Zmotni stereotipi
V družbi velja prepričanje, da moramo biti ženske in moški enakopravni, a še vedno ne moremo zanikati izstopajočih razlik, do katerih prihaja med obema spoloma. Eden glavnih razlogov, da v določenih panogah še vedno prevladujejo moški, je ta, da so določena dela glede na fizično pripravljenost, ki jo zahtevajo, še vedno bolj primerna za močnejši spol, kot denimo rudarstvo ali težja gradbena dela, na drugi strani pa nas v glavah še vedno omejuje stereotipno razmišljanje, češ, za žensko so primerni poklici, kot sta trgovka ali frizerka, medtem ko naj moški postane gasilec, poštar ali policist.
V Sloveniji, kot pojasnjuje Smole, se resda vse več deklet odloča za tako imenovane 'moške poklice', kot je denimo poklic vojakinje, biologinje, inženirke elektrotehnike in nenazadnje programerke, a ta trend je zanemarljiv in bi ga v okviru akcije Dan za punce radi še dodatno spodbudili. V preteklosti smo namreč izobrazili odlične kadre družboslovnih usmeritev, medtem ko je zanimanja za naravoslovno-tehniške usmeritve nekoliko manj, kar bi na ZDS-ju radi v prihodnje spremenili.
Moški poklici ne zahtevajo 'umazanih' rok
Ja, res je, da operaterka stroja na delovno mesto po vsej verjetnosti ne bo prišla v obleki iz pregrešno drage zadnje Versacejeve kolekcije in da pred odhodom od doma ne bo eno uro tičala pred ogledalom, da se bo ustrezno naličila, kar pa še ne pomeni, da bo zaradi tega opravljala kakšno bolj 'umazano delo', s čimer ponavadi še vedno povezujemo moške poklice. Resnica pa je ta, da so danes v veliki meri to poklici, pri katerih zaposleni ustrezno vodi (pred)pripravo in nadzoruje delo – pa naj se bi to delo za strojem v proizvodnji ali pa delo za računalnikom v pisarni, skratka opravlja delo, ki ne zahteva umazanih rok.
Delo ni nič manj častno, je pa izjemno obetavno
"Zanimala me je narava, delala sem poskuse in imela »laboratorij« za vse živo – priznam, tudi za barbike. Radovednost me je nekako spontano vodila v študij mikrobiologije in kasneje v raziskovalno delo na področju celične in molekularne biologije. V svojem delu uživam, saj v raziskovanju ni rutine, ne dovoli ti »zaspati«, prinaša pa veliko sodelovanja z drugimi raziskovalci po svetu, tudi potovanj ... Vesela sem, da sem poslušala svoje srce; da sem sledila svoji radovednosti," je o svoji odločitvi, zakaj je izbrala poklic, ki je bil dolga leta domena moških za projekt Dan za punce pojasnila raziskovalka Zala.
V delu neizmerno uživa
Poklic varilke pa je pred leti opravljala tudi postavna blondinka Irena Rovanšek, ki smo jo spoznali v lanskem resničnostnem šovu Gostilna išče šefa. Čeprav bi si zaradi simpatičnega videza in izklesane postave lahko zgradila obetavno manekensko kariero, se je simpatična Irena raje odločila za varjenje in kasneje za avtomehanično delavnico, kjer še vedno rada pomaga svojemu izbrancu. Kuhanje ostaja njena velika strast, konec koncev se je za to tudi prijavila v omenjen šov, a dejstvo je, da se v domači delavnici odlično počuti. Kot ne povsem tipično dekle tako nič kaj pomehkuženo zamenja gumo, zleze pod avto in kaj zamenja ali privije.
Že pri 14 letih se je Irena odločila, da bo obiskovala srednjo strojno šolo. Na začudenje mnogih se je v tem poklicu našla.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV