Zadovoljna.si
Cigarete, dnevno jemanje odvajal, raznih zdravil, ki zavirajo apetit, to je le nekaj načinov, kako dekleta ohranjajo nizko težo! (simbolična fotografija)

Svet na Kanalu A

Umreti v imenu mode

V.P./ K.B.
09. 04. 2013 11.48
7

"Še dva dni do modne revije," je pred modno revijo Victoria's Secret na Twitterju zapisala slavna lepotica in ponosno pokazala svoj vitek pas. Kaže, da tudi sama ni imuna na pritiske modne industrije glede zelo vitkih postav. In ni prvič, da je tako drastično shujšala. Južnoafriška supermanekenka in Victorijin angelček Candice Swanepoel očitno zelo resno jemlje svoj posel in ni edina, ki strada, da bi zadostila lepotnim kriterijem, ki jih zapoveduje neusmiljeni svet mode. Posledice so velikokrat za mlada dekleta, ki bi rada uspela v manekenskem poklicu, žal usodne.

Cigarete, dnevno jemanje odvajal, raznih zdravil, ki zavirajo apetit, to je le nekaj načinov, kako dekleta ohranjajo nizko težo! (simbolična fotografija)
Cigarete, dnevno jemanje odvajal, raznih zdravil, ki zavirajo apetit, to je le nekaj načinov, kako dekleta ohranjajo nizko težo! (simbolična fotografija)FOTO: iStockphoto
Zdaj že nekdanja avstralska urednica Voguea Kirstie Clements je pred kratkim razkrila umazane podrobnosti iz sveta mode, med drugim tudi to, da manekenke še vedno stradajo, včasih lakoto premagujejo celo tako, da jedo robčke, ki jim napolnijo želodec, in s svojimi izjavami dvignila veliko prahu, saj je spet odprla temo, ki še vedno ostaja velik tabu. Kirstie Clements je kar 25 let uspešno vodila avstralsko izdajo revije Vogue.
Temačni svet mode so vzeli pod drobnogled tudi v oddaji Svet na Kanalu A.
Dokler je njeni nadrejeni niso odpustili, kar je Avstralko močno ujezilo in spodbudilo, da se je lotila pisanja knjige The Vogue Factor, v kateri je ponudila vpogled v temačen svet mode, ki je na straneh prestižne revije seveda predstavljen v najlepši luči. Zaradi hitrega naraščanja anoreksije in bulimije ter številnih smrti deklet, ki so bolehale za motnjami hranjenja, so v svetu mode ponekod nehali najemati presuha dekleta. Vendar Kirstie trdi, da je anoreksija še vedno prisotna in dekleta še vedno stradajo, da bi ustrezala merilom modnih oblikovalcev. Da bi premagale lakoto, naj bi nekatere celo jedle robčke, je razkrila Clementsova.

Pariško "vitke"

Clementsova je v knjigi citirala rusko manekenko, ki ji je razkrila, da ena izmed njenih sostanovalk, ki jo oblikovalci uporabljajo kot model za krojenje oblek, večino časa preživi v bolnišnici na infuziji. Tudi sama je bila priča dejstvu, da manekenka, s katero so snemali tri dni skupaj, v tem času ni zaužila niti enega obroka. Zadnji dan snemanja naj bi dekle še komaj stalo na nogah. Dejala je tudi, da so manekenke, ki v Avstraliji veljajo za vitke in uspešne, morale izgubiti vsaj dve konfekcijski številki, če so želele dobiti delo na stari celini. V uredništvu so ta dekleta imenovali "Paris thin" ali pariško vitke.

