Z leti vse bolj spretne
Prvi stevardi in stevardese so v zrak poleteli pred več kot šestimi desetletji. Takrat so bile to medicinske sestre, ki so potnikom odganjale muhe ter jim servirale prigrizke. Opis delovnih obveznosti spremljevalcev na letalu se je do danes močno spremenil, predvsem v zadnjih dvajsetih letih. Današnje stevardese tako niso samo lepe predstavnice posadke, ki živijo v luksuznih stanovanjih in imajo ljubimca v vsaki destinaciji, v katero letijo, temveč morajo biti zaradi groženj ter vse intenzivnejših aktivnosti teroristov prave strokovnjakinje za zagotavljanje varnosti. Njihovo delo je fizično in psihično zelo zahtevno, delavnike sestavljajo nekonstantni urniki ter številne nadure, večino leta so daleč stran od svojih družin in prijateljev, tudi med prazniki in počitnicami. Spremenile so se tudi njihove naloge: nič več niso samo oskrbnice potnikov, saj imajo poleg nudenja hrane ter pijače še kup drugih obveznosti – torej nič kaj glamurozno ter uživaško.
Današnje stevardese morajo potnikom pomagati pri prtljagi, biti stalno na voljo bolnim ter hendikepiranim, odgovarjati na najrazličnejša vprašanja in zagotavljati vodstvo ter pomoč v primeru nesreče na krovu. Prav tako morajo biti seznanjene z vsemi mogočimi varnostnimi ukrepi in jih morajo v primeru nevarnosti strogo upoštevati, saj je od tega lahko odvisno življenja vseh, ki so v letalu. Večina letalskih prevoznikov ima poleg tega izdelane natančne zahteve o višini in teži stevardov ter stevardes. To sicer ne pomeni, da vas bodo na razgovoru za službo premerili po dolgem in počez, temveč se bodo na podlagi vašega videza odločili, ali ustrezate njihovim standardom. Ker so police na letalih vse nižje in manjše, morajo biti stevardi ter stevardese v primerih nevarnosti sposobni hitrih reakcij in gibčnosti, zato letalske družbe običajno zahtevajo, da je višina v sorazmerju s težo, nikakor pa naj ne bi ne eno ne drugo presegalo mejnih vrednosti, ki so pri večini prevoznikov določena interno.
Kdo so sodobne stevardese?
Tipične sodobne stevardese so v povprečju 35-letne univerzitetno izobražene ženske z družinami. V zadnjih letih se pretežno ženskim kolektivom pridružuje tudi vse več moških, leta postajajo vse manjša ovira, prav tako je dobrodošla čim bolj pestra kulturna raznolikost. Povprečen 'mandat' stevardese je prav tako vse daljši: v povprečju lahko v tem poklicu dosežejo med 10 in 25 let delovne dobe. Če so letalske družbe v preteklosti prisegale na mladost, pa danes vse bolj cenijo zrelejše osebje, saj so ugotovile, da je običajno bolj zanesljivo kot mlajši rodovi, prav tako je pri zrelejših stevardesah manjša verjetnost porodniških dopustov ter bolniških odsotnosti zaradi otrok. Letalski prevozniki želijo potnikom zagotoviti veličastne in kakovostne celostne storitve, zato vse bolj cenijo prijazno osebje, ki je ravno prav ostro v izjavah, izžareva svežino, je vedno do potankosti urejeno, zrelo ter ima pozitiven odnos do dela in ljudi.
Kaj potrebujete, če želite postati stevardesa?
Najmanj, kar zahtevajo letalske družbe, če se želite potegovati za delovno mesto stevardese, je uspešno zaključena srednješolska izobrazba, še bolje je, če imate tudi diplomo; pri tem imajo prednost kandidati, ki so diplomirali iz komunikologije, psihologije, sociologije ali kakšne druge smeri, temelji na medsebojni komunikaciji, sociali ali razumevanju. A samo diploma ni dovolj. Vsi, ki se želijo potegovati za delovno mesto stevarda oziroma stevardese, se morajo udeležiti tudi posebnega izobraževanja, na katerem vas seznanijo z osnovami dela, da se potem lažje odločite, če je to delo resnično primerno za vas. Velika prednost pri potegovanju za delovno mesto stevardese je tudi znanje tujih jezikov, predvsem španščine, nemščine, francoščine, kitajščine in ruščine.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV