Zadovoljna.si
Rak na dojkah

Zdravje

Rak dojk poleg vsega vpliva tudi na spolnost

Špela Zupan
03. 10. 2022 05.00
0

Rak dojk pusti sledi na duši in telesu. Ob diagnozi se pojavijo mešani občutki, ženska občuti strah, negotovost, žalost, tudi jezo. Sledi boj za preživetje, ob katerem se zdi marsikaj obstranskega pomena in nepomembno. A vseeno je smiselno spregovoriti tudi o težavah pri spolnosti, ki jih prinaša bolezen. "To je res tema, o kateri nas v zadnjem času članice večkrat sprašujejo," je potrdila Predsednica Združenja Europa Donna Slovenija in predsednica Evropske zveze za raka dojk – Europa Donna, Tanja Španić.

Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Potrebno pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na in v telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Rak dojk terja davek na več področjih in ob borbi za preživetje se zdi marsikomu nesmiselno ali celo nehvaležno izpostavljati težave pri spolnosti. A v zadnjih letih se vse več izpostavlja pomembnost dobrega spolnega življenja, intime in partnerskih odnosov, ki jih lahko zamaje bolezen. In prav je, da se dandanes govori tudi o težavah, ki so bile še pred leti za mnoge tabu.

Tudi predsednica Združenja Europa Donna Slovenija in predsednica Evropske zveze za raka dojk – Europa Donna, Tanja Španić, v zadnjem času zaznava, da ženske z rakom dojk večkrat sprašujejo o spolnosti. "Ženske se s težavami v spolnosti soočajo tako med kot tudi po zdravljenju. Zato je pomembno, da vedo, kam se lahko obrnejo in da niso same. Včasih je že nasvet ženske s podobno izkušnjo dovolj, včasih pa je potrebna strokovna podpora," je poudarila.

Spolnost ob diagnozi raka dojk za večino žensk predstavlja izziv.
Spolnost ob diagnozi raka dojk za večino žensk predstavlja izziv.FOTO: Adobe Stock

V Združenju Europa Donna Slovenija se zavedajo, da se tovrstne težave morda ne zdijo pomembne, dokler se ženska bojuje za življenje. A vendarle gre za pomemben del življenja in tudi vedno več raziskav kaže, da so ravno težave v spolnosti med najpogostejšimi simptomi, s katerimi se soočajo ženske po zdravljenju raka dojk, so navedli na spletni strani. Tudi zato poudarjajo pomen odkritega pogovora o težavah, ki nastanejo v spolnosti. Kot je navedeno zgoraj, lahko izjemno pomagajo ženske s podobnimi izkušnjami, ki pomirijo, svetujejo, opišejo izkušnje.

Prav tako je lepo, če se lahko ženska pogovori s partnerjem, če ima srečo, da je njun odnos odkrit in ljubeč. V najtežjih trenutkih spolne odnose lahko nadomesti intima, ko za ohranitev ljubečega razmerja ogromno pomeni drugo – objemi, poljubi, nežnost, naklonjenost in razumevanje. Idealno je, če ima ženska partnerja, ki jo podpira, ji stoji ob strani, jo spremlja na kemoterapije, prevzame več gospodinjskih opravil in pomaga povsod, kjer sama zaradi bolezni ne zmore. Tudi tako lažje premaguje izzive, ki jih prinaša bolezen.

Razlogi za težave v spolnosti med in po zdravljenju raka dojk so različni. Eden je zagotovo, da bolezen upočasni telo in zato traja dalj časa, da ženska začuti željo, da se vzburi, da doživi orgazem in da s partnerjem zaključita odnos. Velik delež predstavljajo tudi izčrpavajoče zdravljenje, stranski učinki zdravil, čustvene težave in sprejemanje telesnih sprememb.

Rak dojk poseže v vse pore življenja. Ženska ob diagnozi občuti šok, strah, žalost, razočaranje. Ob zdravljenju doživlja telesne spremembe in se sooča s čustvenimi težavami. Postavljena je pred dejstvo o spremenjeni podobi telesa, osebnostno trpi. Ob vsem jo skrbi, kako bo bolezen terjala davek pri njenih najbližjih, v partnerstvu, v družini.

Čustveni stres spremljajo telesne spremembe, na katere ženska nima vpliva. Izpadajo lasje, trepalnice, obrvi, sledi lahko nujna odstranitev dojk. Nove rekonstruirane so drugačne, občutki in zaznavanje niso primerljivi s tem, kakršni so bili med poprejšnjimi spolnimi užitki.