Bolnega dekleta nihče ne bo najel!
Bolnega dekleta nihče ne bo najel! FOTO: Facebook
Temačna plat sveta mode

Dejstva, ki jih v svoji knjigi navaja Clementsova, niso novost. O grozotah, ki se dogajajo v modnem svetu, se je že veliko govorilo in pisalo tudi v preteklosti. Zaradi strogih meril v svetu mode, v katerem nekateri oblikovalci zahtevajo "hodeče obešalnike" in konfekcijsko številko 32 oziroma tako imenovano "size zero", je umrlo že veliko deklet, ki so bile v želji, da bi uspele, pripravljene narediti vse. Ruska manekenka Kira Dikhtyar je razkrila, kaj vse počnejo dekleta, da bi ohranjala boleče vitka telesa: "Cigarete, dnevno jemanje odvajal, raznih zdravil, ki zavirajo apetit, to je le nekaj načinov, kako ohranjajo nizko težo!" Svojo presnovo pospešujejo tudi drugače, s pomočjo drog in s posebnimi injekcijami, je še razkrila Kira in dodala: "Slišala sem za več primerov, ko agenti dekleta nagovarjajo, naj pospešijo metabolizem z uporabo različnih drog, denimo kokaina in amfetamina oziroma 'spida'. Tako se tudi lažje uprejo hrani. Vse bolj priljubljene so tudi različne injekcije, ki spodbujajo metabolizem v kombinaciji z dieto, ko lahko dnevno zaužijejo največ 2090 kJ (500 kalorij). To počno tudi 'zdrave' manekenke,“ je še pojasnila Kira.

Zahtevajo anoreksijo

O nečloveških zahtevah modnih agentov je javno spregovorila tudi priznana manekenka Coco Rocha. Odkrito je priznala, da so tudi od nje zahtevali "anoreksičen" videz in ji naročili, naj shujša, čeprav je zelo vitka. Ko so postavljena pred dejstvo, dekleta nimajo prav veliko izbire, če želijo, da jih najamejo. In medtem ko se nekatere lotevajo ekstremnih metod hujšanja, se druge odločajo za hipnozo ali pa celo uživajo kosme vate, ki se v želodcu napihnejo, dekleta pa tako lažje preživijo dan brez hrane, saj ne občutijo lakote.

Vrnila se je na stara pota

O Crystal Renn so mediji v preteklosti že veliko pisali, nase pa je opozorila kot ena uspešnejših močnejših manekenk, ki se je zavzemala za to, da bi v modnem svetu izkoreninili anoreksijo, saj je v zadnjih letih med manekenkami zahtevala preveč žrtev. 26-letna Američanka je svojo kariero v svetu mode začela pri rosnih 14 letih, ko so jo povsem po naključju modni agenti odkrili na ulicah domačega mesteca Clinton. Sploh ni mogla verjeti, da se ji odpirajo vrata v svet mode, a so jo postavili pred kruto dejstvo, da mora izgubiti tretjino svoje teže. Crystal je ubogala in se držala stroge diete ter živela le od enega skromnega obroka dnevno. Vsi pritiski so imeli nanjo zelo negativen vpliv in so ji povzročili hude fizične in psihične težave. Tako je kot 16-letnica pri 175 centimetrih tehtala komaj 43 kilogramov in končno priznala, da ima anoreksijo. Pozneje je bolezen premagala, pridobila 32 kilogramov in začela uspešno kariero kot "plus-size" manekenka. A je kmalu pozabila na svoje poslanstvo in začela hujšati. Danes se Crystal vidno shujšana vrača na stara pota.

Isabelle Caro – obraz anoreksije

Včasih se sanje o uspešni manekenski karieri končajo na najbolj tragičen način. Smrt manekenke in igralke Isabelle Caro je bila ena najbolj odmevnih v svetu mode. Krhka Francozinja je leta 2007 izpostavila svoje telo za italijansko kampanjo proti anoreksiji v želji, da bi pomagala ljudem, ki se prav tako spopadajo s to zahrbtno boleznijo. Z anoreksijo se je borila kar 15 let, od svojega 13. leta: "Predolgo sem se skrivala in zakrivala pred ljudmi. Zdaj se želim pokazati kot neustrašna, čeprav vem, da moje telo vzbudi gnus. Ljudem želim razkriti nevarnost, ki jo ta bolezen prinaša!"  Plakati grozljivo suhe Isabelle so po svetu ljudi opozarjali na nevarnosti, ki jih prinašata bulimija in anoreksija, sama pa je boj z boleznijo izgubila. Umrla je 17. novembra 2010, stara komaj 28 let. 

