Težave v službi
V študiji, ki jo je vodil dr. Flaminio Scvarzoni z univerze v Brescii, so raziskali, kako govorice vplivajo na obnašanje bankirjev, menedžerjev in borznih posrednikov. Ugled in govorice zelo vplivajo na sprejemanje ekonomskih odločitev, do katerih sicer prihaja na osnovi racionalnih razmišljanj. “Občutljivost na govorice pri sprejemanju pomembnih ekonomskih odločitev ima podzavestne in emocionalne elemente,” je pojasnil dr. Scvarzoni. Študija italijanskih znanstvenikov je le ena v vrsti raziskav, ki so bile narejene o opravljanju. V strokovnem časopisu sodobne etnografije so objavili raziskavo o opravljanju na delovnem mestu. Raziskovalci so ugotovili, da je opravljanje močno orožje v ‘bojui’ za vplivnost v službi. “Ko sedite na poslovnem sestanku, pozorno poslušajte, kadar beseda nanese na ljudi, ki niso prisotni. Včasih so izrečene besede orožje, ki bo dotične ljudi pokopalo. V primeru pa, da je o teh osebah govora v pozitivnem smislu, lahko postane opravljanje kompliment, zaradi katerega bodo pridobili na ugledu, “ ugotavlja eden od avtorjev študije Tim Hulett.
Opravljanje lahko blagodejno deluje na zdravje žensk, je pokazala raziskava, ki so jo opravili na Univerzi Michigan in je vključila 160 študentk. “Ko opravljajo, so ženske med seboj povezane, v to pa je vključenih veliko hormonov, ki znižujejo stres in anksioznost, “ pravi vodja raziskave Stephany Brown. Čeprav so mnogi prepričani, da je ogovarjanje zelo banalna aktivnost, znanstveniki trdijo, da je pomemben produkt evolucije. V knjigi ‘Opravljanje in evolucija jezika’ je oxfordski profesor Robin Dunbar postavil tezo, da je opravljanje pomembno, saj pomaga pri nastanku družbenih vezi. “Trač je orodje za družbeno povezovanje ljudi,” meni Dunbar, ki tudi trdi, da dve tretjini vsakega pogovora porabimo za opravljanje. “Opravljanje je priljubljena sprostitev v vseh družbah. Poznati dejstva o drugih ljudeh pomeni pridobiti na moči. Ljudje radi opravljajo, saj jim tisto, česar drugi ne vedo, prinaša strateško prednost v igrah življenja,” pravi znani jezikoslovec Steven Pinker.
Trači v medijih
Tudi vsebine, ki polnijo rumene rubrike, so opravljanje. Rumene vesti se na svetovnem spletu širijo s presenetljivo hitrostjo! Le kdo bi pomislil, da se za to ugotovitvijo skriva resna znanstvena raziskava. Strokovnjaki rimske Univerze La sapienza so odkrili formulo, s pomočjo katere je mogoče natančno izračunati hitrost, s katero se 'opravljanje' širi v socialnih mrežah kot sta Facebook ali Twitter, pa tudi na svetovnem spletu na splošno. Študijo sta finančno podprla Yahoo Research in Ibm. Trije avtorji raziskave, redni profesor in direktor oddelka za informatiko na Univerzi La Sapienza Banconesi in njegova diplomanta Flavio Chierichetti in Silvio Lattanzi, znajo torej s pomočjo posebne formule izračunati, koliko časa porabi 'rumena' novica, da se razširi po internetu. Vodja študije je pojasnil, da je bil cilj raziskave določiti hitrost in pogoje, s katerimi se govorice širijo v socialnih omrežjih različnih razsežnosti. Pomen študije so priznali tudi na mednarodni ravni in so profesorju Banconesiju podelili nagrado ‘Faculty Award IBM’, njegova študenta pa sta dobila odlične ponudbe za delo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV