Zadovoljna.si
dnevna rutina za lep nameh

Zdravje

Zobna nega – dnevna rutina za lep nasmeh!

Zadovoljna.si
05. 01. 2023 08.00
0

Neustrezna nega zob dokazano povzroča parodontalne bolezni in negativno vpliva na celoten organizem, saj bakterije, ki se nahajajo v vnetih ali krvavečih dlesnih, potujejo do ostalih organov ter povečujejo tveganje za infarkt, možgansko kap in obolenje pljuč.

Različne raziskave tudi kažejo, da se izredno veliko število ljudi spopada bodisi z občutljivostjo zob in kariesom bodisi s krvavenjem dlesni ter parodontalno boleznijo. Vendar lahko za zdravje ustne votline ob pomoči ustreznih pripomočkov – švicarska znamka Curaprox je denimo znana po visoki kakovosti in celovitem pristopu k oskrbi zob – največ naredimo sami

Prav zato strokovnjaki spletne lekarne Moja lekarna v nadaljevanju podajamo osnovna dejstva o ustni higieni in obenem navajamo temeljne pripomočke za brezhiben nasmešek, pa tudi pomembnejše napotke za rokovanje z njimi.

Skrb za zobe je skrb zase

Raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), izvedena leta 2019, je pokazala, da 17 odstotkov odraslih, starih med 18 in 74 let, zobozdravnika ni obiskalo več kakor dve leti zaporedoma oziroma da ima več kakor 60 odstotkov starejših od 65 let delne ali snemljive proteze. Kar kaže na neustrezno in nezadostno ustno higieno, ki se prične izvajati že nekaj mesecev po rojstvu, ko nam pričnejo izraščati prvi zobje. 

Zobna nitka
Zobna nitka FOTO: Arhiv naročnika

Za lajšanje bolečine ob izraščanju zob se sicer priporoča uporaba anestetičnega pripravka Calgel, ki ga nanesemo na dlesni otroka do šestkrat dnevno. Gel je znan po hitrem delovanju in mehčanju dlesni dojenčka, skozi katero prodirajo zobje.

Sestava zob

Zob, značilen za vretenčarje, je trd izrastek v čeljustih, katerega osnovna naloga sta trganje in žvečenje hrane. Vpet je v spodnjo in zgornjo čeljustnico, kamor ga vežejo pozobnica (vezivno tkivo), dlesen (sluznica ustne votline), cement (snov, podobna kosti) in alveolarna kost (prepletena kostnina). 

Sestavljajo ga zobna krona (vidna v ustih), vrat, zobna korenina (vpeta v kost), sklenina (prekriva zobno krono) in zobovina kot osrednje zobno tkivo. Število zob se v otroštvu razlikuje od odraslosti.

V otroštvu imamo namreč 20 mlečnih zob, kot odrasli pa 32 stalnih, ki se delijo na štiri skupine: sekalce (incizive), podočnike (kanine), ličnike (premolarje) in kočnike (molarje).

Po navedbah dr. dent. med. Mateja Leskoška, višjega zobozdravnika v Zdravstvenem domu Vrhnika, "o zdravih zobeh govorimo, ko pri pregledu ne registriramo zobnih oblog, nastalih zaradi pomanjkanja ustne higiene, ne najdemo zobne gnilobe oziroma kariesa, zobje trdno stojijo v kosti, niso majavi in je obzobno tkivo zdravo, čvrsto, ne krvavi." Kot pojasnjuje v nadaljevanju, je "zdrav zob bleščeč, svetleč, trden in brez zobne gnilobe ali zalivk."

Sestava zob
Sestava zobFOTO: Arhiv naročnika

K zdravi ustni votlini poleg temeljite, redne in ustrezne ustne higiene s Curaprox izdelki veliko pripomorejo navade prehranjevanja. Škodljivosti sladkorjev, soli in industrijsko predelane hrane zagotovo ni treba posebej izpostavljati, je pa študija British Dental Journal, osredotočena na povezavo med navadami prehranjevanja in nastankom erozije, prišla do zanimivih rezultatov, na podlagi katerih so strokovnjaki pripravili smernice za preprečevanje kislinske erozije.