Črno leto 2006

Leto 2006 se je v zgodovino zapisalo kot črno leto v modnem svetu. Za posledicami anoreksije in bulimije je umrlo kar pet manekenk. Med njimi je bila precej odmevna smrt uspešne brazilske manekenke Ane Caroline Reston, ki je veljala za muzo priznanih oblikovalcev, delala je celo za modni hiši Dior in Armani. Umrla je 21. letu starosti zaradi odpovedi ledvic, kar je bila posledica neprestanega stradanja. Živela je le od jabolk in paradižnikov, pri 173 centimetrih višine pa je tik pred smrtjo tehtala borih 39 kilogramov. 

Obline so v modi

Med tistimi, ki pa se z nečloveškimi zahtevami nekaterih modnih oblikovalcev ne strinjajo, je Franca Sozzani, urednica italijanskega Voguea. Jasno in glasno je pokazala, da se ne strinja z modnim trendom, ki od manekenk zahteva stradanje, proti anoreksiji pa se bori tudi preko naslovnice svojega modnega časopisa. "Modni posel so vedno obtoževali spodbujanja mladih deklet k anoreksiji in s temi akcijo želim pokazati, da smo se v modi pripravljeni aktivno boriti proti tej zahrbtni bolezni,“ je razložila Sozzanijeva in obljubila, da bo v prihodnje izdaje vključila še več močnejših manekenk. "Ne vem, zakaj bi morala močnejša dekleta shujšati. Pogosto so bolj okrogle ženske še bolj privlačne in zapeljive,“ je še dodala urednica.

Kaj pa izkušnje slovenskih manekenk?

Nekdanja manekenka in fotomodel Tjaša Stanič nam je priznala, da težko verjame zgodbi Kirstie Clements, ki v svoji knjigi trdi, da so nekatere manekenke celo jedle robčke, da bi premagale lakoto. "Mislim, da gre za prijem, da bi se knjiga bolje prodajala. Sicer pa moram reči, da manekenka zelo težko zdrži ves dan, če spije le en kozarec vode, saj potrebuje veliko energije." Tjaša sicer prizna, da je tudi sama pred Fashion weekom manj jedla. "Da lahko zlezeš v tiste hlače. Ampak ne gre za drastično hujšanje. Z manekenstvom bi se pač morala ukvarjati samo naravno vitka dekleta, ker ne moreš stalno hujšati, saj zboliš. Bolnega dekleta pa nihče ne bo najel. To je dejstvo." Naša sogovornica trdi, da v svoji karieri nikoli ni doživela pritiskov, da mora shujšati: "Vsaka manekenka pozna svoje telo in jaz sem naravno vitka. Tistih nekaj centimetrov, ki sem jih morala izgubiti pred modno revijo, sem odpravila tako, da sem pila malo več vode, to je bil neke vrste post ... Ni pa nikoli od mene nihče zahteval nič drastičnega." Da so nekatera dekleta pripravljena narediti marsikaj za lepoto, je lahko videla tudi Tjaša: "Kar zgrozila sem se, ko sem videla, da so si nekatere manekenke svoja šrtleča ušesa limale s sekundnim lepilom. Rekle so, da je to zanje normalno, da se sicer kožica potem nekoliko lušči. To se je zgodilo v vzhodni Evropi. V profesionalnem svetu sicer tega ni. Je prav zaželjeno, da ima punca štrleča ušesa, da ima kriv nos, ... Vendar, kot pravim, to je bila zgolj ena bizarna zgodba iz vzhodne Evrope."

Pridružite se nam na Facebooku, to lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 561