Zadovoljna.si
Rojstvo otroka

Svet na Kanalu A

Kako rojevajo Slovenke

T. G.
19. 02. 2013 11.57
15

Vsaka bodoča mamica z mešanimi občutki pričakuje porod in seveda si vsaka želi, da bi bila ob tem trenutku kar se da sproščena in brez skrbi. V Sloveniji lahko nosečnica izbira med različnimi vrstami poroda, lahko se odloči, da bo rodila brez bolečin, lahko izbira, v kakšnem položaju bo med porodom, lahko se odloči, da bo otrok prišel na svet doma. Stroka pa je nad različnimi oblikami in možnostmi rojevanja bolj ali manj navdušena.

Vsaka bodoča mamica si želi karseda sproščenega poroda.
Vsaka bodoča mamica si želi karseda sproščenega poroda.FOTO: Profimedia
Bodoče mamice lahko v Sloveniji rojevajo v štirinajstih porodnišnicah, znotraj posameznih porodnišnic pa lahko izbirajo med različnimi oblikami porodov, lahko pa se odločijo tudi za porod na domu. Najbolj običajen je v Sloveniji še vedno klasični porod, pri katerem ženska občuti porodne bolečine, ki jih lajšajo le toliko, da je za porodnico še znosno. Porodnica rodi v porodni sobi porodnišnice ob pomoči babice in nadzoru zdravnika. Ženska ob porodu leži na postelji, večinoma so ob porodu prisotni partnerji, ki se na ta dogodek tako kot bodoča mamica pripravijo v šoli za starše.
Mnoge se zelo bojijo porodnih bolečin.
Mnoge se zelo bojijo porodnih bolečin.FOTO: iStockphoto

Več o tem, kako rojevajo Slovenke, si oglejte v prispevku oddaje Svet na Kanalu A.
Lajšanje bolečin

V Sloveniji uporabljamo dve metodi lajšanja bolečine, je za spletni portal Vizita.si povedala anesteziologinja Nataša Požar. Epiduralna analgezija pri porodu je v svetu priznana metoda lajšanja porodne bolečine in je edini način, ki bolečino zmanjša v primerjavi z zdravili za lajšanje bolečin, ki jih bolnica prejema sistemsko, pojasnjuje Požarjeva. Študije so pokazale, da je ob epiduralni analgeziji večja pogostost potrebe po dokončanju poroda z vakuumom, medtem ko niso dokazale večje pogostosti potrebe po dokončanju poroda s carskim rezom. Ultiva je remifentanil hidroklorid, to je močan opiatni analgetik, ki se ga uporablja med operativnimi posegi in na oddelkih intenzivne medicine. V zadnjem času se ga je začelo uporabljati za lajšanje porodne bolečine pri porodnicah, pri katerih obstajajo kontraindikacije za epiduralno analgezijo oziroma obstajajo kakšni drugi objektivni razlogi, da se porodnica ali anesteziolog ne odloči za epiduralno analgezijo pri porodu, porodnica pa kljub temu želi lajšanje bolečine. Prednost lajšanja bolečine z ultivo je enostavna aplikacija. Sestra uvede intravensko kanilo, preko katere si lahko porodnica sama dodaja analgetik, ko je bolečina prehuda. Anesteziolog namesti posebno črpalko, preko katere omeji velikost enkratnega odmerka in število odmerkov časovnem obdobju. Bolečina se zmanjša, vendar ne tako prepričljivo kot pri epiduralnem lajšanju bolečine. Slabost tega načina lajšanja je, da ultiva, tako kot vsi drugi opiatni analgetiki, prehaja skozi placento, torej prihaja tudi do še nerojenega otroka. Ultiva je ultrakratko delujoči analgetik, zato učinek zelo hitro izzveni in ocene otroka po Apgarju so takoj po porodu le za kakšno točko nižje v primerjavi z ostalimi novorojenčki ali pa sploh niso nižji. Ultiva za zdaj ni registrirana za uporabo v porodništvu, pri obporodnem lajšanju bolečine z njo je potrebna stalna prisotnost anesteziologa.

Porod - 20
Porod - 20 FOTO: Reuters

Epiduralna analgezija

Za epiduralno analgezijo se odloči med 35 in 40 odstotkov porodnic. Nekatere porodnišnice v Sloveniji nudijo brezplačno epiduralno analgezijo, dosegljivo vse dni v tednu ne glede na uro. Ponekod je brezplačna, a le kadar je anesteziolog prost, v nekaterih porodnišnicah pa mora del stroškov zanjo kriti porodnica. V porodnišnici Jesenice na leto prijoka na svet okrog 630 dojenčkov in približno 35 odstotkov porodnic se odloči za lajšanje bolečin z uporabo epiduralne analgezije, ki je dosegljiva ves čas in je brezplačna. V ljubljanski porodnišnici je epiduralna analgezija brezplačna, ni pa na razpolago ves čas. Anestezisti namreč opravljajo epiduralno analgezijo v svojem rednem delovnem času, in če je kdo od njih prost, porodnica lahko dobi epiduralno, v nasprotnem primeru pa ne. V porodnišnici ne nudijo nobenih nadstandardnih storitev, ustrežejo pa vsaki porodnici, če je le v njihovi moči. V postojnski porodnišnici letno rodi okrog 1300 porodnic. Kar četrtina se jih odloči za lajšanje obporodnih bolečin z uporabo epiduralne analgezije. A ta je v porodnišnici Postojna plačljiva. Zanjo je treba doplačati 180 evrov.

