Zadovoljna.si
Hujšanje

Zdravje

To je ključnega pomena za uspešno hujšanje!

Ma.K.
05. 08. 2024 05.00
0

Ste preizkusili že na stotine različnih diet, pa nobena ni prinesla trajnih rezultatov? Brez skrbi, isto usodo si nas najbrž deli ogromno Slovenk. A kaj storiti? Je res tako zelo težko izgubiti odvečne kilograme? Odgovor na to vprašanje je odvisen od več dejavnikov, glavni razlog, zakaj večina diet ne deluje, pa je preprostejši, kot se vam morda zdi!

Hujšanje - večna tegoba milijonov žensk po vsem svetu. Tudi Slovenk. Cilj je pri vseh enak: izgubiti odvečne kilograme in poskrbeti, da ne pride do zloglasnega 'jo-jo' učinka. Poti do zastavljenega cilja pa so različne: od hitrih diet in shujševalnih kur, raznih oblik postenja in izločanja določenih živil iz prehrane, pa do raznih fitnes programov in vadb. 

Načinov za izgubo telesne mase je torej ogromno, a zakaj imamo potem še vedno na tisoče žensk, ki so nezadovoljne s svojo postavo in se ne počutijo dobro v svojem telesu? 

Zato, ker se običajno poslužijo načina, ki obljublja (in tudi dostavi) hitre rezultate, a se izgubljeni kilogrami vrnejo takoj, ko ponovno stopijo v ustaljen življenjski ritem. In se po možnosti po poti še malo poredijo. 

Je hujšanje res tako zahtevno?

V teoriji je hujšanje izjemno jasno definirano. Gre za proces, pri katerem je potrebno porabiti več kalorij, kot jih zaužijete. Na poti do zadanega cilja si večina pomaga bodisi z omejevanjem prehrane, bodisi s povečano telesno aktivnostjo, najpogosteje pa s kombinacijo obojega. Toda, a je to dovolj? Da, če že na začetku veste, da boste omejitve, ki jih sprejmete s hujšanjem, lahko brez težav vnesli v svoj klasičen vsakdan in jih dolgoročno spremenili v vsakodnevne rituale. Tu pa se ponavadi zatakne.

Sodoben življenjski slog namreč ni preveč naklonjen prostemu času. Delovne obveznosti se kopičijo, ob tem je potrebno postoriti še tisoč in eno malenkost v zasebnem življenju in tako pogosto zmanjka časa že za sproščen sprehod v naravo. Za prvi konkreten obrok v dnevu imamo pogosto čas šele zvečer, ko se najemo do sitega, dan pa preživimo na visoko procesiranih prigrizkih in sendvičih iz avtomata. 

Kako torej stopiti na pot bolj zdravega življenjskega sloga?

K učinkovitemu in trajnemu zmanjševanju telesne teže je zato treba pristopiti drugače: predvsem s pravilno prehrano in zdravim načinom življenja. Osnovni cilj pri tem je doseči optimalno ravnovesje med vsemi členi prebavnega trakta in poskrbeti za zdravo prebavo, ki je ključnega pomena za splošno dobro počutje. Prebavni proces telesu namreč zagotavlja energijo in pomembne hranilne snovi, ki so potrebne za normalno delovanje. 

Za učinkovito in trajno zmanjšanje telesne teže je ključna zdrava prebava.
Za učinkovito in trajno zmanjšanje telesne teže je ključna zdrava prebava.FOTO: Adobe Stock

Uravnotežena prehrana temelji na zdravih in rednih obrokih. Res je, da sodoben življenjski slog ni ravno radodaren s časom, a z nekaj organizacije je mogoče dobro in zdravo jesti vsaj trikrat na dan. Rešitev lahko predstavlja priprava obrokov vnaprej, saj vam tako ni treba vsak dan znova razmišljati, kaj skuhati oziroma s čim na hitro potešiti lakoto. 

Prebava igra izjemno pomembno vlogo pri hujšanju

Pri hujšanju izjemno pomembno vlogo igra tudi prebava, ki se od človeka do človeka razlikuje. Nekih konkretnih smernic ni mogoče podati, saj so prebavila organ, ki ga je najtežje postaviti v določen okvir priporočil. Bogat nabor splošnih priporočil in nasvetov najdete na spletni strani Donat, kjer vam je na voljo tudi knjižnica člankov povezanih z zdravjem prebavnega sistema in skrbjo zanj.

