Priznajmo si, naše prehranjevalne navade skozi leto niso vselej najbolj prijazne do prebave. Glavni razlog za to je pomanjkanje časa, saj med slalomiranjem po službenih obveznostih in raznih opravkih komajda najdemo čas, da kaj pojemo. Če smo na poti, so to običajno kakšni hitro pripravljeni obroki iz trgovine, sendviči ali močno predelani prigrizki, ki ne delajo usluge niti vaši prebavi niti vitki postavi.
A poleti je lahko drugače!
Že splošno vzdušje je v poletnih mesecih bolj sproščeno, manj je obveznosti in stresa, zato je sedaj pravi čas, da stopite na pot bolj zdravega življenjskega sloga. Pri tem naj vas ne vodi (samo) misel na izgubo kakšnega odvečnega kilograma ali dveh, temveč predvsem vzpostavitev zdravih navad in izboljšanje prebave. Ta je namreč center našega počutja, saj skrbi za pravilno delovanje celotnega organizma. Zdrave navade, ki jih usvojite v tem času, boste nato jeseni lažje prenesli in vpeljali v vsakodnevno življenje, saj bodo že del rutine.
Prav tako je poleti na voljo največ sezonskega sadja in zelenjave iz lokalnega okolja, kar pomeni, da imate veliko več možnosti za pripravo okusnih ter zdravih obrokov, prijaznih do vaše postave in prebave. A zakaj bi bila zelenjava vedno samo priloga - z malo iznajdljivosti in raznimi hranljivimi dodatki jo lahko povzdignete v veličastno glavno jed, ki ne bo obtežila želodca in bo blagodejno vplivala na vašo prebavo.
Top ideje za solatno kosilo ali večerjo
Rukoli lahko denimo dodate kuhano jajce, gobe, malenkost sesekljane pancete ali dimljenega tofuja ter bučna semena, prelijete s kančkom bučnega olja in balzamičnim kisom in že imate pripravljeno gurmansko večerjo. Na drobno narezani sezonski zelenjavi (paradižnik, paprika, kumare, bučke ...) lahko zmešate s kuhano proso, rjavim rižem ali ajdo ter si pričarate okusno kosilo, prav tako si sredi dneva lahko privoščite šparglje, redkvice, čebulo in mlado solato s kuhanim mladim krompirjem, hrustljavo zapečenim svinjskim flamom ter popečenimi šparglji.
Prava kraljica poletnega dne pa bo zagotovo kremna solata s piščancem, ki je v osnovi precej podobna vedno priljubljeni cezarjevi solati, a je obogatena z nekaj izjemnimi sestavinami, zaradi katerih bo zlahka postala števlika 1 med najbolj priljubljenimi solatami tega poletja.
Kako jo pripraviti?
Za 1 osebo boste potrebovali:
SOLATA
250 g belega piščančjega mesa
1 čajna žlička medu ali agavinega sirupa
1 čajna žlička žlička česna v prahu
ščepec soli
ščepec popra
1 čajna žlička gorčice
2 žlici oljčnega olja (lahko tudi sončničnega)
5 češnjevih paradižnikov
kumare
1 cela pest motovilca (približno 50g)
PRELIV
100 g kremnega jogurta
limone
ščepec soli
ščepec popra
V skledi zmešamo med, česen, sol, poper, gorčico in olje. Piščanca narežemo na majhne palčke ali kocke in jih dodamo v skledo z marinado. Dobro premešamo, da se piščanec prekrije s pripravljeno marinado in pustimo stati približno 10 minut.
Češnjev paradižnik operemo in prerežemo na pol, kumaro operemo in olupimo, jo narežemo na rezine in zmešamo z opranim motovilcem.
Na malo oljčnega ali sončničnega olja popečemo piščanca in ga dodamo v skledo k prej pripravljeni zelenjavi.
Za pripravo preliva stisnemo pol limone in sok zmešamo z jogurtom ter dodamo sol in poper. Preliv prelijemo po mešanici zelenjave in piščanca ter postrežemo.
Zdravi temelji so ključnega pomena za vitalno življenje
Prehrana predstavlja gorivo za človekov organizem in deluje podobno kot pri avtomobilu. Če ni kakovostna in zdrava, bo zamašila prebavni trakt in povzročila okvare. Slej ko prej bo prišlo do prebavnih težav, ki so posledica slabe prebave, saj bo telesu primanjkovalo energije in hranilnih snovi, potrebnih za normalno delovanje.
Rešitev je v bistvu precej preprosta: bolj zdrava prehrana pomeni tudi bolj zdravo prebavo, boljše počutje in kakovostnejše življenje. Dobra prebava je torej temelj našega zdravja in dobrega počutja, zato je treba ves čas skrbeti, da deluje brezhibno. Nekih konkretnih smernic pri tem ni mogoče podati, saj so prebavila organ, ki ga je najtežje postaviti v določen okvir priporočil. A osnova je vendarle pri vseh enaka: pestra, raznovrstna in zdrava prehrana ter več manjših obrokov na dan. Pri tem gre staviti zlasti na živila, ki so bogata z vitamini, minerali in vlakninami, torej učinkovinami, ki so ključnega pomena za zdravo prebavo.
Če k temu dodate še redno zmerno telesno aktivnost, kakovosten spanec, zadostno hidracijo, sproščanje in pa redno pitje naravne mineralne vode Donat, ste na dobri poti do zdravega življenjskega sloga. Donat namreč telo očisti ostankov odpadnih snovi, pomaga zmanjševati občutek lakote in na naraven način podpre našo prebavo. Zaradi svoje edinstvene kombinacije mineralov je Donat lahko odlična vsakodnevna pomoč pri preprečevanju različnih tegob prebavnega sistema in omogoča uravnavanje prebave brez stranskih učinkov.
Za podporo prebavnemu sistemu lahko Donat pijete vsak dan, stalno in dolgoročno. Zjutraj, na prazen želodec, popijete 0,2 - 0,3 litra, pred kosilom še 0,1 litra in pred večerjo 0,1 - 0,2 litra Donata sobne temperature. Pijete ga počasi in tako na naraven način podprete vašo prebavo ter poskrbite za boljše počutje.
Sponzorirana vsebina