Zadovoljna.si
kopalke

Svet na Kanalu A

Umreti za vitko postavo

Z. T.
23. 04. 2013 13.15
10

Britance je pretresla smrt 23-letne študentke medicine, ki je vedno veljala za zdravo dekle. A imela je svojo skrivnost, da bi izgubila kilograme, je jemala prepovedane tablete, s pomočjo katerih je mogoče shujšati. A žal ne brez posledic. Trg prepovedanih substanc za hujšanje cveti, saj je vedno dovolj obupanih posameznic in posameznikov, ki v želji, da bi imeli sanjsko postavo, pozabijo na to, kaj je varno, in preko spleta kupujejo 'smrt'. A dejstvo ostaja, da je edini ključ do uspeha zdrav življenjski slog.

kopalke
kopalke FOTO: iStockphoto
Kakšno je stanje v Sloveniji, v prispevku oddaje Svet na Kanalu.
Sarah Houston je umrla stara komaj 23 let, nedolgo za tem, ko je svojemu psihiatru najavila veselo novico, da ne boleha več za bulimijo, so jo pokopale nevarne in prepovedane tablete, namenjene hujšanju. Tablete dinitrofenola, imenovane DNP, je sicer zlahka dobiti preko spleta, a z njimi povezujejo kar 62 smrti po vsem svetu. Pri obdukciji pokojnega dekleta se je pokazalo, da so nedvomno prav te tablete krive za njeno smrt.

Prepovedana substanca je dostopna preko spleta

DNP je prepovedana substanca, zato niti ni znano, kakšne količine so za človeka smrtne. V 30. letih 20. stoletja so DNP v Združenih državah Amerike sicer uporabljali kot sredstvo za hujšanje, a so ga leta 1938 umaknili zaradi nevarnih stranskih učinkov, med katerimi je zelo visoka vročina, ki je lahko usodna. Znano pa je, da ga kljub temu atleti in bodibilderji še vedno uporabljajo za izgubo teže, saj DNP precej zvišuje metabolizem telesa. A prav tu nastane problem, saj hitra poraba zaužite hrane lahko povzroči pregretje telesa. Stranski učinki zastrupitve s to substanco so tudi slabost, bruhanje, hladen pot, vrtoglavica, hitro dihanje in neenakomerno bitje srca, kar lahko na koncu vodi v komo in smrt.

Strah, da bi se zredila

Med znanimi, a tudi prepovedanimi substancami za hujšanje je poznan še efedrin, ki je v Sloveniji prepovedan, v Veliki Britaniji pa ostaja legalen in dostopen brez recepta. Znana je zgodba 46-letne Britanke Michelle Rumsey, ki se je na vsak način želela znebiti odvečnih kilogramov in preko spleta našla hitro rešitev. Naletela je na efedrin, ki ga je tudi naročila in jemala štiri leta, kar pa je pustilo na njenem telesu hude posledice. Efedrin je namreč substanca, ki ima podobne lastnosti kot amfetamin. Lahko poveča krvni tlak in vodi v bolezni srca, nestrpnost in nespečnost. Michelle je naročala po dva paketa tablet na mesec, vsak jih je vseboval 50. Jemala je po dve tableti na dan in se tako odpovedala zajtrku in večerji, za kosilo si je privoščila le malo pečenega krompirja s sirom. Do avgusta 2006 je izgubila 10 kilogramov. Efedrin je zaviral apetit, Michelle pa je bila prepričana, da bi s prenehanjem jemanja tovrstne substance spet pridobila na teži.

Dieta
Dieta FOTO: iStockphoto

Uničeno življenje zaradi tablet

Z leti je Britanka začela čutiti stranske učinke, diagnosticirali so ji visok krvni tlak v arterijah pljuč, kar povzroči odpoved srca. Efedrin je povzročil oženje krvnih žil v njenih pljučih, srce pa je hudo opešalo. Zdravnik ji je predpisal koktajl sedmih zdravil, ki ohranja krvne žile dovolj razširjene in mišice v pljučih aktivne. Ko odpovejo, zdravniki ne znajo predvideti, kdaj bo potrebovala cevko, ki bo v srce dovajala zdravila. Po ocenah zdravnikov naj bi bila njena življenjska doba le še 10 let.

Vedno nekaj novega

Iznajdljivosti tistih, ki želijo zaslužiti na račun obupanih, ni nikoli konec, tako se je, ko so tudi z ameriškega trga umaknili izdelke, ki so vsebovali efedrin, lansirali novega, ki je vseboval drugo substanco, in sicer sinefrin. Ta je sicer nekoliko manj agresiven kot efedrin, a po vsej verjetnosti pomeni prav tako resno tveganje za zdravje, saj povečuje tveganje za možgansko kap in srčni napad.

Zdrav življenjski slog naj bo na prvem mestu.
Zdrav življenjski slog naj bo na prvem mestu. FOTO: iStockphoto

So predpisovali smrt?

Včasih se pod drobnogledom znajdejo tudi tablete, ki so še nedavno veljale kot učinkovito zdravilo. Tako se mora na sodišču zagovarjati francosko farmacevtsko podjetje Servier, ki naj bi, tako mu očita obtožnica, bolnike in oblasti zavajal glede uporabe zdravila proti diabetesu, imenovanega Mediator, ki se ga je predpisovalo tudi za hujšanje. Tožilstvo je prepričano, da je uporaba zdravila kriva za vsaj 500 smrti. Gre za enega večjih škandalov na področju zdravstva v Franciji, saj so pod drobnogledom tudi predstavniki državne uprave, ki so dovolili nadaljnje predpisovanje zdravila. Mediator je bil pacientom na voljo od leta 1976, do leta 2009 pa so zdravniki recept zanj napisali kar petim milijonom različnih bolnikov. Najprej so ga predpisovali kot zdravilo za diabetes, pozneje pa so ga uporabljali tudi za hujšanje, saj zmanjšuje tek. Francoski zdravniki so že dolgo opozarjali na nevarne stranske učinke tablet, a so vseeno dovolili prodajo, leta 2009 pa so zdravilo dokončno umaknili iz prodaje in s tem verjetno rešili kar nekaj človeških življenj. Tablete naj bi povzročale utrujenost, zadihanost in odebelitev srčnih zaklopk.

Zdrav življenjski slog je ključen

Ob vsem tem je treba povedati, da je oseba, ki ima zaradi odvečnih kilogramov močno načeto samozavest in ne ve, kako kilograme izgubiti, zelo ranljiva 'tarča' za vsakogar, ki bi rad zaslužil. Obljuba, da je mogoče z nekim izdelkom učinkovito in hitro shujšati brez kakršnega koli odrekanja in napora, tako pogosto pade na plodna tla. A dejstvo je, da le zdrav življenjski slog, ki pomeni uravnoteženo in zdravo prehrano ter seveda gibanje, lahko na dolgi rok pomeni ključ do trajnega uspeha. Predvsem pa velja biti pozoren, saj je mogoče preko spleta na zelo preprost način kupiti marsikaj, kar obljublja hitre rezultate, a kot pričajo tudi zgornje zgodbe, so lahko posledice usodne.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 570