Zadovoljna.si
V Indiji vsako leto ubijejo okrog 600 tisoč še nerojenih deklic.

Novice

Mučijo jih, dokler ne rodijo dečka

Z.B.
27. 05. 2011 13.22
7

V Indiji so v zadnjih desetih letih umorili osem milijonov ženskih zarodkov. Bodoče matere so na najrazličnejše načine prisilili, da prekinejo nosečnost, ko so izvedele, da pričakujejo deklico. In čeprav je bil ukrep, s katerim naj bi vzpostavili nadzor nad rastjo populacije, sprva videti human, se je v zadnjih letih prelevil v zastrašujoče početje. Najnovejši popis prebivalcev kaže, da je v Indiji močno padlo število deklic v starosti do sedem let. Okrutneži, ki morijo nerojene deklice, so prav njihovi očetje.

V Indiji vsako leto ubijejo okrog 600 tisoč še nerojenih deklic.
V Indiji vsako leto ubijejo okrog 600 tisoč še nerojenih deklic.FOTO: Reuters
Rekha in Kulwant živita v manjšem elitnem delu New Delhija. Rekha ima tri leta staro hčerkico, Kulwant pa je mama kar treh deklet, starih 24, 23 in 20 let. Ima tudi sina, ki je pred kratkim praznoval 16. rojstni dan. Njuni zgodbi sta si zelo podobni, a nista osamljeni, saj enako usodo deli na milijone družin. Gre za zgodbe o ženskah, ki svojemu soprogu nikakor ne morejo roditi moškega potomca. Zanosijo in pod prisilo vedno znova prekinjajo nosečnost, vse dokler pregled z ultrazvokom ne pokaže, da pričakujejo sina. Rekha in Kulwant sta zbrali pogum in svoji zgodbi o grozotah, ki sta jih doživeli od svojih najbližjih, razkrili javnosti.

Tašča ji je grozila

Kulwant je v času med rojstvom svoje tretje hčerke in preden je prišel na svet njen sin, zanosila še trikrat. Tašča ji je vedno govorila, da jo bo mož zapustil, če spet rodi punčko. Grozila ji je, jo mučila in žalila. "Trikrat sem morala splaviti, družina me je v to prisilila. No, nazadnje se mi je le nasmehnila sreča in sem povila dečka. Vedno sem govorila, da zame spol otroka ni pomemben. Nihče mi ni želel prisluhniti, tudi mož ne. Celo njegov brat se je vpletal v moje nosečnosti.  Spominjam se svojega prvega abortusa. Bila sem noseča pet mesecev in zelo srečna. A čim so izvedeli, da nosim punčko, so me prisilili, da splavim. Še danes jo pogrešam, pravzaprav pogrešam vse svoje otroke, ki sem jih splavila," je v joku za BBC priznala Indijka.

Številne ženske so žrtev svojih mož.
Številne ženske so žrtev svojih mož.FOTO: Reuters
Njen zakon je bil pekel

Razočarana zaradi vsega, kar je morala pretrpeti, prizna, da so bila leta, ki jih je preživela v zakonu, grozljiva. Družina jo je nekega dne poskusila celo zažgati: "Zelo so bili jezni name. Niso želeli hčerk, jaz pa sem jih rojevala. Hoteli so sinove, ki bodo k hiši prinesli zajetno doto." Kulwantin mož je umrl le tri mesece po rojstvu sina, ki si ga je tako zelo želel. Indijka pravi, da verjame, da ga je doletela zaslužena kazen.

Deklice uničijo družino

Rekha je mama tri leta stare hčerke. Septembra lani je zanosila, njena tašča pa jo je prepričala, naj abortira, ko je izvedela, da pričakuje dvojčici. "Odgovorila sem ji, da zame ni pomembno, ali pričakujem dečka ali deklico. Ona je bila drugačnega mnenja. Moj soprog in njegova mama sta prepričana, da v hiši, v kateri se rojevajo deklice, ni sreče. Verjameta, da z rojstvom deklic družina izgine, medtem ko jo dečki ohranijo," je povedala Rekha.

