Zadovoljna.si
Intimni predeli

Zdravje

Vaginalni probiotiki – da ali ne?

Špela Zupan
11. 10. 2022 07.28
0

Vaginalni probiotiki naj bi pomagali pri lajšanju težav ob vnetjih, srbenju, pekočem občutku, povečanem belem toku, neprijetnem vonju ... Ali učinkujejo pri tovrstnih težavah, pojasnjuje licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Večina se prej ali slej sreča z glivičnimi ali bakterijskimi vaginalnimi okužbami, simptomi – srbenje, pekoč občutek, povečan beli tok, neprijeten vonj – pa so sila neprijetni in vplivajo na kakovost življenja. A na srečo jih lahko odpravimo ali vsaj omilimo na različne načine, med drugim z zdravim načinom življenja, pravilno prehrano, ustrezno higieno in uporabo naravnih materialov.

Pri pojavu vaginalnih težav je smiselno najprej pomisliti in razumeti, kje bi lahko bil vzrok, da bi jih lahko nato posledično tudi hitreje in lažje odpravili, poudarja Alison Kogoj.
Pri pojavu vaginalnih težav je smiselno najprej pomisliti in razumeti, kje bi lahko bil vzrok, da bi jih lahko nato posledično tudi hitreje in lažje odpravili, poudarja Alison Kogoj. FOTO: osebni arhiv

V določenih primerih ob vaginalnih težavah pomagajo tudi vaginalni probiotiki in licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj jih največkrat svetuje ženskam, ki imajo ponavljajoča se vaginalna vnetja ob oziroma po jemanju antibiotikov ter ob ali po prekinitvi hormonske kontracepcije. Vse nanizano lahko namreč poruši vaginalno floro, zaradi česar se pojavijo glivična ali bakterijska obolenja.

Najprej je smiselno odkriti vzrok in se s težavami spopasti na različne načine

Ob vsem je sprva ključno odkriti vzrok, kajti učinek zdravil in tudi vaginalnih probiotikov je odvisen tudi od stanja, s katerim se ženska srečuje. Kot že zgoraj omenjeno, lahko namreč vaginalne težave nastopijo zaradi različnih dejavnikov, denimo kot posledica jemanja antibiotikov ali antimikotikov, jemanja hormonske kontracepcije, hormonskih sprememb, stresa ali padca imunske odpornosti.

"Pri akutnem trdovratnem vnetju ne bo dovolj zgolj uporaba vaginalnih probiotikov. Takrat je potrebno tudi bakterijsko oziroma glivično zdravljenje z antibiotiki oziroma antimikotiki," je poudarila Alison Kogoj. Lahko pa vaginalni probiotiki izboljšajo stanje. Laktobacili namreč zavirajo rast, vezavo in kolonizacijo škodljivih mikroorganizmov v nožnici. Na sluznici ustvarijo biofilm in nekakšno zaščito ter obenem pripomorejo k vzpostavitvi ustrezne kislosti nožnice.

Ob glivičnih ali bakterijskih obolenjih se poruši vaginalna flora.
Ob glivičnih ali bakterijskih obolenjih se poruši vaginalna flora.FOTO: Adobe Stock

Istočasno lahko pomagajo tudi drugi ukrepi, "kot sta sprememba prehrane za ureditev črevesne flore in nošenje bombažnega spodnjega perila brez tanga hlačk. Med menstruacijo se priporoča uporaba higienskih pripomočkov iz bolj naravnih materialov (pralni vložki, menstrualne hlačke, menstrualna skodelica) in po spolnem odnosu umivanje spolovila in uriniranje. Odsvetuje pa se britje spolovila."

Določene ženske zaznavajo težave po spolnih odnosih, a vseeno ni priporočljivo neposredno zatem vstaviti vaginalnih probiotikov. "Sicer so uporabni tudi za spolno aktivne ženske, vendar se zaradi boljše učinkovitosti vstavljanje ne svetuje neposredno pred oziroma po spolnem odnosu, ampak z določenim časovnim zamikom," je pojasnila Alison Kogoj.

Ob vsem svetovanem je prav tako smiselno spremljati menstrualni ciklus in beležiti, kdaj se pojavijo težave oziroma vnetja, "saj pomaga odkriti vzorec ponavljajočih se vnetij, recimo po menstruaciji, spolnem odnosu, ob večjih stresnih obremenitvah ..." Namreč težavo seveda hitreje in lažje odpravimo oziroma lajšamo, če najdemo vzorec.

Pred uporabo vaginalnih probiotikov se posvetujte z ginekologom ali farmacevtom.
Pred uporabo vaginalnih probiotikov se posvetujte z ginekologom ali farmacevtom.FOTO: Adobe Stock

Vselej se pred uporabo posvetujte z ginekologom ali farmacevtom

Ob večji potrebi in težavah je običajno priporočeno uporabljati vaginalete dvakrat na dan sedem zaporednih dni. Pozneje jih lahko vstavite za vzdrževanje zdrave vaginalne flore enkrat do dvakrat tedensko, je opisala Alison Kogoj. Obenem je izpostavila pomembnost pravilne uporabe, kajti v nasprotnem primeru se lahko vaginalno vnetje še poslabša do mere, da žensko še bolj srbi in peče, nastanejo ranice po spolovilu in sledijo druge težave.

Prav tako je za najboljši učinek potrebno odkriti prave vaginalne probiotike. "Vsem ne ustrezajo kateri koli in je včasih potrebno najti take, ob katerih bo dober učinek," je poudarila. Nujno se pred uporabo posvetujte z ginekologom oziroma s farmacevtom, ki bo znal svetovati in hkrati odsvetovati morebitne neprimerne rešitve. Na spletu je namreč mogoče tudi prebrati, da pomaga, če v nožnico vstavite v navaden jogurt namočene tampone, uporabite olje čajevca in celo stroke česna. Omenjeno nikakor ni priporočljivo, je lahko nevarno in niti ni znanstveno dokazano, da sploh učinkuje.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 357