Vaginalni mozolji so pogost pojav in imajo več vzrokov. Te zatrdline so lahko v nekaterih primerih boleče ali neprijetne, vendar so redko resne. Ni vedno mogoče natančno določiti vzroka za nastanek vaginalnih mozoljev ali mozoljev okoli ženskih spolnih organov, med najpogostejši vzroki pa so ponavadi kontaktni dermatitis, folikulitis in vnetje Bartholinijeve in Skenejeve žleze, ki skrbita za mazanje vaginalnega kanala. Če se pojavijo simptomi, kot so bolečina, srbečica ali povečanje števila mozoljev, ali če ne izginejo spontano v dveh tednih, se posvetujte z ginekologom, da določi primerno zdravljenje.
Vzroki za nastanek vaginalnih mozoljev
Kontaktni dermatitis
Ta povzroča izbokline ali vaginalne mozolje zaradi alergijske reakcije na nekaj, kar je prišlo v stik s kožo. Pogosti dražilni dejavniki, ki se lahko pojavijo med prhanjem, so lahko parfumirani losjoni ali mila, higienski vložki, spermicidi, kondomi, lubrikanti, detergenti za pranje perila ali peneče kopeli. Vzroki, ki jih je treba upoštevati, so tudi znoj, seme in urin. Poleg prisotnosti grudic ali mozoljev v vaginalnem predelu se lahko pojavijo tudi pekoč občutek, srbenje in eritem, pišejo na spletnem portalu Steptohealth.com.
Folikulitis
Folikulitis je posledica vnetja in okužbe mešičkov dlak. Ti vaginalni mozolji se lahko pojavijo kot posledica britja ali depilacije z voskom, pa tudi zaradi vraščenih dlak ali znoja. Tesno spodnje perilo je še en vzrok. V tem primeru, ko dlačice začnejo rasti v foliklu, se zvijejo v kožo ali rastejo navznoter, kar vodi do vraščenih dlak. Bulica z belorumenim središčem nastane zaradi kopičenja gnoja in rdečice okoli nje in povzroča bolečino, srbenje in nelagodje. Običajno jih je videti na velikih sramnih ustnicah ali v dimljah.
Zdravi se ga s kombinacijo toplih obkladkov za zmanjšanje vnetja in antibiotičnih krem. Če se v nekaj dneh stanje ne izboljša, pa vam priporočamo obisk ginekologa. Namreč, če se folikulitis ne zdravi pravilno, se lahko poveča in povzroči absces oziroma kopičenje gnoja na tem področju. Tudi brez pridružene okužbe lahko vraščene dlake povzročijo bulico ali mozolj v predelu genitalij, ki lahko postane rdeč in boleč. Vnetje običajno sčasoma popusti in se naravno pozdravi v nekaj dneh.
Vnetje žlez
Bartholinove in Skenejeve žleze so odgovorne za vzdrževanje in mazanje vaginalnega kanala in vulve. Zaradi prisotnosti bakterij ali slabe osebne higiene se lahko izhodni kanal zamaši in nastane zatrdlina. Ti mozolji so običajno neboleči in jih lahko začutite med osebno intimno nego ali med spolnim odnosom. Na srečo mozolji spontano izginejo v nekaj dneh, v primeru, da se povečajo, se pojavi bolečina ali prisotnost gnoja, pa se je treba posvetovati z zdravnikom. Veliki mozolji lahko zahtevajo ročno drenažo s skalpelom.
Glivice v nožnici
Če je v nožnici in na velikih ali malih sramnih ustnicah veliko mozoljev, ki jih spremlja srbenje, pekoč občutek in rdečina kože, je morda kriva glivična okužba, katere najpogostejši povzročitelj je 'candida albicans'. Povezana je z uporabo agresivnih in dražečih izdelkov za intimno higieno, debelostjo, sladkorno boleznijo, hormonskimi spremembami, jemanjem antibiotikov in nosečnostjo. Poleg tega se lahko kaže s spremembami v izcedku iz nožnice, pri čemer nastane bel izcedek, kot kislo mleko. Občutite lahko tudi nelagodje med uriniranjem in spolnim odnosom. Zdravljenje poteka z lokalnimi antimikotiki.