1. Pravilo, znano kot "30 minut". Čeprav naj bi zobe umili po vsaki jedi, je z njihovim čiščenjem treba počakati pol ure po zaužitem obroku (prav tako pol ure pred jedjo), saj ščetkanje ob prisotnosti spremenjene pH vrednosti ustne votline poškoduje zobno sklenino.
2. Samo mehka zobna ščetka. Prepričanje, da je zobna ščetka s trdimi ščetinami najučinkovitejša, je že davno opuščeno. Izbrati je treba ščetko z večjim številom mehkih ščetin in z manjšo glavo, s katero bomo dosegli tudi težje dostopna mesta.
3. Ne kisli hrani in pijačam. Vsaka hrana in pijača kislosti med pH vrednostmi 0 ter 7 (denimo gazirane pijače, energijski napitki) škoduje zobem, zaradi česar do nje velja imeti ničelno toleranco.

Kot je pokazala omenjena študija, erozija, ki skupaj s kariesom in boleznimi obzobnih tkiv sodi med najbolj razširjene težave ustne votline, ta v zmerni ali močni obliki enajstkrat pogosteje prizadene ljudi, ki po kisli hrani ter pijači posegajo stalno, tudi med obroki. 

Poleg kisle hrane zobem škodujejo ogljikovi hidrati, žvečljivi bonboni in lizike ter zaradi visoke vsebnosti sladkorjev celo sadni in zelenjavni sokovi. Za razliko od tega zobe po navedbah Ameriške akademije za splošno zobozdravstvo krepijo kalcij, železo in vitamini C, D, B2, B3 ter B12.

Dnevna rutina ustne higiene

Nekoč je veljalo pravilo, da moramo zobe umivati od dve do tri minute vsaj dvakrat dnevno ali celo po vsakem obroku, zagotovo pa zjutraj ter zvečer. Gre za smernice, ki so nam jih starši ponavljali vse otroštvo, z njimi pa nas je ob vsakem pregledu seznanil tudi naš zobozdravnik. 

A novejša dognanja stroke potrjujejo domnevo, da pogostost umivanja zob z njihovim zdravjem ni pogojena v tolikšni meri, kakor sta z njim povezana tehnika čiščenja in izbira zobnih pripomočkov

Zobne obloge je namreč bistveno odstraniti, dokler so te mehke (24 ur po zaužitju obroka) in pri tem stremeti k čim večji natančnosti. Še vedno pa drži, da je večerno umivanje zob veliko pomembnejše od jutranjega.

Jutranje in večerno umivanje zob
Jutranje in večerno umivanje zobFOTO: Arhiv naročnika

Med pripomočki, namenjenimi zobni negi, švicarska znamka Curaprox že pol stoletja sodi v sam vrh, pri čemer za njene največje posebnosti štejeta razvoj in proizvodnja pripomočkov za zobno nego, ki potekata v sodelovanju s številnimi strokovnjaki ter specialisti zobozdravstva

Zaradi tega sta njeni vodili kakovost in učinkovitost, rezultat česar je širok nabor pripomočkov, namenjenih celoviti ustni higieni.

Kateri so torej pripomočki, ki ob redni uporabi ohranjajo naš sijoč nasmeh in poskrbijo za zdravo ustno votlino ter so del stalne ponudbe spletne lekarne Moja lekarna

Strgalo za jezik

Brbončice, prisotne na jeziku, so idealno okolje za naseljevanje bakterij, medtem ko hrana prav tako zastaja v vdolbinicah, posejanih po njem. Prav zato se kot del vsakdanje ustne higiene priporoča strganje jezika, s katerim z njegove površine odstranimo tako ostanke hrane in bakterije kot kvasovke ter mrtve celice, predvsem pa s tem omogočimo povečano izločanje sline, ki na naraven način ščiti zobe, dlesni in jezik ter odpravlja slab zadah (ta pogosto izvira v suhih ustih). 

Curaprox strgala za jezik imajo enojni ali dvojni lok, neodvisno od loka pa so oblikovana tako, da zmanjšajo in odpravljajo možnost odziva telesa, ki privede do bruhanja. 

Uporabimo jih tako, da s strgalom tako rekoč brez pritiska postrgamo jezik od korena do konice in na ta način očistimo jezik ter ustno votlino.

Zobna nitka

Med prednjimi zobmi je medzobni prostor praviloma zelo majhen, saj so zobje posejani tesno skupaj, zato vanj običajno ne doseže nobena ščetka. Kar pa ne pomeni, da se hrana in bakterije v njih ne kopičijo

Ker so te glavni razlog za bolezen dlesni in zob, prav tako slabega zadaha ter obarvanih zob, jih je treba (posebej v primeru aparata, vsadkov, kron, mostičkov) s pomočjo zobne nitke odstraniti. V povezavi s tem je pomembno vedeti, da se nitka uporablja le tam, kjer je medzobni prostor ozek (spredaj, med ličniki), in da zdrava dlesen ob nitkanju ne zakrvavi.

