Zadovoljna.si
Kratki znaki so zamenjali dolge besede.

Novice

P.S.: ... MWA :-)

Nuša Skala
29. 11. 2008 08.57
0

Napadla nas je besedna recesija. Časa za dolge pogovore zmanjkuje, vse bolj pa prihaja v modo izpovedovanje čustev z okrajšavami.

Kratki znaki so zamenjali dolge besede.
Kratki znaki so zamenjali dolge besede.FOTO: iStockphoto

Začelo se je z oklepajem, pomišljajem in dvopičjem, iz katerih smo najprej naredili nasmešek. Ko smo ugotovili, da je mogoče čustva izražati še na malo bolj nazoren način, smo začeli uporabljati kratice. Najprej angleške, zdaj, ko ''šifrirani'' pogovori prihajajo vse bolj v modo, pa je vedno več tudi poslovenjenih.

Kratice ali akronimi so v pomoč pri sporazumevanju preko spleta in med pisanjem SMS sporočil. Večinoma gre za začetnice dolgih besed, s katerimi prihranimo odvečne besede, z njimi pa lahko zapišemo tudi dolg stavek.

Tudi SMS spada med kratice, ki smo jih iznašli, da nam ne bi bilo treba na dolgo in široko govoriti ''Short Message Service.''


Kaj je klepet ''1337''?

w00t? Je izraz presenečenja zaslediti tudi na vašem obrazu? Kratica izvira iz stavka: ''We own the other team'', spada pa v slovarček ''1337 govorice''. Ta se je razvila med igralci, hekerji, ki se na ekranih podpisujejo kot H4X0R in ostalimi računalničarji, sprva zaradi šifriranja zapisa, pozneje pa zaradi šal in dokaza, da oseba, ki kratice uporablja, obvlada računalnik in internet. Navadnemu smrtniku – pravi računalniški strokovnjaki bi ga poimenovali N00B – ki občasno ''udarja'' po tipkovnici, pa je tovrsten jezik verjetno neznan. Pa nič zato. Saj veste, kaj pravijo – tisti, ki je zelo dober na ''računalniškem'' področju, ponavadi nazaduje v socialnem življenju. Se pa razume, da ima tak človek tudi svoje ime, računalniški G33K.

Bomo v današnjem tempu življenja tudi čustva izražati s kraticami?
Bomo v današnjem tempu življenja tudi čustva izražati s kraticami?FOTO: iStockphoto

Pa vseeno ne odkorakajte prehitro mimo, ko boste svojega dragega pred ekranom zalotili med pisanjem čudnih kratic in vam bo skušal prodati izgovor, da debatira o računalniških temah.

Internetna ljubezen

Spletne klepetalnice so tisti krivec, ki so uporabnike prisilile, da so v dolgih pogovorih začeli uporabljati okrajšave. Pa vendar teh nismo začeli uporabljati le iz razloga, da bi prihranili na času, ampak sprva zato, ker je s kraticami veliko lažje izpovedati svoja čustva, predvsem tistim, ki jim gre izražanje čustev težko z jezika.

Poljub preko ekrana?
Poljub preko ekrana?FOTO: iStockphoto

Iskanje idealnega partnerja preko spleta je postalo že pravi modni trend. Brez slabe vesti lahko vprašate, kar želite in če vam oseba ne ustreza, lahko z enim klikom zaključite pogovor. Vljudno je pogovor zaključiti vsaj z LP, kar pomeni lep pozdrav in po čemer ne bo mogel sklepati, da vas je morda tehnična napaka ''odnesla'' iz klepetalnice. Prvo vprašanje, ki vsakogar zanima, je vaš spol, MorF torej (Male or Female). Ko boste med pogovorom skočili na toaleto ali se boste morali oglasiti na telefon, boste zapisali BRB, kar pomeni ''Be Right Back.'' Če veste, da vas ne bo dlje časa, pa boste to povedali s kratico BBL (''Be Back Later''). Če se boste preko spleta ali sms-ov dogovarjali za srečanje, bodite previdni, da ne boste prehitro zadovoljni. Če bo napisal np, niste izpolnili njegovih pričakovanj, NP pa bo pomeni, da za srečanje ni problema.

WTF...? (Kaj za vraga ...?)
WTF...? (Kaj za vraga ...?)FOTO: iStockphoto

Poljubljanje preko ekrana

Če boste v partnerjevem telefonu zasledili kratico MWA in veste, da tega niste vi zapisali, je čas za pogovor. In ne verjemite, če bo rekel, da je pošiljatelj sms-a le vaš M8. Če preberete, boste brez truda ugotovili, da gre za prijatelja v angleškem jeziku. Kratica namreč pomeni poljub. Več m-jev ima, bolj je strasten. Če pa se bo v postelji kar naenkrat začel obnašati čudno, se morate vprašati, ali niste morda izgovorili kake ''šifre'' preveč. Dokaj znana je oznaka SM, ki pomeni “sadizem” in “mazohizem”, v resnici pa si pod njo predstavljamo vrsto različnih posteljnih dejavnosti: od zave­zovanja, prevlade, podrejanja pa vse do ma­zohizma.

Če boste kratice preveč pogosto uporabljali, pazite, da se nanje ne boste tako zelo navadili, da vam bodo z jezika letele, tudi ko se boste s človekom pogovarjali F2F (''Face to face''), oziroma iz oči v oči. Pa veliko LOL (glasnega smeha) pri uporabi in odkrivanju novih kratic.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658