Zadovoljna.si
Zaščitite se, da sonce ne bo vaš sovražnik.

Svet na Kanalu A

Ste se mu letos že nastavile?

M.K.
02. 07. 2013 08.39
0

Kdaj brezskrbno razvajanje pod vročim poletnim soncem postane nevarno? Dermatologi pravijo, da se, kljub ozaveščenosti o nevarnosti sončnih žarkov, do svoje kože še vedno obnašamo zelo mačehovsko in vsako poletje znova pustimo, da sonce stara našo kožo, jo grdo obarva in ustvari lise ter znamenja, ki so lahko še posebej nevarna, saj lahko pomenijo prve simptome kožnega raka. Tveganju za nastanek te zahrbtne bolezni smo izpostavljeni vsi, najučinkoviteje pa se pred njo lahko zaščitimo s skrbnim samopregledovanjem kože in pigmentnih znamenj ter z ustrezno zaščito pred soncem.

Čeprav nas vsakodnevno dosežejo informacije in opozorila o nevarnosti, ki jo za našo kožo v poletnih mesecih lahko predstavlja sonce, pa svojega telesa očitno vendarle še vedno ne cenimo dovolj. Rezultati ankete, ki jo je pred časom izvedlo Združenje slovenskih dermatovenerologov, so namreč razkrili, da skoraj 23 odstotkov vprašanih svojih dejavnosti na prostem ne prilagajo moči sonca, skoraj 16 odstotkov pa se jih na dopustu kopa in sonči v delu dneva, ko so žarki najmočnejši, s tem pa svoji koži ne delajo prav nobene usluge. Posledica prekomernega izpostavljanja soncu so med drugim lahko različni madeži oziroma lise, spremenjena tekstura, neenakomerno razporejen pigment, gube ter suha, temno obarvana in postarana koža. Nekatere znake poškodb kože dermatologi lahko odstranijo. Z različnimi metodami, kot so kemijski pilingi, laserska tehnologija in radiofrekvenca, namreč obnovijo kolagen in elastin v koži.

Melanom
MelanomFOTO: iStockphoto
Bodite pozorni na pigmentna znamenja

Veliko večjo nevarnost za naše zdravje predstavlja kožni rak, ki ga delimo ga na melanomskega in nemelanomskega. Najnevarnejša oblika kožnega raka je maligni melanom, ki predstavlja približno 5 odstotkov vseh kožnih rakov, odgovoren pa je za več kot 90 odstotkov smrtnih primerov te bolezni. Nevaren je predvsem zato, ker se razmeroma hitro razširi v sosednja tkiva in druge organe. Najboljša metoda za odkrivanje melanoma je t. i. metoda ABCDE, ki nas opozarja, na katere spremembe znamenj moramo biti pozorni: če je asimetrično, če ima nepravilen rob z izrastki, če je večbarvno od svetlo rjave do črne in je večje od šest milimetrov, ter če se pojavijo spremembe v obliki, barvi oz. debelini znamenja. Gre za eno redkih bolezni, ki jo lahko dejansko opazimo. Zato je bistveno, da redno pregledujemo kožo in melanom pravočasno odkrijemo, dovolj pozornosti pa je treba nameniti tudi ustrezni zaščiti pred soncem.

Več o možnostih zdravega sončenja v prispevku iz oddaje Svet na Kanalu A.
Vse več obolelih

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije nemelanomski kožni rak vsako leto diagnosticirajo dvema do trem milijonom svetovnega prebivalstva, 132.000 ljudem pa melanom. Ta številka naj bi se do leta 2015 v državah, kjer je večina prebivalstva belopolta, še podvojila. Letno v Sloveniji melanom odkrijejo pri nekaj manj kot 500 bolnikih, število na novo odkritih obolelih pa je vsako leto večje za 5 do 7 odstotkov. V rizično skupino spadajo ljudje z zelo svetlo kožo, svetlimi, rdečimi ali svetlo rjavimi lasmi in modrimi, zelenimi ali sivimi očmi. Ti ljudje so pogosto pegasti, zlahka jih opeče sonce, njihova koža pa običajno ne porjavi. Najpogosteje za melanomom zbolijo odrasli med 40. in 75. letom. Večjo možnost, da se bo pri nekom razvil eden najbolj zločestih tumorjev – maligni melanom, imajo tisti, ki so imeli v otroštvu večje poškodbe kožnih celic zaradi sončnih opeklin.

