Zadovoljna.si
Navdušuje na tekmovanjih širom po svetu.

Novice

Niko Fric: Življenje sem posvetil balonom

T. G.
10. 04. 2013 13.41
4

Niko Fric je svoje življenje posvetil balonom in je na naših tleh pionir modeliranja z baloni, panoge, ki jo svet dobro pozna, pri nas pa niti nimamo slovenskega izraza za tiste, ki se s tem ukvarjajo. Sprva je kot čarodej otroke razveseljeval z različnimi figuricami iz balonov, danes pa je svoje znanje izpopolnil in postal pravi umetnik izdelovanja skulptur iz balonov.

Niko Fric je sprva kot čarodej otroke razveseljeval s figuricami iz balonov, šele kasneje je spoznal, da z baloni lahko ustvari prave skulpture.
Niko Fric je sprva kot čarodej otroke razveseljeval s figuricami iz balonov, šele kasneje je spoznal, da z baloni lahko ustvari prave skulpture.FOTO: Aljoša Kravanja
Življenje ste posvetili ustvarjanju z baloni. Kdaj vas je začel 'svet balonov' intenzivno zanimati in ste se mu popolnoma posvetili?

Ko sem začel nastopati kot čarodej za otroke, sem v svojem programu uporabljal balone predvsem kot nagrado za otroke, ki so mi pomagali pri izvajanju čarovnij. Tako sem počasi osvajal delo z baloni in se učil izdelati vse več različnih figuric. Ko pa sem leta 1995 v Nemčiji obiskal svetovno srečanje čarodejev, na katerem se jih zbere več tisoč, sem prvič videl velike dekoracije in skulpture iz balonov. Takrat sem se odločil, da bom to
pripeljal v Slovenijo!

Vaša panoga je pri nas precej neznana in večina niti ne ve, kako se temu, s čimer se ukvarjate, sploh reče.

Smo dekoraterji z baloni, saj okrašujemo in opremljamo različne dogodke. Modeliranje z baloni pa je panoga, ki jo v svetu imenujejo 'twistanje', tisti, ki se s tem ukvarjamo, pa smo 'twisterji'. Že nekaj let razmišljam o smiselnem prevodu v slovenski jezik, imam že cel seznam imen in raznih izpeljank, vendar še nobena od teh ni zadela bistva.

Pri ustvarjanju si postavlja vedno nove izzive.
Pri ustvarjanju si postavlja vedno nove izzive.FOTO: osebni arhiv

Kje ste pridobivali znanje, kako ste se naučili vsega, kar danes znate in ne nazadnje poučujete tudi druge?

Sprva sem se učil sam, pomagal sem si z informacijami, ki sem jih našel na spletu. Začel sem obiskovati seminarje po Evropi in kongrese. Ker takrat še ni bilo toliko pripomočkov za 'twistanje', sem jih pač izumil. Veliko stvari sem kasneje videl na kongresih in spoznal, da nisem prvi. Veliko pa je bilo le pravih in unikatnih in to sem kasneje začel tudi učiti po kongresih.

Iz balonov ustvarjate prave umetnine. Na katere svoje stvaritve ste najbolj ponosni?

Težko izpostavim le nekaj stvari, ker je vso moje delo nekako proces moje rasti v zadnjih desetih letih. Od tekmovanja na Madžarskem leta 2000 in mojega prvega kongresa ter prve zmage na tekmovanju. Potem rast in zmage na svetovnem prvenstvu leta 2003 in še treh evropskih zmag istega leta. Kot pionir pri izdelovanju oblek na svetu, prvo na kongresih in potem v sodelovanju s prijatelji na modnih revijah – v Belgiji, Tajvanu, New Yorku, Las Vegasu – in celo izdelavi kostumov za igro v Shanghaju. Zelo sem ponosen na razstave, ki sem jih imel s svojimi kreacijami med drugim v Dubaju, Hamburgu, Avstriji, …

Kompleksne stvaritve zahtevajo veliko znanja, potrpljenja in časa.
Kompleksne stvaritve zahtevajo veliko znanja, potrpljenja in časa.FOTO: Aljoša Kravanja


Izumili ste celo svoj sistem za povezovanje balonov. Kako ste prišli na to idejo?