Stalno je prisoten boj s sprejemanjem nove telesne podobe in ob pogledu v ogledalo se prebudijo občutki neprivlačnosti. Nanizano lahko vodi v slabo telesno samopodobo, nizko samozavest, izgubo upanja. Vsega je preveč na kupu, negativni občutki lahko vodijo v tesnobo, depresijo.

Rak dojk poseže v vse pore življenja. Ženska ob diagnozi občuti šok, strah, žalost, razočaranje. Ob zdravljenju doživlja telesne spremembe in se sooča s čustvenimi težavami. Osebnostno se preoblikuje, postavljena je pred dejstvo o spremenjeni podobi telesa. Ob vsem jo skrbi, kako bo bolezen terjala davek v partnerstvu, v družini.

Poleg opisanih izzivov na upad spolne sle vplivajo tudi zdravila, ki jih morajo ženske pogosto jemati več let. Med zdravljenjem namreč s terapijami pogosto zavirajo estrogen, ki spodbuja rast več kot polovice raka dojk. Stranski učinki pomanjkanja ženskih spolnih hormonov pa so suhost nožnice, bolečine ob spolnih odnosih in težave pri doživljanju orgazma.

Davek terjajo tudi kemoterapije in obsevanja, ki prav tako vplivajo na cikluse, ovulacije, libido. Pri bolnicah se pojavi prezgodnja menopavza, ob kateri ženske praviloma ne čutijo potrebe po spolnosti. Spremljajoče telesne težave so suhost nožnice, boleči spolni odnosi, krvavitve iz nožnice med in/oziroma po spolnem odnosu in čustvene spremembe, kot so tesnoba, depresija, razdražljivost.

Diagnoza rak dojk in zdravljenje povzročata stres, bolečino, žalost, negotovost, obenem pa se ženska sooča tudi s telesnimi spremembami.
Diagnoza rak dojk in zdravljenje povzročata stres, bolečino, žalost, negotovost, obenem pa se ženska sooča tudi s telesnimi spremembami.FOTO: Adobe Stock

Tako si lahko pomagate ob težavah v spolnosti

Pomembno je, da se o temi govori, kajti samo tako je mogoče svetovati in pomagati. Na različne načine si lahko pomagajo bolnice tudi same. Težave z draženjem, bolečinami in suhostjo nožnice lahko omilijo z vlažilci in lubrikanti, medtem ko se uporaba hormonalnih preparatov ne priporoča brez posvetovanja z lečečim onkologom.

Pri spolnosti je po nasvetu Združenja Europa Donna Slovenija smiselno razmisliti "tudi o spremembi položaja in drugih oblikah spolnosti, ki ne vključujejo vaginalnega odnosa. Svetujemo več stimulacije in predigre pred spolnostjo zaradi doseganja večje vlažnosti nožnice. Bolnice se lahko potrudijo z masturbacijo in uporabo seksualnih pripomočkov, na novo odkrijejo novi jaz in tako dosežejo spolni užitek."

Pri prezgodnji menopavzi in pri vročinskih oblivih se lahko bolnice pomagajo z vajami ritmičnega dihanja, akupunkturo, izogibanjem pikantni hrani, z večslojnim oblačenjem in uporabo vitaminov, so našteli. Lahko se odločijo za hormonsko nadomestno terapijo in proti vročinskim oblivom jemljejo tablete iz skupine antidepresivov. Vse seveda zgolj po posvetu z zdravniki, so poudarili.

"Pomembno je, da o težavah spregovorite z izbranim zdravnikom, ki vas bo napotil do strokovnjakov. Z onkologom se že pred začetkom zdravljenja pogovorite, kaj lahko pričakujete na področju spolnosti. Če se odločite za spolno medicino in pomoč s področja onkoseksologije, pričakujte biopsihosocialni pristop, ki zajema seksualno svetovanje, psihoterapijo in kognitivno vedenjsko terapijo (individualne in partnerske vaje), spremembo življenjskega sloga (telesna teža, kajenje, alkohol, telovadba) in zdravila," so razložili.

Po potrebi je torej smiselno poiskati tudi strokovno pomoč pri lečečem zdravniku, ginekologu, strokovnjakih spolne medicine, onkoseksologih, ki so usposobljeni zdravniki, psihologi, seksologi, psihoterapevti, družinski terapevti s specifičnimi dodatnimi znanji in kompetencami za pomoč na področju spolnosti. Informacije, pomoč in podporo nudijo tudi v Združenju Europa Donna Slovenija.

Rak dojke
Rak dojkeFOTO: Shutterstock

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 357