Natalie Irish iz Houstona v Texasu je umetnica, ki pri slikanju ne uporablja čopiča, temveč svoje ustnice. Naliči se z običajno šminko, nato pa jo mojstrsko prenese na slikarsko podlago. Njena posebnost so portreti, s svojimi deli pa je v umetniških krogih vzbudila že veliko pozornosti. Njena ustvarjalna pot se je začela v srednji šoli, ko je začela slikati z blazinicami prstov.
"Slikala sem, vendar nisem tega pristopa jemala kot svojega načina izražanja, saj je kar nekaj umetnikov, ki ustvarjajo s prsti. Potem pa sem se nekega večera odpravljala ven, na ustnice sem nanesla šminko, odvečno šminko pa sem poskusila odstraniti tako, da sem ustnice prislonila na papir. In tako je nastala zamisel, da bi slikala z ustnicami," je medijem zaupala Natalie Irish, ki za razliko od svojih kolegov umetnikov barv ne nanaša s čopičem, temveč z ustnicami. Po nekaj mesecih eksperimentiranja se je odločila ustvariti svoje prvo umetniško delo – portret legendarne Marilyn Monroe. "Porabila sem kar nekaj šmink, moje ustnice pa so bile precej utrujene, ko sem končala portret, ki sem ga ustvarila s poljubi. Bolele so me tudi oči, saj sem se ves čas morala oddaljevati od platna in približevati," je še pojasnila umetnica. Za slikarstvo se je Natalie začela zanimati že kot otrok. Na številnih umetniških tekmovanjih je pobrala glavne nagrade, navduševala pa je tudi zahtevne ljubitelje umetnosti. Prvo nagrado je osvojila, ko ji je bilo komaj pet let.
Škotski umetnik Paul Cadden je eden izmed hiperrealističnih umetnikov, ki je s svinčnikom napravil osupljivo realistične podobe. Gube na ženskem obrazu ali cigaretni dim – umetnik je vse to sposoben ustvariti s svinčnikom tako podrobno, da je težko presoditi, ali gre za fotografijo ali risbo.
Paul za stvaritev ene slike v velikosti A1 ali A0 formata porabi od tri do šest tednov. Letno jih napravi sedem in jih običajno proda galerijam, cena ene znaša 5.000 funtov. Predstavnik galerije Plus One v Londonu pravi, da je delo Paula izjemno, njegove slike pa so resnično videti kot fotografije. "Šele pri podrobnem preučevanju slik lahko opaziš, da gre pravzaprav za sliko. Detajli so izjemni,“ pravi.
Paul je povedal, da riše že od svojega šestega leta in že od nekdaj si je želel postati umetnik. "Hiperrealizem temelji na prikazovanju čustvenega, družbenega in kulturnega vpliva, v čemer se tudi razlikuje od sloga fotorealizma, ki je veliko bolj tehnično ustvarjanje,“ pravi Paul. Njegov navdih so vsakodnevni predmeti in ljudje v določenih situacijah, vse skupaj pa združi v čustvene podobe. Prav tako želi poznati zgodbe ljudi, ki jih slika. Najraje riše portrete, njegov najljubši prikazuje moškega, ki mu po obrazu polzijo kapljice vode.
15-letna Slovenka pritegnila pozornost Hollywooda
„Moj idol Emma Watson je videla mojo skico in bila nad njo navdušena,“ se je na svojem Instagram profilu popolnoma zasluženo pohvalila 15-letna Žaklina Krejič. Zagotovo ste med sprehodom ob obali kdaj občudovali umetnike, ki portretirajo turiste, na Žaklino pa so naredili tak vtis, da sta svinčnik in papir postala nepogrešljiv del njenega življenja.
Pri 11 letih je narisala prvi portret, 4 leta kasneje se za ilustracije dijakinje Srednje zdravstvene šole zanimajo celo hollywoodske zvezde. „Tresem se in jočem in ne morem dihati. To so bile moje sanje,“ so besede, naj še naprej sledi svojim sanjam in ji jih je namenila britanska igralka Emma Watson, ganile Žaklino.
To danes na družabnem omrežju spremlja že več kot 26 tisoč sledilcev in oboževalcev, ki jo prosijo naj nariše tudi njihov portret. Žaklina pravi, da prošnje prejema tudi iz oddaljenih držav, kot je Madagaskar, seveda pa ji zagovorom največ pomeni, ko jo opazijo svetovni zvezdniki. In teh do sedaj ni bilo malo. S svojimi portreti jih je popolnoma osupnila, nad njo pa so navdušeni tudi slikarski mojstri. Njena portretna zbirka je danes že zelo obsežna in za samoukinjo, kot je Žaklina, velik dokaz, da če počneš to kar ljubiš, ne obstaja nobena ovira, ki je ne bi mogel premostiti.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV