Zadovoljna.si
poslovna ženska

Novice

Kariera ali družina – je res treba izbirati?

M.K.
16. 10. 2012 09.14
2

Tradicionalno gledano je ženska v zakonski skupnosti spadala za štedilnik. Njena naloga je bila skrbeti za dom in vzgajati otroke, medtem ko je partner gradil kariero. A časi se spreminjajo in v sodobnem kapitalističnem in hitro razvijajočem se svetu dobiva vloga ženske v svetu novo razsežnost. Tako ni več samo žena oziroma partnerica in mati, temveč je ne glede na dojemanje moških tudi sposobna in predana delavka, intelektualka in karieristka. Emancipacija žensk že dolgo ni več tabu, kljub vsemu pa je vprašanje, ali je lahko hkrati mati in uspešna poslovna ženska, še kako aktualno.

Se mora ženska res odločiti med družino in kariero ali lahko kombinira oboje?
Se mora ženska res odločiti med družino in kariero ali lahko kombinira oboje?FOTO: Profimedia
Zakaj bi morala biti to slika povprečne ženske?
Zakaj bi morala biti to slika povprečne ženske? FOTO: Profimedia
Ženske so se že zelo zgodaj začele zavedati svojih pravic v delovnem procesu. Že leta 1791 je Olympe Degouges v odgovor na "Deklaracijo o pravicah človeka in državljana" napisala in objavila "Deklaracijo o pravicah ženske in državljanke". V 19. stoletju je sledila uveljavitev sufražetk, ki so se borile za politično enakopravnost žensk in sprejetje "Državnega šolskega zakonika", ki je uveljavil obvezno šolanje tudi za dekleta. Pravice žensk so bile prvič po mednarodnem pravu zaščitene v "Splošni deklaraciji človekovih pravic", še bolj pa jih je zaščitila "Konvencija o odpravi vseh oblik diskriminacije žensk" iz leta 1979, ki je med drugim zagotavljala pravico žensk do enakih možnosti za zaposlitev, pravico do svobodne izbire poklica in zaposlitve, napredovanja ter drugih ugodnosti, ki so bile do tedaj pretežno domena moških. Prav tako konvencija daje ženskam pravico do enakega plačila, enake obravnave za delo enake vrednosti, pravico do socialne varnosti, zdravstvenega varstva in varstva pri delu. Ta konvencija je zaščitila tudi noseče ženske in prepovedala prekinitev delovnega razmerja zaradi nosečnosti, uzakonila je plačan porodniški dopust, socialno varnost in zagotovila posebno varstvo žensk med nosečnostjo na delovnih mestih, ki bi nosečnicam lahko škodovala.

Je ženska res ustvarjena samo "za štedilnik"?

Ženska se v življenju znajde pred veliko dilemo: želi si družine, hkrati pa se ne bi rada odpovedala poklicni karieri. Morda se sprašujete, zakaj bi sploh morala izbirati, pri čemer se s tem strinja veliko strokovnjakov. A žal je tudi pri nas prisotnih veliko globoko zakoreninjenih stereotipov in tradicionalno prepričanje, da je ženska "po naravi" ustvarjena za to, da skrbi za dom in vzgaja otroke. Vendar to niti približno ni zgodovinsko dejstvo, saj sta si mož in žena že od nekdaj delila odgovornost preživljanja družine in sta torej oba prinašala denar v družinsko blagajno, prav tako sta bila tudi oba odgovorna za vzgojo otrok. Meje med spoloma je začela postavljati industrializacija, ko sta se dom in služba strogo ločila v zasebno in javno sfero ter je bila slednja rezervirana za pretežno moško populacijo.

Že v zgodovini sta si mož in žena delila odgovornost preživljanja družine.
Že v zgodovini sta si mož in žena delila odgovornost preživljanja družine.FOTO: iStockphoto
Večina žensk podpira tri vogale hiše

Šolanje za dekleta in ženske že dolgo ni več sporno, zato je bilo pričakovati, da si bodo poleg družine želele imeti tudi uspešno kariero. Delež diplomantk, magistric in doktoric znanosti narašča že vse od šestdesetih let prejšnjega stoletja in zdi se precej nehumano, da bi družba od teh posameznic, ki so morale za svoj položaj trdo garati, zahtevala, da izbirajo med kariero in družino. Problem se je razvil zaradi nesorazmerja pri delitvi dela med moškim in žensko. Slednja mora namreč poleg službenih obveznosti običajno poskrbeti tudi za dom. Le redki moški so namreč dovolj pogumni, da se spopadejo z metlo, sesalnikom, likalnikom ali krpami proti prahu. Položaj se je po zadnjih statistikah nekoliko izboljšal vsaj v kuhinji, saj se vedno več moških loti kuhanja, prav tako pa želijo aktivno sodelovati tudi pri vzgoji otrok in tako vsaj tu in tam razbremeniti izčrpano partnerico.

Ženske se zavedajo nadzora nad svojo plodnostjo

Številni strokovnjaki so prepričani, da (so) si družbene sile (torej ljudje, ki nas obdajajo) prizadevale, da bi ženskam vcepile občutek krivde, če se namesto za otroka odločijo za kariero ali če se po preteku porodniškega dopusta vrnejo na delovno mesto. Tudi zato se je v svetu pojavil opazen trend nadzora žensk nad svojo plodnostjo in zaradi tega se je po mnenju psihologov zmanjšalo število rojstev, zvišala se je starost ženske ob prvem porodu, ženske so spremenile svoj življenjski slog in se jih danes tako vse manj odloča za partnersko in družinsko življenje, praznino pa nadomeščajo tako, da se v celoti posvetijo karieri. A skandinavske države z dostopnostjo vrtcev in posebnimi pogoji za porodniške dopuste dokazujejo, da je lahko ženska hkrati mati, žena in uspešna poslovna ženska oziroma uslužbenka. Konec koncev je odločitev o tem, kakšno pot bo izbrala, odvisna od posameznice. Jasno je le eno: nobena od teh poti ni preprosta in posuta z rožicami, od ženske same pa je odvisno, kako se bo spopadla s prelomnicami v življenju in kako jih bo uskladila.

Skandinavske države dokazujejo, da je lahko ženska hkrati mati, žena in uspešna poslovna ženska oziroma uslužbenka.
Skandinavske države dokazujejo, da je lahko ženska hkrati mati, žena in uspešna poslovna ženska oziroma uslužbenka.FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658