Zadovoljna.si
Intimni predeli

Zdravje

To doleti vsako žensko vsaj enkrat v življenju

M. A.
27. 06. 2024 12.30
0

Črevesni mikrobiom je največji simbiotski ekosistem v telesu, ki igra ključno vlogo v telesu. Ta kompleksna skupnost, sestavljena iz milijonov bakterij, vpliva na imunski sistem, urejeno prebavo, absorpcijo hranil ter celo na mentalno zdravje. Vendar pa črevesni mikrobiom ni edini, za katerega je treba skrbeti. Poleg črevesne mikrobiote imajo ženske še eno pomembno mikrobioto: vaginalno. Ta druga največja zbirka bakterij v telesu je prav tako ključna za ohranjanje splošnega zdravja. Razumevanje in skrb za oba ta mikrobioma sta zato izjemno pomembna za dobro počutje in zdravje žensk.

Kaj je vaginalna mikrobiota?

Vaginalna mikrobiota je kompleksen ekosistem bakterij, ki naseljujejo nožnico. Podobno kot črevesna mikrobiota je sestavljena iz dobrih in slabih bakterij, ki živijo v ravnovesju. Ko to ravnovesje porušijo slabe bakterije, lahko pride do vnetij in drugih zdravstvenih težav. Vrste in količina teh bakterij se nekoliko razlikujejo od ženske do ženske, vendar pa je zdrav vaginalni mikrobiom večinoma sestavljen iz bakterij rodu Lactobacillus. Laktobacili skupaj z drugimi koristnimi bakterijami ustvarjajo okolje, ki je primerno za njihovo preživetje, in tako varujejo vaginalno zdravje.

Stanje in ravnovesje bakterij v nožnici se skozi življenje ženske spreminjata. Na to vplivajo starost, hormonsko ravnovesje in s tem povezane spremembe pH vrednosti v nožnici. Med puberteto, nosečnostjo, menopavzo in celo med mesečnim ciklom se hormonske spremembe odražajo na sestavi vaginalne mikrobiote. Skrb za zdravo vaginalno mikrobioto je zato ključnega pomena za preprečevanje okužb in ohranjanje splošnega zdravja žensk.

Kateri so krivci za spremembe v vaginalni mikrobioti?

Stres

Stres spodbuja stalno proizvodnjo kortizola, zaradi česar ta hormon ostaja na visoki ravni. To povzroča zmanjšanje glikogena v nožnici, kar ustvarja ugodne pogoje za razrast slabih bakterij. Posledično se lahko poruši naravno ravnovesje vaginalne mikroflore, kar povečuje tveganje za vnetja in druge zdravstvene težave.

Antibiotiki

Čeprav se antibiotiki pogosto uporabljajo za zdravljenje vaginalnih okužb, žal uničujejo tudi dobre in koristne bakterije. Te bakterije bi sicer pomagale pri zaščiti pred ponovnimi okužbami, zato lahko uporaba antibiotikov dolgoročno oslabi naravno obrambno sposobnost telesa in poveča tveganje, da se težave ponovijo.

Nepravilna higiena

Mila z neustreznim pH in nekaterimi dodatki lahko porušijo naravno ravnovesje bakterij v nožnici. Za zdravo vaginalno okolje je ključno, da ostane rahlo kislo, saj alkalno okolje spodbuja rast patogenih, škodljivih bakterij. Zato je pomembno izbirati mila in druge higienske izdelke, ki so nežni in prilagojeni občutljivemu vaginalnemu okolju.

Slaba hrana

S sladkorjem in procesirano hrano hranimo slabe bakterije, te pa potem nadvladajo koristne. Najbolj znana med njimi je kandida, ki se lahko razrašča zaradi prekomernega uživanja sladkorja in predelanih ogljikovih hidratov.

Kaj se zgodi, ko se ravnovesje poruši?

Če se število laktobacilov zmanjša in se pH nožnice poruši, nožnica postane gojišče za škodljive bakterije. Laktobacili namreč za življenje potrebujejo rahlo kislo okolje. Če se pH poveča in se v nožnici ustvari alkalno okolje, laktobacili ne morejo več preživeti, medtem ko se slabe bakterije v takšnem okolju hitreje razmnožujejo. Ko se to zgodi, je zelo verjetno, da se pojavi eno izmed dveh najpogostejših vnetij, ki prizadeneta ženske.

Ravnovesje se lahko poruši.
Ravnovesje se lahko poruši.FOTO: Shutterstock

Bakterijska vaginoza je najpogostejša vaginalna okužba. Vsaka tretja ženska vsaj enkrat v življenju zboli za bakterijsko vaginozo, ki jo povzroča prekomerna rast patogenov. Drugo pogosto vnetje je glivično vnetje, ki ga povzročajo kvasovke, najpogosteje iz rodu Candida. Glivična vnetja so zelo razširjena in se pojavljajo v različnih življenjskih obdobjih, od pubertete prek nosečnosti in menstruacije do menopavze. V nasprotju z bakterijsko vaginozo glivično vnetje spremlja izcedek brez vonja, vendar je prisotna huda srbečica. 

Kako ohranjati ustrezno ravnovesje?

Poskrbite za ustrezno nego

Nožnica je samočistilni organ, zato ni potrebe, da naravni proces motite z uporabo močnih kemikalij, predpakiranih robčkov ali izpiranjem. S tem se lahko poruši občutljivo ravnovesje bakterij in pH v nožnici, kar vodi do različnih težav. Če želite uporabljati milo, izberite takšnega, ki ima ustrezen pH in je prilagojen za občutljivo vaginalno okolje.

Pazite na to, kakšna oblačila nosite

Pogost sprožilec vnetij je tudi spodnje perilo iz umetnih materialov. Ker ni zračno, v kombinaciji s tesnimi oblačili ustvarja toplo, temno in vlažno okolje, ki je idealno za razvoj bakterij. Zato je pomembno, da nosite spodnje perilo iz naravnih materialov, kot je bombaž, ki omogoča koži dihanje in pomaga ohranjati zdravo vaginalno mikrobioto.

Jejte kar se da zdravo hrano

Imejte raznoliko prehrano, bogato s svežim sadjem in zelenjavo, kakovostnimi beljakovinami in polnozrnatimi žiti. Priporočamo, da omejite vnos sladkorja in procesirane hrane, saj s takšnimi živili hraniš "slabe" bakterije, ki se lahko hitreje razraščajo.

Poskrbite za zdravo črevesno mikrobioto

 

Miss Biotic za ženske
Miss Biotic za ženske FOTO: Arhiv naročnika

Črevesje ni samo osrednji del imunskega sistema, temveč ima pomemben vpliv tudi na zdravje nožnice. Zdrava črevesna flora je ključnega pomena za ohranjanje uravnoteženega vaginalnega okolja, kar neposredno vpliva na počutje in preprečevanje pogostih težav.

V pomoč vam je lahko Miss Biotic, ki vsebuje skrbno izbrane bakterijske seve, namenjene ženskam v vseh starostnih obdobjih. Gre za visokokakovostno prehransko dopolnilo v obliki kapsul, katerih sestava temelji na sinergični kombinaciji mlečnokislinskih bakterij, izvlečka brusnice in D-manoze z dodatkom prehranske vlaknine FOS (fruktooligosaharidi). 

 

Sponzorirana vsebina

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658