Zadovoljna.si
Bolje solarij ali sonce?!

Novice

Je glavni krivec moda?

P.V.
23. 04. 2009 18.57
1

So vam kdaj rekli, da ste anoreksični? Motnja, ki je vse bolj pogosta, ne pomeni, da ste presuhi, temveč preveč ... zagoreli. Vsako pretiravanje je škodljivo in tudi prekomerno sončenje lahko pusti hude posledice – nastanek melanoma.

Ko se želja po lepoti sprevrže v grdo bolezen.
Ko se želja po lepoti sprevrže v grdo bolezen. FOTO: POP TV
Obsedenost z zagorelo kožo je dokaj pogosta, sploh med mlajšimi ljudmi. Odvisnost od umetnega sončenja oziroma solarija so strokovnjaki poimenovali tanoreksija. V želji, da bi bile videti čim bolj temne in seksi, mnoge predstavnice nežnega spola pozabljajo na varnost in pretiravajo z ležanjem v solariju. Posledica so pordela koža in opekline, ki ne le pospešijo staranje kože in nastanek gub, ampak lahko spodbudijo nastanek usodne bolezni, kot je kožni rak. Podatki so zaskrbljujoči: melanom je najbolj razširjena oblika tumorja med ženskami pod 30 let, ženskam v starosti med 20. in 29. letom ga diagnosticirajo tako rekoč vsak dan. Vsaka tretja ženska je namreč redna uporabnica solarija in to kljub splošno znani nevarnosti melanoma, ki se v tej starostni dobi pojavi kar dvakrat pogosteje kot rak dojke.

Tanoreksija na pohodu

Strokovnjaki opozarjajo, da je tanoreksija ali zasvojenost s solarijem med mladimi ženskami vse bolj pogosta. Mnoge so namreč prepričane, da je zagorelost iz solarija manj nevarna od sonca. Svetovni mediji, med njimi BBC opozarjajo, da modna zagorela polt za vsako ceno terja številne nedolžne in nevedne žrtve. Po podatkih britanske organizacije Cancer Research v Veliki Britaniji vsako leto zaradi malignega tumorja kožnih celic umre okrog 50 žensk, mlajših od 40 let. Zato zdravniki ljudem svetujejo, naj se raje odločijo za naravno sončenje. Če pa že ne gre drugače, naj, preden se izpostavijo umetnim žarkom solarija, kožo zaščitijo s kremo za sončenje. Dejstvo je, da je moč solarija veliko večja od moči sončnih žarkov, posledica pa so lahko hude opekline kože.


Bolje solarij ali sonce?!
Bolje solarij ali sonce?!FOTO: iStockphoto
Visok davek za zagorelo polt

Brezmejno izpostavljanje sončnim žarkom in pogosti obiski solarija še pred nekaj desetletji niso bili tako zelo priljubljeni. Običajno so se na plaži ljudje namazali z doma narejenimi pripravki za zaščito pred sončnimi žarki ali pa kar z družinsko negovalno kremo. Nekateri so prisegali na pivo, ki naj bi zagotovilo lepo barvo, drugi na olivno olje z nekaj kapljicami limoninega soka, tretji na kakavovo maslo. Na soncu so nato ure in ure brali, igrali človek ne jezi se ali kartali, ali pa se zabavali z igranjem odbojke na pesku. Pri tem pa nihče ni pomislil na posledice intenzivnega izpostavljanja soncu. Kako tudi bi, ko pa so nas strokovnjaki na vsakem koraku prepričevali, da je sončenje zdravo. Danes je zgodba drugačna. Problematika dosega že skorajda alarmantne razsežnosti, saj je rak kože v izrednem porastu.

Bolj obolevajo ženske

Maligni melanom kože je še pred nekaj desetletji veljal za dokaj redko bolezen, zadnjih dvajset let pa se razmere spreminjajo. Število obolelih narašča, vsakih šest do deset let jih je kar dvakrat več, narašča pa tudi umrljivost. Tudi Slovenija v tej žalostni bilanci ni izvzeta. Bolj pogosto obolevajo ženske kot moški. To potrjuje podatek, da je bilo pred dvajsetimi leti število novoodkritih melanomov pri moških 50 in pri ženskah 47, desetletje kasneje pa je zbolelo že 106 moških in 134 žensk.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646