Kot umetnik si vedno postavljam neke prepreke in iščem rešitve za nemogoče stvari. Dolgo sem se ubadal z težavo, kako povezovati balone na njihovi površini. Lateks je namreč zelo tanek in občutljiv za lepila. In tako sem rešil problem z malo kroglico in sponko, ki nekako pripne dva balona skupaj. Ideja je v bistvu zelo enostavna, vendar sem potreboval kar pet let do izdelave končnega izdelka in oblike sponke, da stvar deluje, kot želim. Samo na to temo bi lahko napisal knjigo.

Po svojih stvaritvah ste znani skoraj po vsem svetu. Kam vse vas je vaš poklic že popeljal?

Ko sem osvojil vse mogoče nagrade na tekmovanjih, sem hkrati pokazal tudi svoje sposobnosti in nove tehnike. Tako so me prepoznali in si zaželeli mojega znanja. Tako me zdaj vabijo na vse večje kongrese in festivale, kjer učim svoje tehnike in prenašam svoje izkušnje in znanje na druge. Učil sem že na skoraj vseh kontinentih sveta. Med drugim sem gostoval in delal v Italiji, Nemčiji, Avstriji, na Madžarskem, Norveškem, v Rusiji, Belgiji, Veliki Britaniji, v Tajvanu, na Japonskem, Kitajskem, v Mehiki ter številnih mestih po ZDA, Dallasu, Las Vegasu, Phoenixu, Chicagu, New Yorku … In še bi lahko našteval.

Da bi si olajšal delo, si je omislil čisto nov izum.
Da bi si olajšal delo, si je omislil čisto nov izum.FOTO: osebni arhiv

Svoje znanje podajate tudi naprej. Kaj vaše učence najbolj zanima?

Zanima jih vse mogoče. Učim zahtevnejše tehnike in med mojimi 'učenci' so večinoma že zelo priznani dekoraterji – 'twisterji'. Kot podjetnik pa poučujem tudi razne pristope, možnosti za prodajo in osvajanje novih trgov in drugačne ponudbe.

Udeležili ste se tudi številnih tekmovanj in osvojili mnoge nagrade. Kako so videti ta tekmovanja, kaj se dogaja in kaj ocenjuje?

Za tekmovanja so pripravljeni kriteriji, ki se potem ocenjujejo. Obstaja več različnih tekmovanj, kjer se ti kriteriji malo razlikujejo. Vendar v osnovi so si zelo podobni. Prva omejitev je čas, ki ga imaš za izdelavo. Potem imaš omejen prostor oziroma velikost skulpture. Po navadi se določi določena tema, ki je rdeča nit tekmovanja. Ocenjuje se izvirnost, ideja, barvna usklajenost, uporabljene nove tehnike … Včasih dobiš v vrečki balone raznih oblik in različnih barv in moraš v 45 minutah ustvariti skulpturo. Ki si jo moraš pred tem seveda še izmisliti. Običajno tekmuje veliko twisterjev hkrati in vse skupaj je pravi šov. Lahko se pohvalim, da sem edini na svetu, ki sem na takem tekmovanju
zmagal že štirikrat. Vsi drugi imajo le po eno zmago. Tako se zdaj teh tekmovanj ne udeležujem več, ker me že postrani gledajo. Raje jih spodbujam.

Navdušuje na tekmovanjih širom po svetu.
Navdušuje na tekmovanjih širom po svetu.FOTO: Aljoša Kravanja

Verjetno ste med ustvarjanjem počili že številne balone. Ali sploh še reagirate na pok balona?

Ja, brez poka ne gre. Že med samim delom sam pokam balone, ki so mi na poti oziroma jih ne potrebujem. Imam tudi posebno tehniko pokanja balonov s tleskom dveh prstov, kar je včasih zelo zabavno, saj se tega želijo naučiti tudi drugi.

Niko Fric bo gost zabavne oddaje Vid in Pero šov, ki vas zabavata vsako soboto na POP TV, kjerkoli in kadarkoli pa na VOYO.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 568