Zadovoljna.si
Rak materničnega vratu je spolno prenosljiva bolezen, ki pa jo je z rednimi ginekološkimi pregledi mogoče zelo učinkovito preprečiti.

Svet na Kanalu A

Rak materničnega vratu je spolno prenosljiva bolezen

Teja Grapulin
21. 01. 2013 14.13
5

Za učinkovito preprečevanje raka materničnega vratu je ključno, da se ženske udeležujejo presejalnih pregledov. Rak materničnega vratu je namreč med raki izjema, saj je spolno prenosljiva bolezen, o kateri vemo dovolj, da je mogoče preprečiti skoraj vsak nov primer tega raka. Dokaz, da to drži, je uspeh slovenskega programa za zgodnje odkrivanje pred rakavih sprememb materničnega vratu – ZORA, saj smo v osmih letih delovanja programa obolevanje za rakom na materničnem vratu zmanjšali za dobro tretjino.

Ključno je bilo zgodnje odkritje

Več o preprečevanju raka na materničnem vratu v prispevku oddaje Svet na Kanalu A.
34-letna Tea je pred petimi leti obiskala ginekologinjo in novice niso bile nič kaj vzpodbudne. Rezultati odvzema brisa so pokazali, da je prišlo na njenem materničnem vratu do patoloških sprememb. ''Poslali so me nemudoma na Ginekološko kliniko, kjer so mi vzeli vzorec tkiva z materničnega vratu, če se prav spominjam, so ta postopek poimenovali kolposkopija,'' pripoveduje Tea. Po analizi odvzetega tkiva so ji sporočili, da je prišlo do pred rakavih sprememb ter da bi bilo lahko kakšna dva ali tri mesece kasneje se vse skupaj pretvorilo v rakavo obolenje. ''Po teh izvidih so me napotili v bolnišnico, kjer so mi v splošni anesteziji opravili poseg na materničnem vratu. Domov sem odšla še istega dne, bolj ali manj sem krvavela še kakšen teden, vse skupaj je spremljal neprijeten občutek, a potem se je vse uredilo.'' Kakšen mesec po posegu je odšla na preiskavo, med katero so ugotavljali, ali so odstranili vse spremenjeno tkivo. ''Dobila sem dobro novico, in sicer da so odstranili vse spremenjene celice,'' pravi Tea, ki dodaja, da od takrat naprej sama poskrbi, da gre vsako leto na ginekološki pregled. ''Iz te izkušnje sem se naučila, da je treba poskrbeti za svoje zdravje. Vsako leto grem h ginekologinji, čeprav mi je ta zagotovila, da bi lahko na tri leta. Ampak to se mi zdi res nekaj osnovnega za žensko, da poskrbi zase.''
Rak materničnega vratu je spolno prenosljiva bolezen, ki pa jo je z rednimi ginekološkimi pregledi mogoče zelo učinkovito preprečiti.
Rak materničnega vratu je spolno prenosljiva bolezen, ki pa jo je z rednimi ginekološkimi pregledi mogoče zelo učinkovito preprečiti.FOTO: Profimedia
S HPV se okuži večina žensk, a pri velikem deležu okužba izzveni sama od sebe.
S HPV se okuži večina žensk, a pri velikem deležu okužba izzveni sama od sebe. FOTO: Profimedia

Zgodnje odkrivanje je ključno pri preprečevanju

Zgodba 34-letne Tee potrjuje, kako pomembni so redni pregledi v boju proti raku na materničnem vratu. Rak materničnega vratu je spolno prenosljiva bolezen in za njen nastanek je nujna okužba z enim izmed okoli 15 visoko tveganih genotipov humanih papiloma virusov (HPV). To ugotovitev je bila revolucionarna in je bila zanjo leta v 2008 podeljena Nobelova nagrada, saj danes vemo, da je mogoče rak na materničnem vratu učinkovito preprečiti, če ga dovolj zgodaj ugotovimo. Ženske, ki redno hodijo na presejalne preglede, kar 70 do 80 odstotkov manj tvegajo, da bodo kadarkoli zbolele za rakom materničnega vratu.

