res je, da ni vedno časa za pripravo zdravih in uravnoteženih obrokov, a vselej lahko imate s seboj za malico kak kos sadja ali zelenjave, doma pa stavite na živila, ki so bogata s prehranskimi vlakninami. Ta so praviloma bolj nasitna, zato boste pojedle manj in ostale dalj časa site, hkrati pa boste lažje uravnavale telesno težo. Najpogostejši viri vlaknin so blitva, špinača, ohrovt, cvetača, paprika, jajčevci, pesa, brokoli, hruške, jabolka, jagode, banane, avokado, olivno olje, orehi, mandlji, polnozrnata živila, stročnice, puste beljakovine, nekateri mlečni izdelki ter vlaknine iz lupine indijskega trpotca oz. psiliuma.

Indijski trpotec ima namreč blažilne in pomirjujoče učinke na prebavni sistem, njegove vlaknine pa pripomorejo k ohranjanju zdravega črevesja in lajšanju črevesnega tranzita. Lupina semen indijskega trpotca ali psiliuma vsebuje visok odstotek sluzi, ki spadajo med topne vlaknine. Te ob stiku z vodo nabreknejo in se povečajo za 25-krat ter ustvarijo naraven gel. Slednji mehča blato in pomaga pri lažjem odvajanju, med potovanjem skozi prebavni trakt pa nase veže tudi strupe in obloge, ki so se sčasoma nabrali na črevesnih stenah. 

Psylliox aktivne vlaknine
Psylliox aktivne vlaknineFOTO: Arhiv naročnika

Uredite prebavo na naraven način

Aktivne vlaknine Psylliox so številka 1 med izdelki za naravno urejanje prebave v lekarnah.* Poleg indijskega trpotca in naravnega sladila stevia je izdelku dodana še sliva, ki že tradicionalno slovi po svojih blagodejnih učinkih na prebavo. Vlaknine psiliuma z visokim deležem vlaknin pomagajo pri ohranjanju zdravega črevesja, upočasnjujejo absorbcijo hranil, kot so ogljikovi hidrati in maščobe, ter povečajo sitost in zmanjšajo apetit, kar je odlična novica za vse tiste, ki želijo malce bolj popaziti na postavo oz. izgubiti kakšen kilogram. Na ta način z enim samim hranilom poskrbite za redno prebavo, boljše počutje ter očiščenje črevesja. Vlaknine psiliuma bodo črevesje namreč očistile starih oblog in ga pripravile na opravljanje njegove temeljne funkcije: absorpcijo hranilnih snovi.

Psylliox aktivne vlaknine boste zlahka vključile v vašo jutranjo rutino, saj so priročno pakirane v vrečkah, ki omogočajo popolno doziranje brez packanja. Vsebino ene vrečke enostavno zmešate z vodo, jo popijete, ob tem pa ne pozabite na vnos zadostne količine tekočine (priporočljivo je vsaj 2 litra na dan). Z urejeno prebavo se bo bistveno izboljšalo vaše počutje, imele boste več energije in kljub kopici obveznosti se bosta zagotovo spet našla čas in volja za zabavo in druženje. 

Sponzorirana objava

 

*IQVIA Slovenia, IMS Market Viewer 2021

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658