Krčne žile na vulvi
Krčne žile na vulvi so zelo redke in so povezane z vzroki povečanega intraabdominalnega pritiska, kot so staranje, nosečnost in porod. Gre za modrikaste vozliče, ki običajno niso boleči, spremljajo pa jih mravljinčenje in srbenje.
Genitalni herpes
Genitalni herpes je spolno prenosljiva okužba in povzroča lezije, ki jih lahko kategoriziramo kot vaginalne mozolje. To so majhni mehurčki, napolnjeni s prozorno tekočino v obliki vozličkov, ki lahko povzročajo srbenje in bolečine v predelu genitalij. Pomembno je vedeti, da te lezije izginejo in se znova pojavijo, ko imunski sistem oslabi. Vedno zahtevajo oceno zdravnika, in kadar so simptomi zelo intenzivni, je treba predpisati protivirusna zdravila.
Genitalne bradavice
Genitalne bradavice povzroča HPV (humani papiloma virus) in se prenašajo z nezaščitenim spolnim stikom. Poleg tega, da ustvarijo majhne mozolje v predelu genitalij, se lahko združijo v lezijo, ki postane podobna cvetači. Ko so lezije aktivne, se je treba izogibati spolnim stikom, saj so nalezljive. Lahko jih zdravimo s krioterapijo, laserjem, elektrokavterizacijo, mikrokirurgijo ali uporabo kisline za odstranitev lezij.
Molluscum contagiosum
Ta virusna okužba lahko povzroči mozolje kjerkoli na telesu in se pojavlja v obliki nodul. Te so majhne, privzdignjene, mesnate ali bele barve, bisernega videza in vdolbine na sredini, ki izginejo spontano, čeprav jih je mogoče zdraviti lokalno ali peroralno. Če dvomite, da bodo izginile same, potem vam svetujemo pregled pri ginekologu ali dermatologu. Da izginejo, sicer potrebujejo 6 do 12 mesecev.
Gnojni hidradenitis
Hidradenitis suppurativa je kronična bolezen žlez znojnic, za katero so značilni ponavljajoči se mozolji, ki vsebujejo gnoj in se ne zacelijo zlahka. Mozolji se običajno razvijejo na predelih, kjer se koža drgne, kot so pazduhe, dimlja, zadnjica in prsi. Mozolji se lahko znova pojavijo in lahko povzročijo brazgotine, pišejo na spletni strani Mayoclinc.org.
Kako se znebiti vaginalnih mozoljev?
Če poskušate same odstraniti vaginalne mozolje, lahko s tem povzročite še večjo bolečino in draženje. Obstaja tudi nevarnost povzročitve dodatne okužbe ali širjenja obstoječe okužbe, zato je najbolje počakati, da ti izginejo sami, ali poiskati zdravniško pomoč. V večini primerov vaginalni mozolji izginejo v 1 ali 2 tednih, v primeru, da ne izginejo, pa je pristop odvisen od vzroka in simptomov.
Kako preprečiti njihov nastanek?
Da bi preprečile njihov nastanek, poskrbite za dobro intimni higieno, izogibajte se snovem, ki dražijo kožo ali vsebujejo alergene, ter redno obiskujete zdravnika. Zaželeno je, da se izogibate tesnemu spodnjemu perilu in da nosite spodnje perilo iz naravnih materialov. Pri kopanju se izogibajte zelo vroči vodi ter ne uporabljajte penečih kopeli ali dišečih mil, piše Steptohealth.com. Izogibati se je treba tudi suhemu britju, priporoča se uporaba pene za britje. Priporočljivo je tudi, da se brijete v isti smeri rasti dlak in ta predel nato navlažite z vlažilno kremo. Vaginalne mozolje je vsekakor mogoče preprečiti, v primeru, da se pojavijo, pa nikar ne skrbite, saj verjetno niso nevarni.
Vir: misszdrava.hr, healthline.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV