Od Moni in Tajči do Hajdi
Le kdo se ne spomni prikupne deklice Hajdi, ene največjih otroških zvezdnic pri nas v 90. letih? Hajdi Korošec Jazbinšek je prepevala med letoma 1990 in 2003, je v 90. letih zaslovela predvsem s hitom Naš kuža. Za ploščo Hajdi je prejela diamantno ploščo za prodanih 60 tisoč kaset. Po koncu študija je prekinila s pevsko kariero in se podala v poslovne vode. Gre za obdobje, ki se ga Hajdi še danes zelo rada spomni. »Oh ja ... Devetdesetih se zelo rada spominjam. To so definitivno bili moji najbolj brezskrbni časi. Bili so precej drugačni od današnjih. V mislih imam predvsem to da ni bilo Facebooka, Instagrama, Itunesov ... Je pa bilo neko zmedeno obdobje mešanih glasbenih stilov, ki jih nikakor ni bilo moč povezovati. Bila je Britney in do Nirvane, Pearl Jamov, Alice in chains, Stone temple pilots, Soundgarden, Foo Fighters, Smashing Pumpkins in še marsikaj vmes. Tudi Hajdi. (smeh) In šele sedaj se dejansko zavedam, da so bila devetdeseta popek globalizacije v vseh pogledih in zelo pomembna razvojna perioda, ki je imela močan vpliv na vso kasnejše dogajanje,« nam je zaupala Hajdi in dodala, da takrat nisi mogel priti na televizijo kar tako, ampak si moral biti res nekaj posebnega in 'prekleto močno delati in se truditi, da si prišel na nacionalno televizijo'.
»Meni je ta podvig uspel šele s 60.000 prodanimi kasetami projekta Naš kuža. Takrat se spomnim, da je bila slovenska glasba razdeljena na dva klana in sicer ljubljansko in štajersko sceno. Bistvena razlika med klanoma je bila predvsem v sami glasbeni produkciji, štajerci smo bili nekoliko bolj iznajdljivi in pač uporabili sintisajzerje za celi orkester ter producirali umeten sound, ki je žel masovne uspehe in rekorde v prodaji kaset. Medtem ko je tako imenovan Ljubljanski glasbeni lobij vztrajal brez pretirane pomoči elektronike. To dejstvo je bilo tudi meni nekoliko moteče in včasih sem bila celo uslišana in tako dosegla kakšen pravi saks ali kitarski vložek v moji glasbi. Ampak bistvo je, da mi smo bili Šimekovi in ravno zato ljudsko zelo priljubljeni in dostopni.«
»To so bili brezskrbni časi, veliko smo se smejali, družili, zabavali, ... Danes je vse drugače, danes smo vsi žrtve tempa, tehnične dovršenosti, kapitalizma, ... Malo je res te srčnosti in pristnosti, vse je nekako naučeno, dodelano, zbrušeno do perfektnosti. Ravno zato so bila devetdeseta obdobje polno sanjavosti in upanja v napredek, ki bo prinesel neko udobje, ki pa se sedaj kaže kot past v smislu globalizacije.« Hajdi je bila proti koncu devetdesetih velika oboževalka, ki jih je prirejal Brane Rončel in še danes meni, da so bili to najboljši koncerti, kar jih je kdaj obiskala. »Škoda, da tega ni več.«
Oh, ta 90.!
To so bila leta, ko so najstnice stene svojih sob do zadnjega kotička polepile s plakati takrat najbolj vročih 'boy bendov' in nosile majice potiskane z njihovimi fotografijami. Kelly Family, Backstreet Boys, Caught in the act, Nirvana in New kids on the block ... evforija je bila na vrhuncu in ta je zajela tudi pevko Rebeko Dremelj. "Oh glasba 90. let. Kje je že to! (smeh) Če se prav spomnim so bili takrat najstniški idoli New kids on the block in Caught in the act. Vsa dekleta smo bila zaljubljena vanje. Soba je bila polna njihovih fotografij, plakatov. Vse pesmi so se znale seveda na pamet. Poleg glasbe vem, da se je v tem času noro gledala nanizanka Beverly Hills in Brandon je bil eden od glavnih fac na moji steni. Jah, šele sedaj se zavedam, kako zelo lepo nam je bilo."
