Zadovoljna.si
Šiviljska šola za nigerijska dekleta in ženske predstavlja veliko upanje na boljše čase.

Novice

Je šiviljska šola novo upanje za Nigerijke?

M.K.
25. 10. 2012 16.52
1

Iz šiviljske šole na severu Nigerije prihaja glasen zvok ropotajočih strojev. Morda se zdi nekoliko neverjetno, a ravno ti stroji naj bi za te ženske pomenili novo upanje. Za milijone obupanih deklet, ki se zaradi visokih stroškov šolanja nikoli niso imele možnosti naučiti brati ali pisati, namreč predstavljajo odrešitev iz primeža nasilnih zakonskih zvez, v katere so jih kot najstnice prisilili starši. Volji poglavarja družine se do zdaj niso upale upreti, ker so bile brez lastnih finančnih sredstev, brez izobrazbe in v popolnoma podrejenem položaju. Nekatere so že bile na robu obupa, a brezplačno šolanje jim vliva pogum za boljšo prihodnost, do katere pa jih najverjetneje loči še dolga in trnova pot.

Enakopravnosti v Nigeriji tako rekoč ni.
Enakopravnosti v Nigeriji tako rekoč ni.FOTO: Reuters
Znano je, da je enakopravnost v Nigeriji vse prej kot splošno pravilo. V odročnih predelih na severu te afriške države naj bi bile po mnenju nekaterih strokovnjakov razlike med moškimi in ženskami celo največje na svetu. Tu živi na milijone deklet, ki se nikoli niso imela možnosti naučiti brati in pisati, prav tako se jih mora večina poročiti v zgodnjih najstniških letih, velikokrat s popolnimi neznanci. Lahko si predstavljamo, da je tak zakon vse prej kot preprost in poln ljubezni. Odnosi znotraj teh družin so velikokrat naravnost nevzdržni, nasilje pa vsakdanji pojav, a ker so nepismene in nimajo lastnih finančnih sredstev, večina žensk stisne zobe in prenaša trpljenje.

V zakon jih prisilijo zaradi hude finančne stiske

V mestu Kudina na severu Nigerije so ravno za ženske, ki so izpostavljene stalnemu strahu in pritiskom izredno patriarhalne družbe, ustanovili Tattalli, brezplačno šolo za dekleta in ženske, ki se želijo upreti trdi moški roki in zaživeti po svoje. Ustanoviteljica šole Saratu Aliyu je v enem izmed intervjujev ob otvoritvi povedala, da se je za to potezo odločila, ker želi ranljivim mladim ženskam ponuditi priložnost, da se naučijo različnih spretnosti in se tako zaščitijo pred porokami, v katere jih starši sicer običajno prisilijo zaradi hude finančne stiske. „Redke, ki jim uspe ubežati porokam brez ljubezni, zaradi hudega pomanjkanja in stiske običajno zabredejo na napačna pota in so v borbi za vsakdanji kruh prisiljene v prostitucijo za drobiž,“ z žalostjo ugotavlja Aliyujeva, ki je šolo zgradila z lastnimi finančnimi sredstvi. „Že samo zato, ker si same ne morejo pomagati, se jim lahko zgodi veliko hudega. Ker nujno potrebujejo denar, zagrabijo vsako priložnost, ki se jim ponudi, tudi najslabšo.“

Na severu te afriške države je skoraj dve tretjini žensk nepismenih.
Na severu te afriške države je skoraj dve tretjini žensk nepismenih.FOTO: Reuters
Pretresljive zgodbe

Zgodbe deklet in žena, ki obiskujejo šolo Tattalli, so pretresljive. „Ko sem bila stara 14 let, so me starši prisilili v zakon z moškim, ki je bil brez zaposlitve in je samo posedal doma. Takoj po poroki sem zanosila. Velikokrat me je pretepal in vpil name. Ko sem se šla potožit k svojim staršem, me je oče nadrl in poslal nazaj v pekel,“ se je medijem izpovedala Bilkisou, danes 17-letna mladenka, ki je v zakonu hudo trpela, zato je nekega dne vzela svojo hčerkico, si jo privezala na hrbet in zbežala. Zatočišče je poiskala v šoli Tattalli, kjer se zdaj uči šivanja in peke. Upa, da bo kmalu lahko zaslužila dovolj denarja za samostojno življenje in ne bo nikoli več prepuščena na milost in nemilost moške volje.