Čiščenje zob z zobno nitko
Čiščenje zob z zobno nitkoFOTO: Arhiv naročnika

Zobno nitko uporabimo enkrat dnevno, najbolje zvečer, in pazimo na napake, kot so nitkanje vseh medzobnih prostorov z istim odsekom nitke, vstavljanje nitke med zobe (ne pa čiščenje ploskev), nekontroliranje sile nitkanja, izvajanje premajhnega pritiska na zobne ploskve in podobno. 

Ker obstaja več nitk, med drugim vretenasta, tkana, nitka z zadebeljeno čistilno gobico, nitka na držalu, dentalni trak, je treba to izbrati glede na potrebe in tehniko. Posebnost Curaprox zobne nitke je, da je sestavljena iz elastičnih mikrovlaken, ki mehko in nežno očistijo tako medzobne prostore kot dlesni, obenem pa te tudi ščiti. 

Uporablja se povsem enako kakor nitke drugih proizvajalcev.

Medzobne ščetke

Kjer je medzobni prostor širši (zadaj) in težje dostopen, je treba enkrat dnevno uporabiti Curaprox medzobne ščetke, prilagojene različnim širinam medzobnih prostorov. Vse te se prilegajo držalu, razvitem v več oblikah, veljajo pa za učinkovit pripomoček v boju proti kariesu, parodontitisu, gingivitisu in kalitozi

Medzobne ščetke pod rahlim kotom preprosto vstavimo v medzobni prostor, jih vanj potisnemo in nato nežno izvlečemo ter splaknemo pod tekočo vodo.

Zobna ščetka

Zobna ščetka skupaj z zobno pasto velja za osnovni tehnični pripomoček, namenjen ohranjanju zdravja zob in tudi preprečevanju nastanka marsikatere bolezni. A ker je danes na trgu ogromno izdelkov, se nas večina sooča z vprašanjem, kakšno zobno ščetko izbrati.

Curaprox je v sodelovanju s stroko razvil ščetko, ki se učinkovito spopada z zobnimi oblogami in obenem ostaja nežna do zob ter dlesni. Kar pomeni, da ne dlesni ne zobne sklenine ne poškoduje. 

Gre za pomembno lastnost, še toliko bolj ob upoštevanju, da je pravilna drža ščetke tista, kjer polovica ščetke prekriva dlesni, polovica pa zobe

S tako nameščeno ščetko z majhnimi krožnimi gibi (brez pritiskanja) drsimo od prednjih zob do zadnjih, medtem ko si pri čiščenju težje dostopnih mest pomagamo z navpično držo.

Zobne ščetke Curaprox so sicer znane po rahlo upognjeni glavi, osemkotnem držalu, ki spodbuja ščetkanje pod priporočljivim kotom 50 stopinj, mehkih, tankih ščetinastih vlaknih in izredno visokem številu teh ščetin, zaradi česar učinkovito odstranjujejo zobne obloge z vseh, tudi težje dostopnih mest.

Zobne ščetke curaprox
Zobne ščetke curaproxFOTO: Arhiv naročnika

Poleg klasičnih zobnih ščetk so vse pogostejše električne zobne ščetke, katerih uporaba se priporoča predvsem tistim s slabimi higienskimi navadami in ljudem z motoričnimi omejitvami (imajo nastavljen čas umivanja, intenzivnost tega je spremenljiva). 

Ker je teh več vrst, razlikujejo pa se predvsem po hitrosti in načinu delovanja, značilnosti posamezne predstavljamo v spodnji tabeli.

Električne zobne ščetke
Električne zobne ščetkeFOTO: Arhiv naročnika

Čopasta ščetka

Težje dostopna mesta najučinkoviteje očistimo s čopasto ščetko Curaprox z enim samim šopom ščetin. Uporabljamo jo samostojno, brez zobne paste. Njena vlakna so izredno tanka, dolga 6 mm in so zmožna natančnega čiščenja vsakega zoba posebej

Držimo jo navpično, pod kotom 90 stopinj, in z njo rahlo pritisnemo na eno stran zoba, nakar se nežno pomaknemo k naslednjemu, pri čemer pazimo, da očistimo vse ploskve posameznega zoba. Čiščenje zob s čopasto ščetko Curaprox je sicer znano kot solo tehnika.

