Zadovoljna.si
Zadovoljen moški

Novice

Drage dame, moškim so šteti dnevi!

T.G./ V.P.
08. 04. 2013 11.23
12

Moškim sicer niso šteti dnevi, vendar moškemu rodu kljub temu ne kaže najbolje. Avstralska znanstvenica Jenny Graves, ki se ukvarja s preučevanjem kromosomov, je ugotovila, da je kromosom Y, ki ga imajo samo moški, obsojen na propad in z njim seveda predstavniki, ki ga nosijo. O tem je v svoji knjigi "Adamovo prekletstvo: prihodnost brez moških" pisal tudi priznani ameriški genetik Bryan Sykes. Se nam res obeta svet brez moških ali pa so trditve nekaterih strokovnjakov neupravičene? Mi smo odgovor poiskali kar pri domačem strokovnjaku dr. Radovanu Komelu z medicinske fakultete, ki pravi, da je naslednjih pet milijonov let bojazen povsem odveč.

Zadovoljen moški
Zadovoljen moškiFOTO: iStockphoto
Prirojena šibkost in krhkost

Avstralska znanstvenica Jenny Graves napoveduje, da so moškim šteti dnevi, in sicer zato ker ima kromosom Y "prirojeno" šibkost in krhkost. Kromosom X, ženske imajo dva, ima okoli 1000 genov, kromosom Y jih je sprva imel enako število, a jih je sčasoma ostalo le 100. Med te sodi tudi gen SRY, ki določa, ali bo zarodek ženskega ali moškega spola. Težava osamljenega kromosoma Y je ta, da v primeru napak nima "partnerja", ki bi popravil oziroma omilil napako, kar se zgodi pri ženskem paru kromosomov X. ''Če je nekaj narobe s kromosomom Y, ta nima 'prijatelja', ki bi mu pomagal in ga to vodi v propad,'' je nazorno pojasnila Gravesova ter dodala, da so geni, ki so preostali kromosomu Y, zgolj "odpadna roba". "Temu rečem evolucijska nesreča." Slabost kromosoma Y je, da se ni v stanju sam obnavljati. V vsaki generaciji prihaja pri približno enem odstotku moških do genetske mutacije, ki zmanjša plodnost za 10 odstotkov. "Ker se kromosom Y ne prenaša v paru kot drugi kromosomi, nima zrcalne slike, s tem pa možnosti odpravljanja napak," je pojasnil ameriški genetik Bryan Sykes.

Samovšečnež
Samovšečnež FOTO: iStockphoto
"Ni se nam treba bati"

Vodja Medicinskega centra za molekularno biologijo na medicinski fakulteti dr. Radovan Komel je prepričan, da se moškim še nekaj časa ni treba ničesar bati. ''Res je, da smo moški krhka bitja in tudi kromosom Y je bolj krhek. Človeška vrsta obstaja približno tri milijone let in pol, so pa nekatere vrste, kot so ščurki, škorpijoni, pa tudi višji organizmi, kot so krokodili, ki obstajajo precej dlje, pa so ravno tako samci, torej imajo kromosom Y. Krokodili, ki so potomci dinozavrov, so preživeli in že takrat so seveda bili samci. Torej, če je Y že sam po naravi nestabilen, mislim, da bo tudi pri nas preživel kakšnih pet milijonov let. Mislim torej, da se nam ni treba bati, da bomo izumrli,'' pojasnjuje dr. Komel in ob tem dodaja, da bo pa mogoče tehnologija toliko pomagala, da "se bo Y stabiliziral". V šali še pristavi: ''Nadaljnjih pet milijonov let se bomo pazili. Mogoče nam bodo ravno ženske znanstvenice pri tem pomagale.''

Svet brez moških

Bi izumrtje moških resnično pomenilo katastrofo za svet? Za športno in avtomobilsko industrijo zagotovo. Prav tako za najstarejšo obrt na svetu, prostitucijo. Malo za šalo, malo zares pa bi na drugi strani prišlo tudi do blagodejnih učinkov; zapori bi se na primer spraznili za 97 odstotkov, prometne nesreče pa bi se zmanjšale za 70 odstotkov. To sploh ni slabo. Kaj pa na izumrtje moških pravijo ženske? Po anketi, ki smo jo naredili na našem portalu in v kateri je sodelovalo 1.800 žensk, sodeč, bi bil svet brez moških precej dolgočasen, takega mnenja je bilo skoraj 57 odstotkov predstavnic nežnega spola. Dobrih 7 odstotkov jih je bilo mnenja, da se ne bi nič spremenilo, skoraj 16 odstotkov pa jih je prepričanih, da bi bil svet brez moških lepši.

Pridružite se nam na Facebooku, to lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 570