Slovenija je v 90. letih prepevala o 'krokodilčkih v očeh', hit, ki so ga Čuki izdali leta 1993 in je letos star že 23 let.
Istega leta je postala uspešnica skladba Ko si na tleh, skupine Pop Design, ki je na sceno stopila pred 31. leti. Tone Košmrlj pravi, da ima na tiste čase zelo lepe spomine in da so živeli pravo rock'n'roll življenje.
"90. in 80.leta so zame ena najlepših obdobij, saj je bila glasba takrat na vrhuncu. To je bilo obdobje pionirstva, ustvarjalnosti, ... Kot otrok sem oboževala Phill Collinsa, Michalea Jacksona, Princa ..." nam pove Alya. To pa je le kaplja v morje, glasbenih izvajalcev in skupin, ki so vrhunec svoje kariere dosegli prav v 90. letih je namreč malo morje. Zelo živi sta bili takrat tudi hip hop in rap scena.
Dvorane so v 90. letih polnila tudi dekleta skupine Power Dancers in prav letos mineva mineva 20 let od izida prvenca Natke, Cvetane, Sergeje in Špele Have Fun or Die, kjer se je znašla tudi uspešnica Ujemi me.
»Daleč je od tega,« pravi Regina. »Seveda so mi ostali lepi spomini. Bilo je kar nekaj prelomnic v mojem življenju. Prva misel, ko slišim 90. je seveda Evrovizija in prvi nastopi samostojne Slovenije na njej. Skladbe, ki so se takrat vrtele po radijskih valovih, so bili izjemni hiti in pojavila so se nova velika imena. Whitney Houston in Mariah Carrey sta dve divi, ki mi takoj padeta na pamet. Seveda pa je prvo kar pomislim v zvezi z glasbo in 90., moja skladba Naj ljubezen združi vse ljudi in Dan najlepših sanj. Obe me še vedno spremljata na nastopih in sta lahko rečem ponarodeli, na kar sem seveda zelo ponosna.«
Slovenijo je zajela Kelly Family manija
Nekdanja družinska glasbena zasedba Kelly Family je bila v 90. letih na vrhuncu svoje kariere, manija pa je zajela tudi našo malo državo. Ko so leta 1998 obiskali Ljubljano, jim je uspelo do zadnjega kotička napolniti bežigrajski stadion. V svoji takrat zelo priljubljeni oddaji Poglej in zadeni, pa jih je gostil tudi Stojan Auer. Čeprav so se kot skupina s glasbene scene poslovili že pred časom, pa se njihovih največjih uspešnic še vsi zelo dobro spomnimo.
"90. so bila leta, ko sem začel zaznavati svet okoli sebe, ni bilo telefonov, interneta ... Bila so neka načela, če si bil s kom zmenjen, nisi zamujal in 5 minut prej poklical ''ej, zamudil bom pol ure''. Bil si točen, če ne si izpadel ''burek''. Kar se tiče glasbe, pa sploh ni kaj za poudarjati. To si bili časi, ko so nastali zadnji ''evergreeni''. Kdo se ne spomni skupino, kot so Metallica, Limp Bizkit, P.O.D., Foo Fighters, Bon Jovi? Pesmi, ki si jih še zdaj zavrtim in jih slišiš po radiu. Sliši kdo Britney Spears ali Backstreet boys? Ne, norca se delamo na študentskih žurih, ko pojemo s kozarcem v roki in kitaro 6-glasno vsak po svoje," nam je o svojih spominih povedal pevec in radijec Tim Kores.
"Teh časov in takratne glasbe se spominjam zelo dobro, saj sem z njo rasel in me spremlja še danes. Največ sem črpal ravno iz glasbe devetdesetih. Seveda je kraljeval Michael Jackson, so pa to bila zame tudi leta, ko sem prvič slišal za skupino Green Day in začel odkrivati še ostalo rock glasbo. Glasba devetdesetih je močno vplivala na moj glasbeni razvoj in kreativnost," pravi Omar Naber.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV