Zadovoljna.si
Nagubano čelo

Koža

Na to bi morala biti pozorna vsaka!

Z.M.
23. 11. 2017 08.02
0

Koža je vsakodnevno izpostavljena škodljivim vplivom, kar se izraža tudi na njeni povrhnjici. Temperaturne razlike, škodljivi sončni žarki, agresivna kozmetika, nepravilna prehrana, neprimerna nega, poleg naštetega pa njeni občutljivosti ne prizanaša niti čas. Z gubami se danes srečujejo tudi ženske, ki še niso dopolnile 30 let, najbolj pogoste in vidne nastajajo okoli oči, ustnic, na čelu, vratu in dekolteju. Je rešitev zgolj obisk lepotne klinike ali si naraven videz in gladko kožo lahko povrnemo tudi same s pomočjo krem proti gubam? Odgovor je odvisen od številnih dejavnikov.

Obljube proizvajalcev krem proti gubam so velike, dejanska učinkovitost teh izdelkov pa precej manjša.
Obljube proizvajalcev krem proti gubam so velike, dejanska učinkovitost teh izdelkov pa precej manjša.FOTO: iStockphoto

Suha in oslabljena koža, pigmentni madeži, neenakomerna povrhnjica in gube, ki se začnejo pojavljati na najbolj opaznih mestih, ne izbirajo. S tovrstnimi znaki se sčasoma sreča vsaka ženska, ki na svojem obrazu, vratu in dekolteju začne opažati spremembe. Mnoge poiščejo pomoč pri lepotnem kirurgu, ki pa zaradi visokih stroškov ni dostopen vsem predstavnicam nežnega spola. Večina zato še vedno prisega na kozmetične izdelke, ki so koži prijaznejši, ne povzročajo bolečine, prav tako pa si jih lažje privoščimo. Ker z leti koža izgublja naravno vlažnost, elastičnost in sijaj, se kozmetična industrija že več desetletij trudi, da bi razvila izdelek s takojšnimi in vidnimi rezultati.

Obljube so velike, učinek pa (običajno) precej manjši

Številne kreme proti gubam in losjoni, ki jih prodajajo v drogerijah in prek spleta, obljubljajo neverjetne učinke. »Gube bodo zglajene, vaša koža pa bo mladostna in sijoča,« lahko slišimo. Ampak ali je to dejansko res? To je pogosto odvisno od sestavin, ki jih ti izdelki vsebujejo, in od tega, kako dolgo jih uporabljamo. Pomembno je vedeti, da te kreme ne dobite na recept, temveč so vam na voljo v skorajda vsaki bolje založeni trgovini, zato nihče ne zahteva, da temeljijo na znanstvenih raziskavah, ki bi dokazovale njihovo učinkovitost. Pozitivni učinki teh izdelkov so tako ponavadi le skromna senca obljub, ki jih dajejo.

Pri večini žensk naj bi se prve gubice pojavile še pred tridesetim letom starosti.
Pri večini žensk naj bi se prve gubice pojavile še pred tridesetim letom starosti. FOTO: iStockphoto

Najpogostejše sestavine, ki jih najdete v kremah proti gubam

Retinol

Retinol je oblika vitamina A in antioksidant, ki se pogosto uporablja v kremah proti gubam. Antioksidanti so snovi, ki nevtralizirajo proste radikale – nestabilne molekule kisika, ki razgrajujejo kožne celice in povzročajo gube.

Vitamin C

Vitamin C pomaga zaščititi kožo pred nevarnimi sončnimi žarki, ki so znani po tem, da močno starajo kožo. Pred in med uporabo morajo biti kreme proti gubam, ki vsebujejo vitamin C, shranjene tako, da so zaščitene pred zrakom in sončno svetlobo. Tovrstni izdelki kožo varujejo pred škodljivimi vplivi prostih radikalov, pospešujejo nastanek kolagena in njegovo razgradnjo v kožnih celicah. Vitamin C skrbi še za naravno obnovo povrhnjice, kar je pri negi zrele kože ključnega pomena.

Hidrokisline

Alfa hidrokisline, beta hidrokisline in poli hidrokisline so vrste kislin na osnovi vode, ki odstranjujejo zgornjo plast stare, odmrle kože in spodbujajo rast gladke, enakomerno obarvane nove kože.

Koencim Q10

Koencim Q10 je izredno pogosta sestavina krem proti staranju, saj lahko pripomore k zmanjševanju drobnih gubic v predelu okrog oči in ščiti kožo pred poškodbami sonca.