Samopregledovanje mora postati rutina

Melanom je eden najbolj ozdravljivih rakov, če ga le prepoznamo dovolj zgodaj. Vsak posameznik lahko največ naredi sam. Samopregledovanje kože in pigmentnih znamenj mora postati stalna praksa ljudi, saj nas nič ne stane, če pa odkrijemo sumljive spremembe še pravočasno, nam lahko to tudi reši življenje. Če pri bolniku ugotovijo, da melanom ni debelejši od milimetra, je torej še v povrhnjici in še ni prodrl v globino kože. V tem primeru je preživetje bolnika praktično 100-odstotno. V zadnjih letih je sicer pri nas povprečna debelina odkritega melanoma 0,6 milimetra, kar nas uvršča v svetovni vrh po zgodnjemu odkrivanju te vrste raka.

Kaj pa solarij?

Po lepo zagorelo polt se mnogi odpravijo v solarij, saj so prepričani, da ne škodi zdravju. Napaka. Sončenje v komorah naj bi bilo namreč povezano s 67 odstotkov višjim tveganjem za razvoj planocelularnega in 29 odstotkov višjim tveganjem za razvoj bazocelularnega kožnega raka. Dermatologi so si enotni, da je večina uporabnikov solarija zmotnega prepričanja, da gre za varno obliko sončenja. Dejstvo pa je, da vse oblike ultravijoličnega žarčenja povzročajo prezgodnje staranje kože, vplivajo na razvoj drugih kožnih bolezni ter kožnega raka. Uporabniki solarijev so dokazano izpostavljeni večjemu tveganju za nastanek kožnega raka. Po mnenju dermatologov bi morali ti biti zato bolje informirani o nevarnostih umetnega sončenja.

Zakaj je pomembno, da se zaščitimo pred soncem?

Tri četrtine ultravijoličnega žarčenja prejme naša koža nenamerno, ne da bi se tega zavedali, med vsakodnevnimi opravili. Odrasli 40% žarčenja prejmemo med sončnimi vikendi, 20% pri običajnih dnevnih aktivnostih, le 30 % med poletnimi dopusti, 10% pa v jesensko-zimsko-pomladnem obdobju. Zato z izpostavljanjem sončnim žarkom začnite postopno, v vsakem primeru pa se med 11. in 16. uro zadržujte v senci. Najboljša zaščita pred sončnimi žarki so primerno gosto tkana obleka, sončna očala z UV filtrom ter klobuk s širokimi krajci za zaščito obraza uhljev in vratu.

Izberite sredstva z visokim faktorjem

Za ustrezno zaščito pred nevarnimi sončnimi žarki redno in dosledno uporabljajte sredstva za zaščito pred soncem z visokimi zaščitnimi faktorji, ki vsebujejo zaščito pred UVA in UVB žarki. Sredstva nanašajte 15 do 30 minut pred odhodom na sonce ter kasneje na vsaki dve uri oziorma po vsakem kopanju ali obilnem znojenju. Zaščitno sredstvo, ki je primerno vašemu tipu kože oziroma delu telesa, ki ga ščitijo, nanašajte na kožo v zadostni količini (2mg/cm2 kožne površine), saj boste le tako dosegli, da bo zaščitni faktor na vaši koži enak zaščitnemu faktorju na embalaži izdelka. V nasprotnem primeru bo zaščitni faktor na vaši koži nižji in tako lahko pride do nepotrebnih poškodb kože zaradi neustrezne zaščite. Posebej zaščitite ustnice, veke in uhlje. Najbolj primerna so sredstva v obliki stikov, ki vsebujejo fizikalna zaščitna sredstva (cinkov oksid, titanijev oksid). Za katero sredstvo zaščite se bomo odločili, je odvisno od tipa kože, starosti in časa, ki ga prebijemo na soncu. Posameznike s temnejšo poltjo do neke mere ščiti pigment. Tisti z občutljivejšo kožo pa 'naravne' zaščite nimajo, zato mora biti njihova koža maksimalno zaščitena. 

Pridružite se nam na Facebooku, to lahko storite s klikom na

Zaščitite se, da sonce ne bo vaš sovražnik.
Zaščitite se, da sonce ne bo vaš sovražnik.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658