Zadovoljna.si
Koncertni ansambel Slakove glasbe

Narodna

'Mladi čutijo narodno-zabavno glasbo globoko v sebi'

J.V.
28. 02. 2020 09.56
1

"Ledino sta orala Lojze Slak in Slavko Avsenik. Za njima Alpski kvintet, Franc Mihelič, Štirje kovači …. To so imena, ki so po mojem mnenju v narodno-zabavni glasbi doprinesla največ," nam je zaupal Klemen Rošer, harmonikar in ustanovitelj Koncertnega ansambla Slakove glasbe, eden izmed 30 ansamblov, ki bodo med 25. in 27. junijem stali na odru glasbenega festivala Kraljica veselica, ki bo v dolini pod Poncami gostil najbolj zveneča imena narodno-zabavne glasbe.

Kaj vam pomeni narodno-zabavna glasba?

Narodno-zabavno glasbo spremljam vse od svojih otroških let in že takrat me je tako zelo prevzela, da sem zelo hitro vedel, da me bo spremljala celo življenje. Danes mi predstavlja hobi in poklic hkrati.

Kako pestri so vas toplejši meseci, ko je sezona gasilskih veselic?

S Koncertnim ansamblom Slakove glasbe večinoma koncertiramo, na gasilskih veselicah ne igramo. Tako, da naša sezona koncertov traja od septembra do aprila, poleti pa snujemo scenarij za prihajajočo koncertno sezono.

Ampak čas za dopust si verjetno vseeno najdete? Koliko vnaprej ga morate načrtovati?

Glede na to, da poletne mesece izkoristimo za intenzivne priprave, ki so zelo obširne, se moramo člani ansambla dobro uskladiti, da so dopusti prilagojeni vsem našim glasbenim obveznostim. Zaradi tega načrtujemo dopuste že kar hitro, malo po novem letu.

Je kakšna zabavna anekdota, ki se je vašemu ansamblu zgodila na odru?

Jah, na živih nastopih se seveda marsikaj zgodi. (smeh) Seveda se trudimo, da je pripetljajev, ki niso planirani v sklopu našega scenarija čim manj, a vsi smo le ljudje. Eden izmed pripetljajev se nam je zgodil le nekaj tednov nazaj, ko je naš kitarist Boris zaigral sicer čudovit kitarski solo v skladbi »Še enkrat« a med vsemi kitarskimi efekti se je zmedel in vklopil distortion efekt (ki se uporablja v rock in drugih zvrsteh, vsekakor pa pri narodno-zabavi glasbi ne). Tako je poskrbel za rahel šok vseh prisotnih. (smeh)

Koncertni ansambla Slakove glasbe
Koncertni ansambla Slakove glasbeFOTO: Tjaša Oman

Imate tudi kakšne zanimive izkušnje z oboževalci/oboževalkami?

Predvsem je nam vsem všeč druženje z oboževalci, ki ga imamo vedno po vsakem koncertu. Lepo je poslušati, kako oni čutijo in spremljajo Slakovo glasbo in zelo je prijetno, ko vidimo, kako veliko jim pomeni naša zasedba, ki s svojim namenom pelje to glasbo naprej.

Kakšna je razlika med publiko v tujini in pri nas? Smo Slovenci sicer veliki veseljaki?

Po mojih osebnih izkušnjah je razlika med tujino in Sloveniji, kar se odziva publike tiče, kar velika. Načeloma je publika v nemško govorečih deželah veliko bolj »hvaležna«. Ampak Slakova glasba je tako velika, da z izvajanjem le-te ta stereotip z lahkoto prelomimo. Na naših koncertih je publika vedno najboljša, glasna in odlično se povežemo z njo.

Zdi se, da se nad njo navdušuje tudi vedno več mladih. Ali opažate na svojih nastopih veliko mladih?

Zagotovo. Mladi čutijo narodno-zabavno glasbo globoko v sebi in tako je prav.

Se vam zdi, da mladi na veselice in koncerte hodijo predvsem zaradi druženja in alkohola, ali jih večina tudi spoštuje narodno glasbo?

Na veselice in koncerte hodijo zaradi naboja narodno-zabavne glasbe, ki jih napolni. To iščejo in to želijo.

Kako strastni oziroma zvesti so vaši oboževalci?

Zelo. Na naše koncerte se publika vrača. Lepo je tudi slišati njihove zgodbe, ko so hodili že na nastope Ansambla Lojzeta Slaka, sedaj pa to prakso nadaljujejo na nastopih Koncertnega ansambla Slakove glasbe.

Bi rekli, da bo Kraljica veselica letos češnja na torti vseh veselic?

Glede na to, da gre za izvrstno zastavljen projekt sem prepričan, da bo dogodek nepozaben.

Je to nekaj, na kar smo Sloveniji čakali že nekaj časa? Kakšno je vaše mnenju o dogodku?

Slovenija potrebuje spektakularni dogodek za namen počastitve narodno-zabavne glasbe in njenih oboževalcev. Ravno zaradi tega glasbeniki projekt Kraljica veselica zelo pdpiramo.

Kakšna so vaša pričakovanja glede nastopa na tako velikem eventu in takšno množico ljudi?

Slakova glasba je velika in zaradi tega spada na velike odre. Nastop pričakujemo z največjim veseljem.

Koncertni ansambel Slakove glasbe
Koncertni ansambel Slakove glasbeFOTO: Tjaša Oman

Kakšna se vam sicer zdi prihodnost narodno-zabavne glasbe v Sloveniji? Bodo mlajše generacije nadaljevale tradicijo?

Sam osebno poučujem diatonično harmoniko in med učenci opažam vsako leto večji interes za narodno zabavno glasbo. Niti najmanj se ne bojim, da mlade generacije ne bi poskrbele za nadaljevanje tredicije.

Kako gledate na mlajše ansamble? Kot na konkurenco ali kot na pozitivno ohranjanje te zvrsti glasbe?

Vsak se trudi po svojih najboljših močen in prepričanjih. Poslušalci so tisti, ki dajo najboljši signal, kdo je in kdo ni na pravi poti. Vsekakor mlajših ne vidim kot konkurenco. Vsi smo morali enkrat začeti.

Katera skladba, ki jo igrate na koncertih je članom ansambla najbolj pri srcu?

Delo koncertnega ansambla Slakove glasbe je poustvarjanje glasbe Lojzeta Slaka. Slakove so nam torej nasplošno pri srcu. V letošnji koncertni sezoni nam je zelo všeč »Lepa Marica«.

Kaj pa od drugega izvajalca?

Glede na to, da sem velik oboževalec narodno-zabavne glasbe je skladb, ki so mi všeč, zelo veliko. Težko bi izpostavil eno ali dve.

Koga od slovenskih narodno-zabavnih ansamblov na sploh najbolj občudujete in se vam zdi, da je veliko doprinesel na tem področju?

Seveda sta »ledino orala« Lojze Slak in Slavko Avsenik. Za njima Alpski kvintet, Franc Mihelič, Štirje kovači …. To so imena, ki so po mojem mnenju v narodno-zabavni glasbi doprinesla največ.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375