Zadovoljna.si
Življenje brez stresa ohranja mladost.

Novice

Koliko smo dejansko stari?

P.V.
29. 06. 2009 18.57
1

S preprostim pregledom krvi bomo lahko ugotovili staranje naših tkiv. Ameriški strokovnjaki so namreč odkrili test, ki bo ponudil jasen odgovor na vprašanje, ki zanima številne ljudi.

Znanstveniki z Univerze v Severni Carolini so identificirali protein, ki bo pokazal zdravstveno stanje telesnih tkiv in nam povedal človekovo realno starost, ne glede na kronološko.
Kot so prikazali v študiji, ki so jo izvedli ameriški raziskovalci, objavljena je bila v strokovni publikaciji Aging Cell, gre za protein imenovan p16INK4a. Z minevanjem časa so koncentracije tega proteina v krvi vse višje. Pri ljudeh, ki imajo dokaj nezdrav slog življenja: kadijo in se premalo gibajo, se raven proteina še hitreje viša. Zanimiva pa je ugotovitev, da debelost na njegovo raven ne vpliva. Koncentracijo p16INK4a je mogoče meriti na povsem enostaven način s hitrim krvnim testom. Novo odkritje bo omogočilo tudi merjenje molekularne starosti (resničnega stanja) organa, ki je namenjen za presaditev. Mogoče pa bo tudi ugotavljati dejansko zdravstveno stanje človeka, ki ga čaka kirurški poseg. Verodostojnost testa so znanstveniki preverili na skupini 170 zdravih ljudi.

Naše različne starosti

Zdi se nam skoraj neverjetno, da je bila nekoč povprečna človeška življenjska doba trideset let, še v devetnajstem stoletju so ljudje umirali pri petdestih letih, danes pa dosežemo v povprečju več kot sedemdeset let in življenjska doba še narašča. Pa čeprav živimo v nič kaj prijaznem svetu, v katerem neprestano doživljamo hudo telesno, čustveno, mentalno in duhovno nasilje. Človek ima tri starosti: kronološko, biološko in psihološko. Prva je odvisna od našega rojstnega datuma. Druga, torej biološka, kaže vitalnost organizma. Med merljive kazalce, ki odražajo biološko starost organizma, med drugim lahko uvrstimo aerobno zmogljivost, raven hormonov, učinkovitost imunskega sistema, metabolizma, mišično moč, maso, gostoto kosti ...Tretja pa je psihološka.

Na katero lahko vplivamo?

Na kronološko starost nimamo vpliva, zato pa lahko zelo vplivamo na biološko in psihološko. Raziskave kažejo, da na biološko starost vpliva tudi naše prepričanje, koliko se počutimo stari, torej psihološka starost. Če se počutimo mlajši, bo tak tudi naš videz in organizem. Ne gre pozabiti dejstva, da vsak posameznik v starosti odseva edinstvenost svojega življenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646