Večina se okuži, a le majhen delež zboli

S HPV se sicer okuži večina žensk, a pri okoli 90 odstotkih v letu ali dveh okužba izzveni sama po sebi in brez posledic. Pri manjšem deležu žensk pa okužba napreduje in pri teh se lahko razvije rak materničnega vratu. Od okužbe do razvoja raka materničnega vratu poteče najpogosteje od 10 do 15 let. In prav na tej točki so ključni presejalni pregledi, ki odkrijejo pred rakave spremembe, ki jih potrem zdravniki lahko zdravijo, preden se rak sploh razvije.

V Sloveniji brezplačno cepljenje deklic

Verjetnost okužbe s HPV je večja pri ženskah, ki so spolnimi odnosi začele v zgodnjih najstniških letih in imele številne spolne partnerje. Od leta 2009 v Sloveniji poteka tudi brezplačno cepljenje deklic proti HPV v 6. razredu osnovne šole. Ocenjuje se, da cepivo uspešno preprečuje 70 do 80 odstotkov vseh okužb s HPV, ob tem pa je treba poudariti, da so preventivni ginekološki pregledi kljub temu nujni, saj še vedno obstaja verjetnost okužbe z ostalimi HPV. Kadar je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov, je verjetnost, da bo zbolela za rakom materničnega vratu, izjemno majhna.

Neodkrita okužba lahko postane rakavo obolenje v približno 10 do 15 letih.
Neodkrita okužba lahko postane rakavo obolenje v približno 10 do 15 letih.FOTO: Profimedia

Dejavniki, ki vplivajo na okužbo

Ali bo okužba s HPV vztrajala in ne bo sama po sebi izzvenela, je odvisno od različnih dejavnikov. Tu so zunanji dejavniki, kot je dolgotrajno jemanje kontracepcijskih tabletk, kajenje, številni porodi, potem so tu še notranji dejavniki, kar pomeni genetski dejavniki, delovanje spolnih hormonov, zmanjšana odpornost organizma, kot v primeru okužbe s HIV. Pomen pa imajo tudi dejavniki, povezani z okužbo – za nekatere vrste HPV obstaja večja verjetnost, da bodo povzročili rakave spremembe.

Cepljenje deklic je učinkovita zaščita, a presejalnih pregledov ne gre opustiti, saj je le tako možnost za raka izjemno majhna.
Cepljenje deklic je učinkovita zaščita, a presejalnih pregledov ne gre opustiti, saj je le tako možnost za raka izjemno majhna. FOTO: Profimedia

Dober odziv Slovenk rešuje življenja

V Sloveniji imamo organizirani populacijski presejalni program za zgodnje odkrivanje pred rakavih sprememb materničnega vratu ZORA že od leta 2003. Več kot 70 odstotkov Slovenk se redno udeležuje presejalnih pregledov Zora, zato v zadnjih letih za rakom materničnega vratu zbolevajo predvsem ženske, ki se teh pregledov ne udeležujejo. Ženske, ki se ne odzivajo na vabila za pregled in zbolijo za rakom materničnega vratu, imajo praviloma razsejano ali razširjeno obliko raka, pri katerih je napoved izida slaba. Pri ženskah, ki se redno udeležujejo presejalnih pregledov, praviloma odkrijejo že pred rakave spremembe in jih zdravijo, preden se rak razvije, ali pa odkrijejo raka v začetnem stadiju, ko je z enostavnim operativnim posegom dobro ozdravljiv, ženska pa praviloma ohrani maternico in lahko še vedno zanosi. V Sloveniji je problematična le skupina med 50. in 64. letom starosti, saj se le nekaj več kot polovica žensk iz te starostne skupine udeležuje programa Zora, zato se je obolevanje pri starostni skupini od 65. do 74. leta začelo ponovno večati (pred rakave spremembe napredujejo v 10 do 15 letih). Zato pristojni opozarjajo, naj se ženske udeležujejo pregledov tudi po koncu rodne dobe.

Več o tem, kako poteka odkrivanje raka na materničnem vratu si preberite na spletnem portalu Vizita.si.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646