Zadovoljna.si
Vitamin A

Zdravje

Vitamin A – kakšna je njegova vloga in kje ga najdemo?

J.V.
27. 09. 2022 05.00
0

Ko gre za ohranjanje dobrega počutja in splošnega zdravja, ima vitamin A zelo pomembno vlogo. Ne le, da pomaga pri vidu, ampak skrbi tudi za imunski sistem, presnovo, delovanje srca, pljuč, ledvic in možganov. To pa ni vse – vitamin A ima namreč tudi zelo pomembne antioksidativne lastnosti, ki lahko pomagajo zaščititi celice pred poškodbami prostih radikalov.

Kateri vitamini in minerali krepijo imunski sistem?
Preberi še
Kateri vitamini in minerali krepijo imunski sistem?

Kaj je vitamin A? 

Vitamin A je v maščobi topen vitamin, ki se shranjuje v telesu in ga ni treba uživati vsakodnevno. Vitamin A v živilih živalskega izvora najdemo v obliki retinola, v živilih rastlinskega izvora pa se nahaja v obliki karotenoidov oziroma kot provitamin A. Vitamin A (retinol, retinojska kislina) je hranilo, pomembno za vid, rast, delitev celic, razmnoževanje in imuniteto. Vitamin A ima tudi antioksidativne lastnosti.  

Kje se nahaja vitamin A? 

Obstajata dve različni vrsti vitamina A. Prva vrsta, predoblikovani vitamin A, najdemo v mesu, perutnini, ribah in mlečnih izdelkih. Drugi tip, provitamin A, najdemo v sadju, zelenjavi in drugih rastlinskih izdelkih. Najpogostejša vrsta provitamina A v živilih in prehranskih dopolnilih je betakaroten. 

Vir vitamina A so živila, kot so losos, špinača in druga listnata zelenjava, mlečni izdelki, jajčni rumenjak, goveja jetra, brokoli, buča, korenje, mango in marelice. Z vitaminom A pa so obogateni tudi nekateri izdelki iz žitaric, ki si jih lahko privoščite za zajtrk.  

Vir vitamina A so živila, kot so losos, špinača in druga listnata zelenjava.
Vir vitamina A so živila, kot so losos, špinača in druga listnata zelenjava.FOTO: Shutterstock

Dnevni vnos vitamina A 

Kot so zapisali na spletni strani Nacionalnega portala o hrani in prehrani, je priporočen dnevni vnos za odraslo osebo 800 g vitamina A oziroma ekvivalentov retinola. Takšno količino vitamina A pa lahko zaužijete že z 90 grami kuhane špinače, pol žlice maska, enim srednje velikim paradižnikom ali dvema marelicama.  

Strokovnjaki pojasnjuje, da vitamin A lahko brez težav zaužijemo s prehrano in da so prehranski dodatki v večini primerov nepotrebni in nepriporočljivi, saj se hitro zgodi, da prekoračimo priporočljiv dnevni vnos. Preveč vitamina A pa je lahko škodljivo. 

Občutite lahko slabost, bruhanje, zamegljen vid in vrtoglavico. Dolgoročno lahko uživanje preveč vitamina A povzroči simptome, kot so draženje kože, bolečine v sklepih in kosteh, prirojene okvare, redčenje kosti, poškodbe jeter in drugo. 

Vitamin C:  kaj je res in kaj ne?
Preberi še
Vitamin C: kaj je res in kaj ne?

Simptomi pomanjkanja vitamina A 

Primerov pomanjkanja vitamina A ni veliko, tveganju so najpogosteje izpostavljeni novorojenčki, otroci s pogostimi okužbami ter oboleli za ošpicami in starejši odrasli. 

V primerih, ko do tega pride, pa se lahko pojavijo naslednji simptomi: 

- Suhe oči 

- Nočna slepota 

- Počasno celjenje ran 

- Povečanje okužb prsnega koša, grla in dihal 

- Suha koža 

- Težave s plodnostjo 

Vitamin A pomaga ustvariti močne, sijoče lase, saj sodeluje pri sintezi maščob v lasnih mešičkih, preprečuje izsušitev lasišča in nastanek prhljaja.
Vitamin A pomaga ustvariti močne, sijoče lase, saj sodeluje pri sintezi maščob v lasnih mešičkih, preprečuje izsušitev lasišča in nastanek prhljaja.FOTO: Shutterstock

Vitamin A je vir zdravih las 

Vitamin A pomaga ustvariti močne, sijoče lase, saj sodeluje pri sintezi maščob v lasnih mešičkih, preprečuje izsušitev lasišča in nastanek prhljaja. Za najhitrejšo tvorbo novih kolagenskih molekul ter hitro obnovo lasnih mešičkov, se priporoča dodatek hidrokolagena.  

Vitamin A in nega kože 

Če ste v letih, ko ste začele uporabljati 'anti-age' izdelke ali imate težave z aknami, potem se verjetno zavedate, da je vitamin A v soji najbolj čisti obliki, ki ga poznamo tudi kot zvezdo nege kože – retinol, tisto, kar vaša koža potrebuje.  

Vitamin A skrbi za to, da je vaša koža zdrava, pomaga pri zdravljenju aken in ima pomembno vlogo pri porjavelosti kože. Zaradi njegovih številnih pozitivnih učinkov ga močno priporočajo tudi dermatologi.  

Vitamin D: zakaj je pomemben, kakšen mora biti dnevni vnos in kje ga najdemo?
Preberi še
Vitamin D: zakaj je pomemben, kakšen mora biti dnevni vnos in kje ga najdemo?

Vitamin A ali retinol je namreč zlata vredna sestavina, s katero se borimo proti staranju. Razlog, zaradi katerega je tako učinkovit, pa je njegova sposobnost, da se poveže s celicami in jim sporoči, da se morajo vesti mladostnejše in postati bolj zdrava različica sebe. Retinol kreme so nepogrešljive, kadar je govora o nastanku kalogena, ki pomaga pri zmanjševanju gub, odpravljanju pigmentacije, aken, zmanjševanju vidnosti por, pripomore pa tudi k bolj sijoči koži. Vitamin A boste našle v živilih, kot so korenje, polnomastno mleko, rumenjak, jabolka ... 

Vir: byrdie.com, healthline.com

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375