Moški želijo le moške potomce.
Moški želijo le moške potomce.FOTO: Reuters
Detomor?

Po podatkih, ki so jih zbrale različne nevladne organizacije, je v Indiji ogromno primerov detomora, dogajajo se številne zlorabe, zapostavljanje deklic je zelo pogosto. Leta 1961 je bilo število dečkov in deklic v Indiji približno enako, danes je deklic precej manj. Le še Kitajska je pred Indijo na tej neslavni lestvici. Ko je v Indiji govor o rojevanju, velikokrat omenjajo "detomor". Celo indijska oblast je morala priznati, da ukrepi za nadzor rojstev niso bili uspešni in so dosegli povsem nasprotne ter nehumane učinke. "Način, kako preprečujejo rojstvo deklic, je nacionalna sramota. Veliko moramo še narediti, da bi rešili nedolžne otroke," je izjavil indijski premier Manmohan Singh po objavi podatkov popisa prebivalcev in poimenoval borbo proti temu groznemu početju prava "križarska vojna".

Kakšna usoda čaka mlado nevesto?
Kakšna usoda čaka mlado nevesto?FOTO: Reuters

Ni potrebe, da bi se rojevali le sinovi

Sabu George, najbolj znan indijski borec za pravice nerojenih otrok, na drugi strani trdi, da oblast ni pokazala prav veliko odločnosti, da bi se stvari spremenile. "Do pred 30 leti je bilo razmerje med spoloma dokaj uravnoteženo, leta 1974 pa so strokovnjaki Inštituta medicinskih ved objavili študijo o testih za ugotavljanje spola otroka. Zadevo so predstavili kot nekaj pozitivnega za ženske, ki so lahko odločale o spolu otroka, ki ga bodo rodile. Ni prav, da spodbujajo uničevanje ženskih fetusov kot metodo nadzora populacije," je pojasnil George.

Potrebni so strogi ukrepi

V Indiji dovoljujejo prekinitev nosečnosti do 12. tedna nosečnosti, spol otroka pa lahko ugotovijo okrog 14. tedna. In čeprav so od leta 1994 abortusi zaradi spola otroka prepovedani, v resnici stvari potekajo drugače. Ženske ne morejo zbrati dovolj poguma in se ne znajo upreti nehumanim zahtevam, da se odrečejo svojemu otroku. Podatki kažejo, da je v Indiji uradno registriranih 40 tisoč klinik, ki opravljajo pregled z ultrazvokom. Če prištejemo še tiste, ki delajo na črno, jih je najverjetneje še veliko več. "Morali bi sprejeti zelo stroge ukrepe, da bi preprečili ta nehumani pojav. V nasprotnem primeru si ne morem zamisliti, kako bo Indija videti čez 10 let," je še dejal George.

 

Tragičen primer

Indijska policija je sredi maja aretirala moškega z imenom  Prakash Chari, ker je do smrti pretepel svojo ženo, ki je bila v šestem mesecu nosečnosti. Njen edini greh je bil, da ni ubogala moža, ki je zahteval naj splavi, ker je nosila deklico. Sosedje so nesrečni ženski sicer priskočili na pomoč in jo hudo ranjeno odpeljali v bolnišnico, vendar ji zdarvniki niso več mogli pomagati. Zaradi hudih poškodb je dan kasneje umrla. Zdravnik Pascoal Carvalho je za časopis AsiaNews o tragičnem dogodku izjavil, da je šokanten, žal pa ni osamljen. "Lahko smo zelo zaskrbljeni, saj kljub temu, da je v Indiji prepovedano ugotavljati spol še nerojenega otroka z ultrazvokom, dobiva problem abortiranja še nerojenih deklic vse večje razsežnosti. Gre za družbeno zlo, saj so posledice tovrstnega predsodka izjemno velike. Vsako leto namreč v Indiji ubijejo okrog 600 tisoč še nerojenih deklic."


 

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 604