Zadovoljna.si
Spanje

Zdravje

3 spalni položaji, ki preprečujejo nastanek gub

N. Č.
02. 05. 2025 04.00
0

Kakovosten spanec je ključen za zdravje in lepoto kože, zato nujen pri preprečevanju nastajanja gub.

Kakovosten spanec je ključ do zdrave in lepe kože. Medtem ko spite, vaše telo obnavlja celice in proizvaja kolagen, ki pomaga ohranjati elastičnost in mladosten videz vaše kože. Vendar pa lahko način spanja pomembno vpliva na pojav gub in drugih znakov staranja.

9 stvari, ki jih lahko naredite pred spanjem za boljši spanec
Preberi še
9 stvari, ki jih lahko naredite pred spanjem za boljši spanec

Zakaj je položaj pri spanju pomemben?

Položaj, v katerem spite, močno vpliva na vašo kožo, še posebej na obraz. Če dolgo spite v določenem položaju se lahko pojavijo pritiski na določene dele obraza, kar lahko sčasoma privede do gub. Poleg tega lahko nepravilna drža med spanjem povzroči podočnjake.

Po mnenju dr. Debre Jaliman, dermatologinje iz New Yorka, lahko spanje na boku ali trebuhu z obrazom pritisnjenim na blazino povzroči globoke gube na čelu in licih. Zato je pomembno izbrati položaj za spanje, ki zmanjšuje pritisk na obraz in omogoča koži, da se ponoči pravilno obnovi.

Naj spanje ne bo precenjeno!
Naj spanje ne bo precenjeno!FOTO: Shutterstock

Kateri so najboljši položaji za spanje?

Izbira pravega položaja za spanje lahko pomembno vpliva na videz vaše kože in prepreči nastajanje gub. Vendar je pomembno vedeti, da je kakovosten spanec le del celovite nege kože.

Zakaj je tako pomemben kakovosten in zadosten spanec?
Preberi še
Zakaj je tako pomemben kakovosten in zadosten spanec?

Spanje na hrbtu

Spanje na hrbtu velja za najboljši položaj za preprečevanje gub. V tem položaju obraz ni pritisnjen na blazino, kar zmanjša možnost nastanka gub in gubic na koži. Poleg tega ta položaj pomaga enakomerno porazdeliti tekočino po obrazu, kar zmanjša jutranjo oteklino in možnost za nastanek podočnjakov.

Če želite čim bolj izkoristiti prednosti spanja na hrbtu, uporabite vzglavnik, ki podpira naravno krivuljo vašega vratu in glave. Pod kolena si lahko postavite tudi majhno blazino, da zmanjšate pritisk na spodnji del hrbta.

Spanje na hrbtu velja za najboljši položaj za preprečevanje gub.
Spanje na hrbtu velja za najboljši položaj za preprečevanje gub. FOTO: Adobe Stock

Spanje na boku s posebnim vzglavnikom

Če imate težave s spanjem na hrbtu, je spanje na boku lahko dobra alternativa. Vendar pa je pomembno, da uporabite ustrezno blazino, ki bo zmanjšala pritisk na obraz. Priporočljiva je uporaba prevleke za blazino iz svile ali satena, ki koži omogočata "drsenje" po površini, kar zmanjšuje trenje in možnost za nastanek gub. Uporabite lahko tudi posebne blazine za bočno spanje, ki imajo vdolbino za glavo in zmanjšujejo pritisk na obraz.

Če imate težave s spanjem na hrbtu, je spanje na boku lahko dobra alternativa.
Če imate težave s spanjem na hrbtu, je spanje na boku lahko dobra alternativa.FOTO: iStock

Spanje z dvignjenim vzglavjem

Če med spanjem dvignete glavo, lahko zmanjšate kopičenje tekočine v obrazu, kar lahko privede do zmanjšanja oteklin in možnosti za nastanek podočnjakov. Uporabite dodatno blazino ali dvignite vzglavje postelje za nekaj centimetrov, da ustvarite rahel naklon.