Čajni ekstrakti

Zeleni in črni čaj vsebujeta zmesi z antioksidantnimi in protivnetnimi lastnostmi. Ekstrakti zelenega čaja so tisti, ki jih sicer najpogosteje najdete v kremah proti gubam.

Niancinamid

Niancinamid je močan antioksidant, ki je povezan z vitaminov B3. Pomaga zmanjševati izgubljanje vode iz kože in tako izboljšuje njeno elastičnost.

Poleg temeljitega čiščenja obraza in odstranjevanja ličil ne smemo pozabiti niti na tonik, ki bo iz kože odstranil še zadnje bakterije in delce umazanije.
Poleg temeljitega čiščenja obraza in odstranjevanja ličil ne smemo pozabiti niti na tonik, ki bo iz kože odstranil še zadnje bakterije in delce umazanije.FOTO:

Čiščenje in nega obraza

Strokovnjaki svetujejo, da izdelke proti staranju kože začnemo uporabljati, še preden gube postanejo globoke in opazne. Poleg temeljitega čiščenja obraza in odstranjevanja ličil ne smemo pozabiti niti na tonik, ki bo iz kože odstranil še zadnje bakterije in delce umazanije. Da bi koži zagotovili dovolj vlage, jo vsak dan nahranimo s kremo, ki mora ustrezati našim zahtevam. Ljudje z mastno kožo kremo uporabljajo le enkrat dnevno, pri mešani ali suhi koži pa jo na obraz in vrat lahko nanesemo tako zjutraj kot zvečer. Kremo v majhni količini (odvisno od sestave izdelka) v kožo vtremo s krožnimi gibi.

Vedno skrbno preberite deklaracijo na kremi proti gubam.
Vedno skrbno preberite deklaracijo na kremi proti gubam. FOTO: iStockphoto

Garancije ni

Ameriška 'Uprava za hrano in zdravila' (FDA) kreme in losjone uvršča med kozmetične izdelke, ki so opredeljeni kot sredstva brez omembe vredne zdravstvene vrednosti, to pa pomeni tudi, da nad njimi izvajajo veliko milejši nadzor kot nad zdravili. Ti izdelki torej ne gredo skozi stroga testiranja glede varnosti in učinkovitosti, kot gredo zdravila, preden dobijo zeleno luč za prodajo. Pri kozmetičnih izdelkih pa se FDA bolj osredotoča na varnost izdelkov kot pa na njihovo učinkovitost, zato vam zagotovila, da bo nek proizvod proti gubam dejansko deloval, ne more dati nihče.

Kako torej izbrati?

Pri nakupu kreme proti gubam se moramo torej zanesti predvsem na svojo presojo, pri odločitvi pa vam lahko pomaga še nekaj bolj ali manj praktičnih nasvetov:

Cena: dobro se je zavedati, da cena ni pogoj za učinkovitost.

Manjši odmerki: kreme proti gubam, ki jih dobite brez recepta, vsebujejo nižje koncentracije aktivnih sestavin kot tiste, ki nam jih predpiše zdravnik specialist. Prav zaradi tega dejstva je njihova učinkovitost običajno omejena in v večini primerov tudi kratkotrajna.

Mešanica sestavin: ni podatkov, ki bi kazali, da kombinacija večih sestavin učinkuje bolje kot samo ena izmed njih.

Vsakodnevna uporaba: kremo proti gubam boste verjetno morale uporabljati enkrat do dvakrat na dan več tednov, preden bodo vidni kakšni rezultati (če sploh bodo). In ko boste izdelek enkrat prenehali uporabljati, se bo vaša koža zelo verjetno hitro povrnila v prejšnjo, bolj 'zgubano' obliko.

Stranski učinki: nekatere kreme proti gubam lahko povzročijo draženje kože, izpuščaje, pekoč občutek ali rdečico. Zato vedno dobro preberite navodila za uporabo izdelka in njihovo deklaracijo, da boste omejili možnosti stranskih učinkov.

Invdividualne razlike: tudi če vaša najboljša prijateljica ne more prehvaliti učinka določene kreme proti gubam, to še zdaleč ne pomeni, da bo enako učinkovala tudi pri vas. Ljudje imamo namreč različne tipe kože in vsakemu ustrezajo točno določena kozmetična sredstva.

Cena naj ne bo merilo glede učinkovitosti kreme proti gubam.
Cena naj ne bo merilo glede učinkovitosti kreme proti gubam.FOTO:

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375