Porod v vodi je vse bolj priljubljen.
Porod v vodi je vse bolj priljubljen.FOTO: Petra Logar

Porod v vodi

Vse več žensk se odloča za tako imenovane alternativne oblike poroda, med katere spada porod v vodi. Ta vrsta poroda je dostopna v vse več porodnišnicah, prvi so začeli v postojnski porodnišnici. Postopek sprejema v porodnišnico je enak kot pri vsakem drugem porodu. Bodoča mamica lahko sama izrazi željo, kdaj bo šla v kad, napolnjeno s prijetno toplo vodo. To seveda velja za nosečnice, ki so se o porodu v vodi prej domenile. Prav tako lahko porodnica odide iz kadi že pred porodom, če tako sama želi. Lahko ostane v vodi do iztisa ali pa tudi otroka porodi v vodo. Če porodničar, ki je pri porodu, oceni, da porod ne poteka tako, kot bi moral, se mora porodnica preseliti iz kadi na posteljo. Pri porodu je ves čas prisotna babica, ki spremlja nosečnico in otročka. Temperatura vode je od 36 do 37 stopinj Celzija, vodi pa dodajo tudi kuhinjsko sol. Po porodu novorojenčka počasi dvignejo iz vode – najprej glavico in obraz – in ga položijo materi na trebuh, kjer prvič zadiha. Dihalni refleks se pri novorojenčku sproži, ko pride v stik z zrakom, zato ni bojazni, da bi otrok vdihnil še v vodi.

Carski rez

Nosečnica se sama ne more odločiti za carski rez, ampak o tem odloča zdravnik, saj ta poseg opravijo le, če gre za medicinske indikacije. Carski rez je kirurški poseg, pri katerem naredijo zarezo v steno trebuha in maternice, skozi katero iz nje vzamejo otroka. V nekaterih primerih je zaradi takšnih ali drugačnih razlogov carski rez dogovorjen vnaprej in se porodnica nanj pripravi, lahko pa je urgenten, kar pomeni, da se je porod začel normalno, potem pa se je med porodom nekaj zapletlo in je treba porod končati s kirurškim posegom.

Nekatere bodoče mamice se odločijo, da med porodom ne bodo ležale.
Nekatere bodoče mamice se odločijo, da med porodom ne bodo ležale. FOTO: iStockphoto

Porod na pručki

Nekatere ženske se odločijo, da med porodom ne bodo ležale, tako se nekatere bodoče mamice odločijo za porod na pručki. Prvi je pručko oziroma plastični stolček k nam pripeljal prof. dr. Marjan Pajntar, ki je dokazal pozitiven učinek pokončne drže med porodom za mater in otroka. Pručko imajo med drugim v ljubljanski, izolski in murskosoboški porodnišnici. Prednosti takšnega načina rojevanja so, da je ženska v pokončnem položaju in zaradi tega lažje iztisne otroka, trebušne mišice so manj obremenjene, popadki so praviloma učinkovitejši, porod je tako lahko krajši, otrok je bolje preskrbljen s kisikom, presredek je manj napet.

Doula

Tudi v Sloveniji je že mogoče za porod najeti doulo, to je ženska, usposobljena za spremljanje bodoče mamice in njenega partnerja v času med nosečnostjo, med porodom in po njem. V današnjem času doula pomeni izkušeno žensko, ki pozna fiziologijo poroda in je v večini primerov tudi sama rodila. Ženski med nosečnostjo in porodom nudi telesno in čustveno podporo. Doula ne daje medicinskih nasvetov, lahko pa nastopa tudi kot zagovornica materinih želja, poudarja bodoča slovenska doula Urša Savodnik. Doula je prisotna ves čas poroda in tudi po njem. V svetu doule delijo na porodne (labour doula) in poporodne (postpartum doula).

Porod na domu

Nekatere bodoče mamice se tudi v Sloveniji odločajo za porod na domu, ki je pri nas dovoljen, a gre za porod, pri katerem je odgovornost prepuščena posameznikom, zato ga stroka ne odobrava. Tako je, po zapletu pri porodu na domu, ki se je zgodil poleti 2010, Tanja Premrl Sršen iz ljubljanskega kliničnega centra kot glavni problem pri porodu na domu izpostavila (ne)dostopnost ustrezne pomoči v primeru zapletov. Povedala je, da bi bil varen porod na domu uresničljiv, če bi reševalec stal pred vhodnimi vrati, cesta pa bi bila prazna. Sicer pa se v Sloveniji vse več porodnic odloča za porod doma, v tujini pa je to pri zdravih nosečnicah že dolgo ustaljena praksa. Slovenski strokovnjaki še nimajo dovoljenja, izobrazbe in izkušenj za potek poroda doma, zato se slovenske porodnice odločajo za najem tujih, večinoma avstrijskih strokovnjakov, ki morajo biti prisotni pri porodu doma. Prednost poroda doma sta seveda domače okolje in sproščenost. Ženska ima namreč vpliv na to, kdo bo pri porodu prisoten, v porodnišnici pa na osebje nima vpliva. V primeru poroda doma sta babica ali doula ali obe prisotni cel čas in sta v nenehno podpori porodnici.

Pridružite se nam na Facebooku, to lahko storite s klikom na

Stroka nad porodom na domu ni navdušena.
Stroka nad porodom na domu ni navdušena.FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646