Je šiviljska šola upanje za ženske v Nigeriji - 2
Je šiviljska šola upanje za ženske v Nigeriji - 2 FOTO: Reuters
Za izobraževanje hčera zmanjka denarja

Osnovno- in srednješolsko izobraževanje naj bi bilo v Nigeriji sicer brezplačno, a v resnici je treba za pridobitev izobrazbe odšteti kar zajeten kupček denarja, ki si ga večina nigerijskih družin ne more privoščiti. Nekateri učitelji namreč tudi javno zahtevajo plačilo za odobritev napredovanja v višji letnik, kar glede na tamkajšnja zakonska določila ni sporno. Za šolanje sinov družine še nekako 'napraskajo' dovolj denarja, za hčerke ga skoraj vedno zmanjka oziroma ga je škoda. „Starši dekleta hitro oddajo v zakon zato, da imajo potem doma ena lačna usta manj,“ z žalostjo ugotavlja Rukayyat Adamu, ravnateljica šole Tattalli, na kateri lahko sprejmejo 150 učenk, za katere je šolanje popolnoma brezplačno.

Enakopravnosti tako rekoč ni

Po poročilih organizacije British Council, ki je specializirana za izobraževalne in kulturne možnosti po svetu, v severni Nigeriji več kot dve tretjini deklet, starih od 15 do 19 let, ne zna prebrati niti najenostavnejših stavkov (na bolj razvitem jugu zgolj 10 odstotkov). Kar polovica vseh deklet v tej regiji se poroči pred dopolnjenim šestnajstim letom, prav toliko pa naj jih nikoli ne bi sedlo v šolske klopi. Rezultati raziskave te organizacije Nigerijo med 134 državami na lestvici enakopravnosti med spoloma uvrščajo šele na 118. mesto, kar je vse prej kot zavidljiv položaj.

Denarja za šolanje hčera običajno zmanjka ali pa ga je škoda.
Denarja za šolanje hčera običajno zmanjka ali pa ga je škoda.FOTO: Reuters
Na severu je čutiti vpliv šeriatskega prava

Problem je še posebej pereč na pretežno muslimanskem severu Nigerije, kjer se čuti velik vpliv šeriatskega prava. Veliko moških je močno razočaranih, ker ne zmorejo preskrbeti svoje družine, kot jim veleva sveta knjiga, svojo jezo pa zato znašajo nad nič krivimi ženami, jih zmerjajo, žalijo in pretepajo. Kaduna je sicer eno izmed številnih severnih mest, močno podvrženim vplivom in vladi radikalne islamistične skupine Boko Haram. Ta je odgovorna za hudo nasilje in množične napade v regiji, kar še dodatno slabi že tako mizerno gospodarstvo. Na vprašanje, ali se bodo nigerijske ženske z opismenjevanjem kdaj uspele popolnoma izviti iz primeža nasilnih mož in se postaviti na svoje roke, ne zna odgovoriti nihče. A prav gotovo bodo zelo vesele že majhnega napredka v tej smeri. Vsak korak jih bo namreč navdal s prepotrebnim upanjem in jim dal motivacijo za nadaljnja prizadevanja.

Šiviljska šola za nigerijska dekleta in ženske predstavlja veliko upanje na boljše čase.
Šiviljska šola za nigerijska dekleta in ženske predstavlja veliko upanje na boljše čase.FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658