Zobna pasta

Kljub mnenju večine, da čiščenje zob brez zobne paste ni učinkovito, ta ne dela čudežev. Pripomore pa k preprečevanju nastanka kariesa in drugih bolezni, a se uporaba različnih belilnih zobnih past odsvetuje, saj te vsebujejo močna abrazivna in belilna sredstva, ki poškodujejo sklenino

Med osnovne sestavine večine zobnih past poleg abrazivov (v manjših količinah) sodijo detergenti, antiseptiki in flouoridi, o katerih je zadnja leta zaradi vsebnosti floura, ki v večjih količinah škoduje organizmu, slišati vse več polemik. 

Zobna pasta
Zobna pastaFOTO: Arhiv naročnika

Specialistka otroškega in preventivnega zobozdravstva ter zobne in čeljustne ortopedije, dr. dent. med. Gordana Čižmek, pojasnjuje, da je "kot vsaka stvar, ki smo ji v življenju izpostavljeni (kisik, voda, kuhinjska sol), tudi fluorid lahko v velikih odmerkih strupen," zaradi česar poudarja, da je treba "pri uporabi zobnih past s fluoridi upoštevati strokovne smernice o starosti primerni koncentraciji in količini fluorida v zobni pasti," čeprav ta ni nevarna. Več kakor zaradi ščetkanja namreč fluorja na letni ravni zaužijemo s (konzervirano) hrano.

Fluorid tako velja za najboljšo preventivo, ki ojača sklenino in jo dela odpornejšo proti delovanju kisline bakterij ter posebej v začetnem obdobju kariesa vzpostavi ponovno mineralizacijo in regeneracijo obrabljenih delov zob

Abrazivno izredno nizka je prav tako zobna pasta Curaprox Enzycal, ki ne vsebuje niti SLS penilcev niti triklosana, mikropastike ali eteričnih olj, je pa bogata z encimi (ti krepijo zaščitno vlogo sline). Primerna je za ročno ščetkanje in čiščenje zob s pomočjo električne zobne ščetke, zaradi izredne blagosti pa jo je mogoče uporabljati celo neposredno po operativnem posegu.

Ustna voda

V času priprave na operativni poseg ali v času okrevanja po njem je primerna Curasept ustna voda, namenjena kratkotrajni uporabi. 

Ta s svojo sestavo preprečuje nastajanje zobnih oblog v času, ko je mehansko čiščenje ustne votline oteženo, saj Curasept za razliko od drugih ustnih vod, ki se v prvi vrsti uporabljajo kot pomoč pri vsakodnevni ustni higieni, vsebuje 0,20 odstotka klorheksidinijevega diglukonata, s čimer odpravlja vnetja in blaži posledice operativnega posega.

Bolečino učinkovito blaži tudi Calgel, vodotopni dentalni gel z antiseptičnim učinkom, medtem ko je ustna voda kot preventiva namenjena izpiranju ustne votline (je ne požiramo) in jo uporabljamo dvakrat dnevno. Zavira nastanek zobnih oblog in se uporablja v povezavi s slabim zadahom ter kot pomoč pri zdravljenju gingivitisa in parodontalne bolezni

Ob redni uporabi vseh naštetih pripomočkov za zobno nego Curaprox in tudi njihovi pravilni uporabi zagotovo ne bomo del statistike, ki kaže, da kar 80 odstotkov odrasle populacije ne zna skrbeti za ustno higieno. Umivanje zob in njihova dnevna nega naj postane naša rutina, s pomočjo katere bomo ohranili sijoč nasmeh, s tem pa izžarevali lepoto ter zdravje.

Dejstva in vsebinska zasnova: Lukanc, Tanja, magistra farmacije

Povzeto po

1. Onaplus – To pri umivanju zob počnemo vsi, a je povsem napačno in neučinkovito (10. 12. 2022). Dostopno na: https://arhiv.onaplus.delo.si/to-pri-umivanju-zob-pocnemo-vsi-a-je-povsem-napacno-in-neucinkovito/
2. British Dental Association – Oral hygiene resources (5. 12. 2022). Dostopno na: https://bda.org/library/oral-hygiene
3. MedlinePlus Medical Encyclopedia – Dental care – adult (4. 12. 2022). Dostopno na: https://medlineplus.gov/ency/article/001957.htm
4. Healthline - 11 Best Practices for Healthy Teeth (6. 12. 2022). Dostopno na: https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/best-practices-for-healthy-teeth
5. West Richland Family Dental – Dental Care Tips: Top 10 Ways To Take Care Of Your Teeth (7. 12. 2022). Dostopno na: https://www.wrfdc.com/dental-care-tips-top-10-ways-to-take-care-of-your-teeth/

Sponzorirana vsebina 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658