Kako spanec vpliva na hujšanje?
Preberi še
Kako spanec vpliva na hujšanje?

Položaji za spanje, ki se jim je treba izogibati

Spanje na hrbtu ali boku s pravim vzglavnikom je najboljša možnost za ohranjanje mladostnega videza kože. Obstajajo pa položaji, ki bi se jim bilo med spanjem dobro izogniti ...

Zato nikoli ne bi smele spati v nedrčku
Preberi še
Zato nikoli ne bi smele spati v nedrčku

Spanje na trebuhu

Spanje na trebuhu velja za najslabši položaj za kožo obraza. V tem položaju je obraz vso noč pritisnjen na blazino, kar lahko povzroči nastanek globokih gub in gubic. Poleg tega lahko ta položaj povzroči bolečine v vratu in hrbtu.

Spanje na trebuhu velja za najslabši položaj za kožo obraza.
Spanje na trebuhu velja za najslabši položaj za kožo obraza.FOTO: Shutterstock

Spanje z roko pod glavo

Čeprav se morda zdi udobno, lahko spanje z roko pod glavo povzroči gube na obrazu in dekolteju. Ta položaj lahko povzroči tudi otrplost rok in bolečine v ramenih.

Čeprav se morda zdi udobno, lahko spanje z roko pod glavo povzroči gube na obrazu in dekolteju.
Čeprav se morda zdi udobno, lahko spanje z roko pod glavo povzroči gube na obrazu in dekolteju.FOTO: iStockphoto

Dodatni nasveti za dober spanec

Poleg izbire pravega položaja za spanje, da preprečite nastanek gub, lahko izboljšate kakovost spanja in nego kože ponoči še na druge načine.

Zato nikoli ne bi smele spati z mokrimi lasmi
Preberi še
Zato nikoli ne bi smele spati z mokrimi lasmi

Uporabite svileno ali satenasto prevleko za blazino – Te tkanine zmanjšajo trenje in lahko pomagajo preprečiti nastanek gub.

Nanesite nočno kremo pred spanjem – Kakovostna nočna krema vam lahko med spanjem pomaga obnoviti kožo. Za najboljše rezultate poiščite kreme z retinolom in hialuronsko kislino.

Ohranite reden urnik spanja – Poskušajte iti spat in se zbuditi vsak dan ob isti uri, tudi ob vikendih.

Ustvarite sproščujočo rutino pred spanjem – Topla kopel, branje knjige ali lahka meditacija vam lahko pomagajo pri sprostitvi pred spanjem.

Pred spanjem se izogibajte elektronskim napravam – Modra svetloba, ki jo oddajajo mobilni telefoni in tablice, lahko zmoti nastajanje melatonina, hormona, ki uravnava spanje.

Ohranite optimalno temperaturo v spalnici – Poskrbite, da v spalnici ni pretoplo.

Redno telovadite – Redna telesna aktivnost lahko izboljša kakovost spanja, vendar se izogibajte intenzivni vadbi tik pred spanjem.

Zato bi morale vsako noč spati popolnoma gole
Preberi še
Zato bi morale vsako noč spati popolnoma gole

Kombinacija pravilnega položaja pri spanju, dobre higiene spanja in ustrezne nege kože pred spanjem vam lahko pomaga, da se zbudite z osveženo in sijočo poltjo. Eksperimentirajte z različnimi položaji in nasveti, dokler ne najdete tistega, ki najbolj ustreza vaši koži in spalnim navadam. Z malo truda in pozornosti lahko povečate prednosti "lepotnega spanca" ter dolgoročno ohranite zdravo in mladostno kožo.

Ne pozabite, da je vsaka oseba edinstvena, zato tisto, kar deluje za druge, morda ne bo delovalo za vas. Poslušajte svoje telo in te nasvete prilagodite svojim potrebam. Če imate resne težave s spanjem ali kožo, je vedno najbolje, da se posvetujete z zdravnikom ali dermatologom, ki vam lahko zagotovi prilagojene nasvete in zdravljenje.

Mailing

Zadovoljna fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: zena.net.hr

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 884