Osnovni cilj prebavnega sistema je pri vseh enak: hranljive snovi čim učinkoviteje in v čim večji meri absorbirati v organizem, škodljive odpadne snovi pa čim prej odstraniti iz njega.Potovanje hrane skozi prebavni trakt pa lahko traja različno dolgo, odvisno pa je tako od hitrosti presnove, kot tudi vrste in količine zaužitih živil, izpostavljenosti stresu, trenutnega hormonskega stanja, jemanja zdravil in drugih dejavnikov.

Vse to je potrebno upoštevati, ko se odločite za nek shujševalni program, saj ni nujno, da bodo živila, predpisana v dieti, imela na vas enak učinek, kot na druge. To pomeni, da lahko nekaj malega pojeste samo enkrat ali dvakrat na dan, pa se bodo kilogrami vseeno nabirali. Ker ni pomebno samo koliko, temveč tudi kolikokrat, predvsem pa kaj jeste. Če imate en obrok na dan, je veliko bolj verjetno, da boste pojedli preveč, saj boste zaradi lakote hrano goltali in nam možgani ne bodo uspeli pravočasno sporočiti, da je mera polna. 

Sprehod po šoping centru ni enak sprehodu v naravi

Prav tako se lahko tudi gibate povsem dovolj, sploh če štejete korake, ki jih opravite v službi, med nakupovanjem, hojo od parkirišča do ciljne točke in nazaj. A hitenje po opravkih ni enako sprehodu v naravi, kolesarjenju ali teku, saj je pri prvem zelo verjetno prisoten tudi stres, ki je znan kot eden od vzrokov za kopičenje kilogramov. 

Zato je izjemno pomembno, da si vsaj dva- do trikrat na teden zavestno vzamete čas samo za rekreacijo. To je lahko že samo sproščen sprehod, saj ima hoja dokazano številne koristi za telo, je dostopna in praktična za vsakogar. Brez težav jo lahko prilagajate svoji fizični pripravljenosti in starosti, v spodnjem posnetku pa izveste še, kako si jo lahko popestrite, da vam bo še bolj zanimiva in privlačna. 

Osnovni cilj naj ne bo hujšanje, temveč trajna sprememba življenjskega sloga

Bolj kot na razne hitre instant diete se torej velja osredotočiti na konkretizirane programe zdravja, ki vas naučijo tistih zdravih navad, ki jih lahko brez težav vključite v svoj vsakdan in na ta način izboljšate kakovost življenja in posledično dosežete tudi bolj zdravo telesno težo. Na tem mestu velja izpostaviti vodene programe zdravja Donat, ki so oblikovani glede na namen in različno dolgi, predvsem pa so vam vselej na voljo povsem brezplačno! 

Izbirate lahko med 5 programi, v vse pa je poleg splošnih nasvetov, predlogov jedilnikov in vadbe ter strokovne podpore vključeno tudi redno in skrbno odmerjeno pitje naravne mineralne vode Donat, ki podpira delovanje prebave na naraven način. Po zaslugi edinstvene kombinacije  sulfatov in magnezija deluje kot osmotsko odvajalo in klinično dokazano ureja oziroma pospešuje proces prebave. Učinki Donata na prebavo so zgolj mehanski, zato ne povzroča odvisnosti in nima škodljivega vpliva na zdravje. 

Da bi izkoristili kar največji učinek Donata, so strokovnjaki pripravili programe pitja Donata za pomoč in podporo pri odpravi in preprečevanju različnih prebavnih tegob: zgage, zaprtja, nadomeščanje magnezija ... A tudi, če nimate nikakršnih težav s prebavo, je Donat lahko odlična alternativa za naravno podporo prebavnega sistema. V tem primeru strokovnjaki svetujejo, da zjutraj, na tešče, popijete 0,2 - 0,3 litra, pred kosilom 0,1 litra in pred večerjo še 0,1 - 0,2 litra Donata sobne temperature. Ob tem velja poudariti, da je za pravi učinek Donat treba piti počasi, vsak dan, na dolgi rok. 

Donat podpira delovanje prebave na naraven način.
Donat podpira delovanje prebave na naraven način.FOTO: Arhiv naročnika

Zdrave navade, ki jih brez težav vključite v svojo vsakodnevno rutino

Vodeni programi zdravja Donat so zasnovani v tesnem sodelovanju s strokovnjaki in so pripravljeni z mislijo na človeka, ki mora vsakodnevno manevrirati med kopico različnih obveznosti. Ljudje so namreč poleg izdelkov, okolja in upravljanja pomemben steber trajnostnega upravljanja blagovne znamke Donat, zato je njeno osnovno poslanstvo izobraževanje potrošnikov o pomenu zdrave prebave za celotno telo. Posameznemu programu se lahko pridružite kadarkoli čez leto, enkrat letno pa jih izvajajo tudi skupinsko. 


Sponzorirana vsebina

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 561