Kartanje je, če pogledamo razmerje med moškimi in ženskami na raznih tekmovanjih, vsekakor moška disciplina, če pa pogledamo za štiri stene, se slika zagotovo spremeni, saj so pri družabnem igranju kart ženske najbrž enakomerno zastopane. Pa so ženske kaj drugačne pri igranju kart kot moški? Ker je igra taroka po ocenah najbolj razširjena igra kart pri nas, smo pri predsedniku Tarok zveze Slovenije Bojanu Štern preverili, kako je s tem. Naš sogovornik pravi, da so ženske vsekakor enakovredne nasprotnice. Kot je dejal, brez upoštevanja elektronskega igranja, ker obstaja tudi takšno igranje taroka pri nas, je v slovenski tarok zvezi, ki vključuje 21 klubov, 292 igralcev, med temi je približno od 10 do 12 igralk, starost pa gre od 25 do 65 let, največ jih je med 55. in 65. letom. ''Mogoče se ženske malo bojijo te moške prevlade v taroku, čeprav moram priznati, da ženske ko igrajo, so zelo dobre. So enakopravne v tej miselni igri moškim v določeni fazi,'' pojasnjuje Štern.
Prijetno druženje ob kartah
''Na državnem prvenstvu imamo pet krogov po 18 iger, igral sem tri kroge z ženskami in moram reči, da so po znanju zelo dobre, so pa tudi dobile dobre karte,'' se spominja Štern. Zato spodbuja ženske kvartopirke, naj se pridružijo. ''To je prijetno druženje, seveda ob jasno določenih pravilih igranja taroka, se pogovarjamo, izmenjujemo mnenja.'' Kot pravi, so nekatere igralke ob koncu bolj zadovoljne z rezultati, nekatere manj, a druženje je zabavno za vse. Morda ženske bolj goljufajo kot moški? ''Pri nas se ne goljufa, morebitno goljufanje se tudi kaznuje. Sicer pa bi prej rekel, da moški bolj goljufajo kot ženske, bolj prefinjeno,'' pove v šali.
Rada igra tarok
Med zagrizenimi igralkami taroka je zagotovo Ljubljančanka Elica Fabjan, ki jo je taroka naučil oče. 73-letno upokojenko tarok veseli, saj ima tako priložnost za druženje. Članica Tarok društva Kranj je že kakšnih pet let. ''Sem med prvimi ženskami, ki so se lotile tekmovalnega igranja taroka. Za tarok me je navdušil oče, od takrat sem vedno igrala, tudi v službi med odmori smo igrali tarok.'' Kljub temu gospa Fabjan meni, da nima toliko izkušenj. ''Zagotovo pa rada igram.'' Pravi, da pravzaprav raje igra proti moškim. ''Ženske smo si bolj konkurenca, ampak v resnici je vseeno, ni bistvene razlike.'' Čeprav je med igralci taroka precej manj žensk kot moških, pravi, da ne pogreša več predstavnic ženskega spola. ''Ženske niso tako vztrajne, mnoge pridejo in gredo.''
Treba si je vzeti čas
Fabjanova poudarja, da je za uspeh pri taroku na prvem mestu treba imeti znanje. ''Potem pa je tu seveda tudi sreča, kakšne karte dobiš. Sama zadnje čase nisem na vrhuncu, ne po znanju, ne po sreči. Zdi se mi, da mi je včasih bolje šlo. Naredim napake, ko sem potem sama nase jezna. Prehitra sem, ne igram počasi, prehitro vržem, brez premisleka, to je moja največja napaka. Ampak veselje pa še imam.'' Sicer pa sama ne opaža kakšnih bistvenih razlik v tem, kako igrajo tarok moški in kako ženske. ''Ženske imajo manj časa in manj poguma morda, da bi sploh začele igrati.''
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV