33-letna baletka Mariafrancesca Garritano je prelomila nepisano pravilo o molčečnosti, ki velja v baletnih hišah, s čimer sicer ogroža sodelovanje v predstavah nove sezone. Baletka milanske operno-baletne hiše La Scala je namreč javno spregovorila o tem, da med baletkami vladata anoreksija in bulimija, saj morajo imeti za nastope "popolna telesa". "Na žalost je to 'fenomen', ki zajema celoten baletni svet, ampak se o tem zelo redko govori. Kot bi veljal nekakšen kodeks o molčečnosti," je izjavila. "Velja, da se o tem ne sme javno govoriti." Garritanova je povedala, da baletke silijo do skrajnosti. "Učitelji plesa in direktorji baletnih hiš od baletk zahtevajo, da imajo popolne postave. V prizadevanju, da bi bile popolne, se dekleta pogosto ženejo do skrajnih mej. Gre za težavo, ki jo je treba odpraviti."
Tudi sama imela anoreksijo
Prepričana je, da je balet čudovita umetnost, ki je ne bi smeli uničevati na tak način, in ne bi smeli izpostavljati življenj baletnikov in plesalcev takim nevarnostim. Anoreksijo naj bi imel vsak peti plesalec oziroma plesalka, nič drugače pa naj ne bi bilo tudi v milanski Scali. "Moje sporočilo mora priti v javnost. Želim, da ljudje vedo za to težavo. Vem, da tvegam izločitev iz naslednjih predstav, a upam, da se to ne bo zgodilo," je dodala plesalka, ki ima tudi sama izkušnje z motnjami hranjenja. "Ko sem bila najstnica, sem imela anoreksijo," je zaupala. "Shujšala sem na 43 kilogramov. Sama sebi se nisem zdela močna, ampak učiteljica plesa mi je ves čas govorila, naj izgubim še kakšen kilogram, sicer ne bom izbrana za predstavo."
"18 mesecev sploh nisem imela menstruacije," se spominja Garritanova. "Imela sem črevesne težave in prepričana sem, da je to vse povezano z mojo izkušnjo iz najstniških let. Poznam mnoge plesalke, ki niso mogle zanositi, kar je bila posledica anoreksije." Povedala je še, da se baletke med seboj pogosto pogovarjajo o tem, koliko pojedo, pri tem pa naj bi včasih dobesedno tekmovale, katera je v dnevu zaužila manj. "Hvalijo se, kako so pojedle le dva krekerja za zajtrk, jogurt za kosilo in jabolko za večerjo, da bi bile čim lepše v svojih tutujih," je izdala. "Poznam plesalke, ki tekmujejo druga z drugo in se hvalijo, kako malo pojedo, kar se mi zdi popolna norost." V skrajnosti naj bi se gnale, ker naj bi jim grozili, da če ne izgubijo kilogramov, ne bodo izbrane za predstave.
Podobno kot v filmu Črni labod
V začetku leta je tudi angleška koreografinja Arlene Phillips spregovorila o pritiskih na plesalke, težavi, ki jo v ospredje postavljajo tudi v filmu Črni labod, v katerem igra Natalie Portman, ki naj bi ji bilo že po koščku torte slabo. "Biti vitek je v življenjih plesalk očitno zelo pomembno," je povedala in komentirala film Črni labod: "Lik v filmu sprva zavrača hrano, nato naredi grižljaj in še isto sekundo to obžaluje. Zaveda se, da bo morala kmalu nastopiti v tutuju, izdelanem po meri. Ve, da mora paziti, kaj je."
V La Scali tega ne komentirajo
Izpovedi baletke ni komentiral nihče iz baletne hiše La Scala. Garritanova je še dodala: "Sicer še nisem videla nobene, ki bi po obroku bruhala, ampak vem, da so motnje hranjenja pri baletkah pogoste, prav tako pa imajo pogosto tudi psihične težave. Ogledala sem si film Črni labod in resničnost ni prav nič drugačna. Vem pa, da je podobno tudi pri manekenstvu." Garritanova je svoje izkušnje iz baletnega sveta opisala tudi v svoji knjigi z naslovom "The Truth, Please, About Ballet" in še dodala: "Ko vidiš baletko na odru, popolno in lepo oblečeno, si sploh ne moreš predstavljati, da se za to masko skrivajo zgodbe o korupciji, grožnje in izsiljevanja, da sploh ostanejo v določeni skupini."
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV